Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Neža Mrevlje

Petek,
6. 11. 2015,
15.46

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Slovenska cesta arheološka najdba

Petek, 6. 11. 2015, 15.46

8 let, 8 mesecev

Na Slovenski cesti nova arheološka najdba: rimski oltar, posvečen vodnim božanstvom

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Včerajšnje odkritje rimskega oltarja na južnem delu Slovenske ceste, kjer poteka prenova, je le vrh ledene gore, pravi vodja terenskih del tam Rene Masaryk.

Novo odkritje je namreč po besedah arheologa Reneja Masaryka iz Skupine Stik, skupine arheologov in pedagogov, rezultat obsežnih arheoloških raziskav, ki na območju južnega dela Slovenske ceste že od avgusta potekajo pod okriljem Muzeja in galerij mesta Ljubljane. Izkopavanja so prinesla veliko bero novih odkritij, ugotovitev in pomembnih najdb iz časa rimske Emone pa tudi iz mlajših obdobij. Med njimi je tako tudi včerajšnja najdba: posvetitveni rimski oltar, na katerem je v latinščini v kraticah vklesano posvetilo: "vzvišenemu svetemu izviru".

"Domnevamo, da gre za oltar, ki je bil izdelan v 1. stoletju našega štetja in je bil posvečen enemu ali več vodnim božanstvom. Oltar nam pove, kako pomembna je bila oskrba rimske Emone z vodo iz naravnih virov v njenem zaledju," je o izkopanini povedal vodja terenskih del na južnem delu Slovenske ceste.

Kot še pojasnjuje arheolog, so takšni oltarji v rimskih mestih običajno stali na forumu – glavnem trgu ali pa na kakšnem drugem javnem prostoru znotraj mesta. Glede na lokacijo odkritja pa strokovnjaki domnevajo, da je dotični oltar nekoč stal nekje na območju emonskega foruma.

Našli so ga namreč v temelju novoveškega zidu, pod južnim delom Slovenske ceste, ki poteka po vzhodni strani nekdanjega prostora foruma.

Po analizah na razstavo Oltar bo po končanem osnovnem dokumentiranju prestavljen v depo Muzeja in galerij mesta Ljubljane. Po zaključenih analizah bo v muzeju razstavljen, mogoče celo na razstavi Zakladnice muzeja, kot pravi arheolog.

Ne spreglejte