Petek, 17. 2. 2012, 12.06
8 let, 7 mesecev
Pokroviteljska oglasna kampanja za Oskarje
Koncept reklamne kampanje, ki napoveduje Oskarje, je povsem preprost. Akademija je zanjo uporabila prizore iz 44 filmov in zraven pripisala slogan, ki naj bi nam dal vedeti, kako so nam Oskarji s pomočjo dotičnega filma prenesli neko prav posebno sporočilo. Film Prežeči tiger, skriti zmaj nam je tako na primer pokazal, kako najti svojo usodo, s pomočjo Zajtrka pri Tiffanyju smo našli svoj stil, z V vrtincu smo se naučili poljubljati, ob Avatarju smo spoznali, kako biti svobodni, film Ko jagenjčki obmolknejo pa nam je predstavil strah. A žal je preprost koncept pogosto preveč preprost. Oskarji med nagovarjanjem množice namreč izgubijo svoje sporočilo, oziroma je to sporočilo popolnoma nerelevantno.
Pripis "pokazali smo vam, kako znoreti" pri Jokerju Heatha Ledgerja deluje nekoliko zgrešeno, če ne celo neokusno, nič boljši ni napis "pokazali smo vam, kako biti mogočni" pri Marlonu Brandu iz Botra. Interpretacije sporočilne vrednosti prikazanih filmov so tako v najslabšem primeru zgrešene in posplošene, včasih celo neokusne. A žal je podcenjevanje gledalcev šele začetek. Zanimiv je namreč tudi pristop Akademije v vlogi Velikega brata, ki si s podeljenim oskarjem deli zasluge za film sam in nas nagovarja v njegovem imenu – "pokazali smo vam". Po tem lahko sklepamo, da brez Oskarjev ne bi bilo filmov in da nam šele Oskarji prenesejo sporočilo, ki ga nosi posamezen celovečerec. Z eno samo reklamno kampanjo so tako torej uspeli zavzeti pokroviteljsko vlogo tako nad filmi kot občinstvom, kar je pravzaprav že uspeh sam zase. No, "uspeh".
Ne dvomimo, da bi si Oskarji želeli biti sinonim za sedmo umetnosti, kar nam skušajo tako prozorno sporočiti skozi "praznovanje filmov", ki ga pripravljajo, a žal vse skupaj doseže kvečjemu nasproten učinek. Verjetno smo zdaj na vrsti mi, ki bi morali pokazali njim, kako se ne bi smeli lotiti nagovarjanja občinstva.