Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
30. 5. 2013,
10.20

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

ocenili smo vino Avstrija

Četrtek, 30. 5. 2013, 10.20

8 let

"Plesniva" vina z avstrijskih jezer

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
V Avstriji je eno najbolj zanimivih vinorodnih okrajev v okolici jezera Neusiedl oziroma po slovensko Nežiderskega jezera na vzhodu države, tik ob slovaško-avstrijsko-madžarski meji.

Večji del jezera je v Avstriji, dobra tretjina pa na Madžarskem. Plitvo jezero je nacionalni park, že od nekdaj pa tudi vinorodna pokrajina. Vinogradi se razprostirajo v okolici Golsa, Heidebodna in Seewinkla in tudi na madžarski strani. Skupno je s trto zasajenih 7649 hektarov zemlje.

Gojijo tako bela kot rdeča vina. Prav rdeča vina slovijo po svoji lahkosti, sadnosti in harmoničnosti, od lani pa so vina iz sorte zweigelt zaščitena z geografskim poreklom. Zanimivo pri tej sorti je, da je zweigelt križanec modre frankinje in šentlovrenke, ki so ga leta 1922 vzgojili na zveznem inštitutu za vinogradništvo in sadjarstvo v Klosterneuburgu v Avstriji. Je ena redkih sort, za katero se natančno ve, kdo jo je ustvaril – Fritz Zweigelt, takratni direktor inštituta.

Toda poleg rdečih vin v okolici Neusiedlerseeja gojijo tudi bela vina. Inovativni mladi vinogradniki so jih vzdignili na zavidljivo raven. K temu pa pripomore prav mikroklima. Vinogradi imajo veliko sonca, zahvaljujoč panonski klimi so poletja vroča in suha. Toda zaradi velike površine vode je jeseni veliko megle. In to je odlično za nastanek sive grozdne plesni, botrytis cinerea, edine plesni, ki so je vinogradniki veseli. Sliši se čudno, a s pomočjo te plesni nastajajo vrhunska sladka vina.

Za tovrstna vina so ob Nežiderskem jezeru najboljše lege v Seewinklu. Sladka vina od tam so že na poti do svetovne slave. A tudi drugim vinom iz jezerskega okoliša se godi dobro. Kot rečeno, nova generacija vinogradnikov si prizadeva, da bi po kakovosti postali vodilna avstrijska regija.

Velich TO 2011 Družinska zgodba, ki jo zdaj nadaljuje Heinz Velich, se je začela leta 1933, ko se je Otto Velich začel ukvarjati z vinogradništvom. Njihova posest leži v vasi Apetlon ob avstrijskem jezeru Neusiedl in prav ta regija zaradi svoje strukture tal in mikroklime omogoča izjemno kakovost vin, seveda s pravim načinom dela v kleti. Velichi uporabljajo le najboljše in kot pravi Heinz, so ključ do uspeha stari vinogradi, hrastovi sodi in predanost vinu ter volja. Usmerjeni so predvsem k pridelavi belih vin, pred kratkim pa so na drugi strani jezera zasadili vinograd modrega pinota.

"To" po madžarsko pomeni jezero in jezero Neusiedl s pritoki ima pomemben vpliv na vinograde, iz katerih prihaja grozdje za to vino. Je zvrst treh sort, chardonnaya, sauvignona in laškega rizlinga. Vino je svetlorumene barve z zelenimi odtenki in lepimi aromami, ki spominjajo na belo sadje. Arome zrelih hrušk, melone in citrusov se lepo nadaljujejo v ustih, kjer nas vino navduši s prijetno svežino in mineralnostjo v ozadju. Ima srednje dolg zaključek.

Vino bo odlična izbira v prihajajočih mesecih, saj ga lahko ponudite kot aperitiv na vsaki vrtni zabavi ali pa v kombinaciji z zelenjavnimi in ribjimi jedmi.

Sorta: zvrst chardonnaya, sauvignona in laškega rizlinga Stopnja alkohola: 13,00 % Sladkorna stopnja: suho Cena: 12,30 evra, evino.si

Ocena: 8

Ocenjuje: Nina Čarman, eVino.si

Ne spreglejte