Sezona paradižnikov je na vrhuncu, zdaj so mehki in sočni, kot nalašč, da iz njih pripravimo ocvrte paradižnike. No, tako smo to poletno jed imenovali pri nas doma, čeprav nima nobene zveze s cvrtjem.
Moja mama je, običajno za večerjo, pripravila paradižnike, čebulo in jajca, ponev postavila na sredo mize in zraven smo obvezno jedli bel kruh, ker je bilo z njim mogoče najbolje mazati po ponvi. Bilo pa je tudi tako, da je bilo ocvrtih paradižnikov vedno premalo. Morebiti je prav zato ostala večna želja po tej hrani.
Turki to jedo za zajtrk
Šele veliko pozneje sem izvedela za pravo ime te jedi. No, za eno od imen. V Turčiji jo imenujejo menemen in gotovo je na Balkan prišla z otomansko kuhinjo. Edina razlika med našimi ocvrtimi paradižniku in turško jedjo je, da oni obvezno dodajo še papriko. Moja mama je to naredila le izjemoma, ker nam je bil vsem ljubši le okus paradižnikov in čebule. Turki dodajo tudi precej več začimb, obvezno poper in čili, tako da je jed nekoliko bolj ostra, ne tako milo sladka kot pri nas. Jo pa prav tako jedo s kruhom, le da raje za zajtrk kot za večerjo.
Še ena jed, katere avtorstvo si lastijo številni
Nato sem izvedela še, da to pravzaprav niti ni le turška jed. Podobno jed poznajo tudi Arabci, le da jo imenujejo čakčuka, pa tudi Izraelci, ki jo imenujejo šakšuka. In to spet zaplete zgodbo o izvoru jedi. Turki menijo, da so jed izumili oni in se je nato raznesla po Sredozemlju. Izraelci trdijo, da so jo tja prinesli Judje iz Tunizije ali Libije in da je torej magrebskega izvora. In res je čakčuka priljubljena jed tudi v Tuniziji, njeno poimenovanje pa bržkone res prihaja iz berberščine. V šakšuki oziroma čakčuki je manj čebule in malo več česna, jajca pa so lahko umešana ali pa spečena na oko. V tunizijski in alžirski varianti ji dodajo ščep kumina.
Podobno jed pa poznajo tudi Baski in Indijci. Zadnji v paradižnike dodajo kumino in kurkumo ter jih potresejo s koriandrom, da je jed bolj aromatična, jajca pa trdo skuhajo in jih prerezana položijo v omako.
A pravzaprav ni pomembno, od kod jed izvira. Pomembno je, da je okusna in najboljša poleti.
Menemen
4 zreli paradižniki
velika čebula
srednje velik pekoč feferon
srednje velik sladek feferon ali podolgovata paprika
2 jajci
olje
sol, poper
Paradižnike olupite in narežite na kocke. Čebulo narežite na kolobarje. Na vročem olju prepražite čebulo, dodajte narezan feferon in papriko, malce prepražite, nato dodajte narezane paradižnike. Posolite in popoprajte ter pokrito dušite nekaj minut, da se paradižniki razpustijo. Nato ponev odkrijte in dušite še nekaj minut, da izhlapi odvečna voda. V zmes dajte jajci ter premešajte, še malce pokuhajte, da omaka postane gosta, a še vedno sočna. Postrezite v ponvi in priložite kruh.