Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
4. 1. 2013,
13.18

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Planet TV

Petek, 4. 1. 2013, 13.18

7 let, 2 meseca

"Zdravilne gobe so pogosto veliko bolj zdravilne kot sintetična zdravila"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Andrej Gregori, doktor biotehnologije z Zavoda za naravoslovje, se ukvarja z raziskovanjem, gojenjem in predelavo zdravilnih gob. Njegov cilj je s svojimi produkti prodreti v širšo javnost.

Andreja Gregorija zanima vse. Kemija, elektronika, farmacija, tehnika, biologija, zdravilna zelišča, predvsem pa vse, kar je povezano z gobami, s poudarkom na zdravilnih, seveda! Doktor biotehnologije – naslov njegove doktorske disertacije je Vpliv novih tehnologij gojenja na pridelek gob in vsebnost zdravilnih učinkovin – si je v nekdanjem gospodarskem poslopju domačije svojih starih staršev v bližini Kranjske Gore pred leti uredil laboratorij, sušilnico, pakirnico … skratka vse, kar je potrebno, da gobo pripelje od spore do končnega produkta v obliki prehranskega dopolnila.

V oddaji Dober posel na Planet TV je od investitorjev v zameno za 30-odstotni delež novonastalega podjetja želel pridobiti 70.000 evrov vredno finančno injekcijo, a so mu zmaji odprli oči, češ da sploh ne potrebuje finančnih sredstev, temveč mu manjka ekipa, ki bi zapolnila vrzel na področju prodaje. In temu danes prikimava tudi Gregori sam.

Gobe večinoma uživamo zaradi gurmanskih užitkov, le redko zaradi preventive in kurative, saj njihovega učinka večina javnosti ne pozna. Kakšni so pravzaprav zdravilni učinki medicinskih gob?

Medicinske gobe imajo številne zdravilne učinke. Delujejo kot antihistaminiki, to je proti alergijam, uravnavajo krvni tlak, krepijo imunski sistem, pomirjajo, imajo direktno protirakavo delovanje, znižujejo raven škodljivega holesterola, pomagajo pri diabetesu (uravnavajo raven krvnega sladkorja), pomagajo ljudem, ki so utrujeni, depresivni, brez volje, športnikom pomagajo pri hitrejši regeneraciji po telesnih naporih, nekatere pospešujejo izločanje sečne kisline iz telesa ter posledično pomagajo pri putiki, pomagajo osebam z oteklimi sklepi … Mešanice različnih vrst zdravilnih gob pomagajo tudi domačim živalim premagovati najrazličnejše zdravstvene težave. Zdravilne gobe so pogosto veliko bolj zdravilne kot sintetična zdravila in tako rekoč nimajo neželenih stranskih učinkov.

Kako se dokažejo njihovi zdravilni učinki?

Z različnimi analitičnimi metodami. Je pa zanimivo, da na primer Ganoderma lucidum (znana tudi kot goba reiši ali svetlikava pološčenka) vsebuje 120 različnih polisaharidov in 100 različnih triterpenov, za večino katerih standardi sploh ne obstajajo.

Zame osebno je najboljši pokazatelj učinkovitosti izdelkov to, da izdelki rešijo zdravstveno težavo stranke. Če se učinkovitost pokaže pri domačih živalih, ki ne vedo, da jedo zdravilne gobe, je to zame še bolj zanesljiv dokaz za zdravilen učinek, saj je v tem primeru izključen učinek placeba. Vsebnost zdravilnih učinkovin pogosto ni nikakršen pokazatelj zdravilnega učinka, ki ga imajo na organizem uživalca.

Kako dolgo se že ukvarjate s tem?

Petnajst let.

Kako ostra je konkurenca na tem področju?

Precej! V Sloveniji sicer malo manj, zato pa toliko bolj v tujini.

Ko sva s fotografom prispela v Podkoren, sva vas ujela ravno sredi tiskanja deklaracij za kitajski trg. Kako to, da svoje gobje produkte izvažate na Kitajsko, ko pa je vendar ravno Kitajska oziroma Azija zibelka tradicionalne medicine, katere del je tudi zdravljenje z gobami?

Kitajci so sami stopili v stik z mano, poskusili so moje produkte in bili nad njimi navdušeni. Veste, Kitajec Kitajcu ne zaupa. Za zdaj so naši kitajski odjemalci le tisti Kitajci, ki živijo znotraj EU-ja, ti imajo višji standard in si zato lažje privoščijo naše izdelke, ki so višjega cenovnega razreda kot tisti, narejeni na Kitajskem.

