Sobota, 21. 10. 2017, 12.26
7 let, 2 meseca
Emonsko grobišče na Gosposvetski: najdene skelete obravnavajo s kar največjo pieteto #foto
Že skoraj dva meseca je minilo od delne zapore Gosposvetske ceste. Arheologi namreč raziskujejo eno od grobišč iz 4. stoletja, ko se je Ljubljana imenovala Emona. Našli so vrsto različnih grobov, v katerih so pokopani tako revnejši kot bogatejši Emonci, skupaj s svojim imetjem.
Pod Gosposvetsko cesto oziroma cesto Marije Terezije, kot se je imenovala nekoč, je eno od emonskih grobišč, kar so arheologi pred začetkom izkopavanj že vedeli, zato jih med brskanjem po preteklosti ne more presenetiti skoraj nič.
"Vemo, da je tukaj eno izmed grobišč antične Ljubljane - Emone, ki pa je že skoraj v celoti raziskana, zato večinoma kar vemo, kaj bomo raziskovali," nam je pojasnila arheologinja Mojca Fras, ena izmed 40 sodelujočih, ki trenutno izkopavajo na Gosposvetski.
Na spletni strani (Ne)odkrita arheologija Ljubljane so vse aktualne informacije v zvezi z izkopavanji v naši prestolnici in njeni okolici.
Na grobišču so našli ostanke revnih in bogatih Emoncev.
S skeleti ravnajo s kar največjo pieteto.
Gosposvetska je bila pokopališče
Antični prebivalci v tem delu Ljubljane, tedanje Emone, niso živeli, pač pa so si tukaj uredili počivališča mrtvih. Med izkopavanji so tako pričakovano našli eni izmed emonskih grobišč, znotraj njega pa grobove različnih oblik, od katerih sta najpogostejša pokop v preprosti grobni jami in pokop v sarkofagih, kamor so polagali trupla pokojnikov. Nekateri izmed grobov vsebujejo tudi grobne pridatke, predvsem osebne predmete, ki so jih pokojni nosili, ko so bili živi.
"Kar najdemo v grobovih, so pridatki ali pa osebna noša ljudi. Predmeti, ki smo si jih ogledali, pa niso nujno pridatki, gre tudi za naključne najdbe, ki jih najdemo v okoliških plasteh."
Skeleti pripadajo Emoncem različnega stanu, od revnejših do bogatejših. To jim pove grob, v katerem so pokopani: "Stan lahko določimo tudi na podlagi tega, ali imajo pokojni nagrobno konstrukcijo ali ne; v sarkofagih so praviloma pokopavali bogatejše, tiste, ki so si lahko privoščili kamnito skrinjo, revnejši pa so svojce polagali v preprosto grobno jamo brez konstrukcije."
Večinoma so našli odrasle, pa tudi tri otroške skelete.
Najlepši sarkofag ni skrival nobenih pridatkov
Na sredini Gosposvetske ceste so našli bogatejše nagrobne parcele in sarkofage, proti Slovenski cesti pa so odkrili skeletne pokope v preprostih grobnih jamah. "Večinoma gre za skelete odraslih oseb, našli pa smo tudi tri otroške, med njimi tudi otroka, starega dve ali tri leta."
Najbolj zanimiva najdba do zdaj je bila poznoantični sarkofag iz istega stoletja. Zaenkrat so izkopali sedem sarkofagov, a je bil ta najlepše ohranjen, njegova vsebina pa na žalost ni razkrivala nič drugega kot skelet brez pridatkov.
Na spletni strani (Ne)odkrita arheologija Ljubljane so zapisali, da vsak skelet obravnavajo s kar največjo pieteto, "še posebej ko gre za otroške grobove". Med izkopavanjem jim uspe rešiti in dokumentirati vedno večje število grobov, ki bi bili sicer med gradbenimi deli, ko bodo arheologi zapustili Gosposvetsko, za vedno uničeni in izbrisani iz našega spomina.
Dozdajšnje najdbe:
Arheologinja Mojca Fras je ena od 40 arheologov, ki raziskujejo daljno preteklost Gosposvetske.
Zanimanja za ogled je ogromno
Da bi bili predvsem Ljubljančani in vsi, ki jih preteklost zanima, seznanjeni z najnovejšimi odkritji, so poskrbeli za brezplačne vodene oglede, s katerimi želijo ljudem pokazati, kaj so odkrili in kaj vse se skriva pod našo Ljubljano. "Dva dni pred vodstvom so skupine povsem zapolnjene, ljudje pa še kar kličejo in sprašujejo. Zanimanja je res ogromno," pojasnjuje arheologinja.
Ljudje na oglede prihajajo večinoma pripravljeni, vidi se, da jih to zares zanima, med ogledom pa se velikokrat razvije konkreten pogovor o Emoncih. Voden ogled poteka vsako sredo, v soboto pa dvakrat, vendar so skupine do prihodnje sobote že zapolnjene.
Ogledi bodo potekali, kolikor dolgo bodo potekala izkopavanja, torej vsaj še do sredine novembra.
Ljudi zelo zanima, kaj so našli na Gosposvetski.
Skupine se hitro polnijo in dva dni pred ogledom se ni več mogoče prijaviti.
Ogledi so brezplačni ter potekajo vsako sredo in soboto.
Gosposvetsko raziskujejo deset ur na dan, vsak dan
Arheologi so si v pisarnah nad grobiščem uredili arheološko bazo, v kateri sproti obdelujejo podatke s terena, najdbe pa takoj pošljejo v depo Mestnega muzeja Ljubljana na nadaljnje analize. "Najprej gredo skozi čiščenje in konzervacijo, potem pa jih skupaj s še preostalimi podatki iz izkopavanj čakata ovrednotenje in končna interpretacija najdišča," pravi Frasova.
Aktualne raziskave izvajajo Muzej in galerije mesta Ljubljana skupaj z Arheološkim konzorcijem za Ljubljano, na Gosposvetski pa so se jim med izkopavanji pridružili še kolegi arheologi iz Slovaške, Portugalske, Finske ter prostovoljca iz ZDA in Danske.
Skupina 40 arheologov, študentov arheologije in drugih izkopavalcev dela kar deset ur na dan, od ponedeljka do nedelje.
Tako bo do druge polovice novembra, ko morajo končati arheološka izkopavanja in cesto prepustiti gradbincem. Gosposvetsko v prihodnjih mesecih čaka zamenjava komunalne infrastrukture, zamenjan in polepšan bo tudi njen zunanji videz. Prenovili bodo cestišče in pločnik ter posadili nov drevored in dodali novo javno razsvetljavo.
Arheologi bodo drugo polovico Gosposvetske začeli raziskovati predvidoma spomladi prihodnje leto.
4