Četrtek, 14. 11. 2013, 7.57
8 let, 7 mesecev
Mlado vino – vinski prototip
Nikolaj kot Miklavž, ki se je pozneje spremenil še v Božička in dedka Mraza, Martin kot tisti, ki mošt spremeni v vino. In oba sta skoraj bajeslovni bitji. Kajti niti to, da Miklavž/Božiček/dedek Mraz živi na Severnem tečaju skupaj s svojimi jeleni, niti to, da škof Martin naredi vino, ni čisto res.
Vsak vinogradnik vam bo znal povedati, da se mošt v vino ne spremeni 11. novembra, temveč že veliko prej. Navadno od trgatve do vina mine približno 30 dni, torej je mlado vino lahko na voljo že v začetku oktobra. Pa vendar pri nas velja, da se mlado vino naredi v začetku novembra, v Franciji pa denimo v tretjem tednu novembra, ko gre v trgovine najbolj slavno mlado vino Beaujolais. V Franciji mlado vino imenujejo nouveau ali pa vin de primeur. S tem označujejo vina, ki gredo v prodajo isto leto, kot je bilo trgano grozdje, le nekaj tednov po trgatvi. Zanje velja, da so blede barve, kar je posledica kratke maceracije in kratke fermentacije. Mlada vina navadno niso videla hrastovih sodov, zato so sadna, lahka in pitna. Običajno se spijejo v enem letu in niso narejena za staranje.
Za mlada vina velja, da so bolj kot po kakovosti slavna po prodajnih trikih. So neke vrste vinski prototip, ki ga morajo tako kot v avtomobilski industriji močno oglaševati, da najde kupce. Beaujolais bolj ali manj prodaja fama tretjega četrtka v novembru, ko povsod odmeva slogan "Le Beaujolais nouveau est arrivé!", prišel je novi Beaujolais. Kar se res sliši tako, kot prišel je novi kupe.
Pri nas je namesto slogana dobrodošel sveti Martin, stric, ki naredi mlado vino. V drugem tednu novembra – in ponavadi res samo ta teden – se v Sloveniji pije mlado vino. To je v zadnjih letih ob izdatni podpori trgovcev res postala tradicija, zanimiva, enkratna, dobro oglaševana. Če lahko to počne kokakola z Božičkom, menda lahko tudi naše mlado vino z Martinom.
Vinska klet Goriška Brda Prvin 2013
Osrednja briška klet, ki leži v samem osrčju Goriških brd, nadaljuje večstoletno tradicijo področja – pridelavo odličnih vin. Zgrajena je bila leta 1957 in je največja slovenska klet, ki danes lahko sprejme kar 18 milijonov litrov vina. Zavedajo se, da se kakovost vina začne v vinogradu, zato temu posvečajo posebno pozornost in so tako pred leti omejili maksimalni hektarski pridelek grozdja. V vinski kleti Goriška Brda imajo na voljo vina več blagovnih znamk, kot so A + belo in A + rdeče, Bagueri, Quercus in Villa Brici. Poleg tega imajo na voljo penine, arhivska vina ter vsako leto pridelajo odlično mlado vino, ki ohranja svežino, mladost in sadnost.
Prvin je mlado vino, pridelano po postopku karbonske maceracije, kot pridelujejo tudi znani Beaujolais v Burgundiji. Je zvrst merlota, cabernet sauvignona in cabernet franca. Ima lepo rubinasto rdečo barvo z vijoličastim odtenkom ter lepe sadne vonjave. Vonj je izrazito saden, svež in živahen. V ospredje pridejo predvsem arome rdečega sadja, sliv, češenj, malin ter arome šipka in vijolic. V ustih je vino suho, ima lepo umirjeno kislino, malo taninov in zelo prijetno za pitje.
Prvin se odlično poda k jesenskim jedem, pečenemu kostanju in prvim kolinam. Ni le nekajmesečno mlado vino, ampak vino za vse priložnosti.
Sorta: zvrst merlota, cabernet sauvignona in cabernet franca Stopnja alkohola: 12,00 % Sladkorna stopnja: suho Cena: 4,99 evra, evino.si
Ocena: 8
Ocenjuje: Nina Čarman, eVino.si