Kako dolgotrajen je proces od gojenja do mletja posušenih gob oz. pakiranja v lončke ali kapsule?

Vse skupaj traja tudi dalj kot pol leta. Postopek je naslednji: glivna kultura prvih od 14 do 30 dni preživi v petrijevki, nato en mesec prerašča prvi substrat, od dva do tri mesece prerašča končni substrat (podlago), iz katerega nato od štiri do šest mesecev izraščajo gobe, ki jih je nato treba pobrati. Sledijo sušenje, mletje, ekstrahiranje, pakiranje in prodaja. No, na tej točki se zadeve načeloma ustavijo, pa tudi sam sem ugotovil, da ni pametno preveč hiteti. Tudi če bi mi uspelo dobiti partnerja za posel in prodajati večje količine gob, bi moral predhodno urediti še nekaj podrobnosti, kot so zamenjava embalaže, kapsul in podobno. Vem, banalna stvar, ampak ta za seboj povleče ogromno težav.

Kako nameravate prodreti v lekarne, da bomo gobje produkte lahko kupovali v lekarnah? Kakšen je postopek?

Najbrž moraš koga podkupiti (smeh)! Goba Cordyceps je bila še pred kratkim v Sloveniji obravnavana kot zdravilo, zdaj se jo ima za prehransko dopolnilo. In tudi sam bom poskušal prodreti s prehranskim dopolnilom.

Svoj projekt ste predstavili v oddaji Dober posel. Kakšen je bil vaš cilj?

Želel sem promovirati svoj posel in pridobiti nove informacije. Kot vidite, nisem prodajalec. Po 15 letih se še vedno ukvarjam z embalažo in etiketami. Aparature in gojenje gob niso noben problem, zaplete se pri lončkih in nalepkah (smeh).

Moja osnovna ideja je bila postaviti proizvodnjo medicinskih gob, tudi svežih gob, za celotno Evropsko unijo. Pod eno streho sem želel združiti celoten razvoj, raziskave, izobraževanje, organizacijo tečajev, muzej in podobno.

Pričakovali ste vložek 70 tisočakov. V kaj ste jih nameravali vložiti?

Najprej sem meril na znesek 1,5 milijona evrov, pa so me hitro ustavili, češ da mi takega zneska nikakor ne bo uspelo dobiti. Sprejel sem 70.000, ki bi jih vložil v oglaševanje in prodajo, nato pa so mi zmaji dali jasno vedeti, da ne potrebujem denarja, temveč človeka, ekipo z izkušnjami. Potrebujem nekoga, ki je že dolga leta v tem poslu, ki ga farmacevti poznajo in z njim z veseljem poslujejo.

Je pa žal tako, da se moraš odločiti, ali boš delal dobro ali boš delal posel. Kar zadeva mene, farmacija ne bi smela biti posel! Delati dobro in delati dober posel, to se pogosto izključuje. Ne moreš prodajati zdravil zaradi denarja! Osnovna ideja pomagati človeku se je izgubila nekje sredi poti.

Kakšen je bil odziv po predvajanju oddaje Dober posel?

Stik z mano je navezalo ogromno ljudi.

So v igri kakšni resnejši dogovori?

Seveda. Z vlagateljem sem želel ustanoviti skupno podjetje. Mi bi "štancali" gobe, on bi jih prodajal. Problem pa je, ker bi vsi radi del proizvodnje, jaz pa sem glede tega še vedno skeptičen. Ne želim, da se mi kdo vpleta v proizvodni del.

Ali prihodek od prodaje gob zadostuje za preživetje?

Odvisno od izbire življenjskega sloga. Če hočeš živeti tako kot jaz – od avgusta si nisem izplačal plače, zato da sem lahko financiral opremo in si kupil več tisoč lončkov za pakiranje –, potem zadostuje. Vse moraš imeti na "lagerju". Če dobiš naročilo, moraš že pol leta vnaprej vse financirati sam. Lani sem imel za 80 tisoč prodanih izdelkov.

Nikjer nisem zasledila oglasov za vaša prehranska dopolnila iz gob. Kako ljudje sploh izvejo za vas?

Težko (smeh). Slišijo od drugih, brskajo na internetu, ljudje danes zdravnikom ne zaupajo več brezpogojno in stvari vedno pogosteje vzamejo v svoje roke, med drugim tudi svoje zdravstvene težave in reševanje teh. Sicer pa, če jim je usojeno, potem jih bo pot že pripeljala do naših produktov. Mogoče jim bo tudi ta intervju pomagal pri tem.

Ne spreglejte