Ponedeljek, 27. 5. 2024, 10.15
5 mesecev, 2 tedna
Nasprotniki koncerta v Tivoliju Magnificu poslali pismo: Predlagamo spremembo lokacije
Magnificu je 130 krajinskih arhitektov, biologov, urbanistov, glasbenikov, umetnikov ter uporabnic in uporabnikov parka Tivoli danes poslalo javno pismo. V njem izražajo nestrinjanje z organizacijo velikega koncerta v parku Tivoli ob 30. obletnici njegovega glasbenega ustvarjanja. Koncert je sicer napovedan za 31. avgust.
V pismu opozarjajo, da bo večtisočglava množica ljudi skupaj z vozili in ureditvami, potrebnimi za izvedbo koncerta, poškodovala življenjsko okolje rastlin, živali in gliv ter nepovratno prizadela tudi nekatere od naravnih prvin na območju prireditve in širšega vplivnega prostora našega najpomembnejšega mestnega parka.
Kot so zapisali, je park Tivoli edinstven javni prostor brez primere, zaščiten je kot objekt kulturne in naravne dediščine. Vsakodnevno ga za rekreacijo in umik od mestnega hrupa uporabljajo številne občanke in občani Ljubljane ter mnogi obiskovalci prestolnice. Je pa tudi življenjski prostor mnogih vrst rastlin, živali in gliv, tudi nekaterih ogroženih vrst.
"Načrtovana lokacija koncerta je v osrednjem območju življenjskega prostora urbane populacije hrošča zahodnega puščavnika (Osmoderma eremita). Zaradi izjemno majhne mobilnosti hroščev je za vzdrževanje stabilne populacije ključno vzdrževanje sklenjenih sestojev starih dreves listavcev. Ključno je preventivno ravnanje, saj lahko vsaka mehanska poškodba dreves ogrozi obstoj populacije te evropsko pomembne vrste hrošča. Ohranjanje tivolske populacije je nacionalnega pomena," je prepričan Luka Šparl, magister biologije in ekologije z naravovarstvom.
Predlagajo spremembo lokacije
Podpisniki javnega pisma predlagajo spremembo lokacije koncerta, saj menijo, da je v Ljubljani dovolj primernih prireditvenih prostorov, kjer lahko Magnifico brez bistvene škode za naravo izvede koncert v načrtovanem obsegu.
Hkrati izražajo podporo zavodu za varstvo narave pri njegovi odločitvi in pozivajo k interdisciplinarni strokovni debati o prihodnjem upravljanju množičnih dogodkov v Tivoliju, saj postajajo ti vedno pogostejši.
"V Ljubljani se odprt javni prostor prekomerno izkorišča kot vir zasebnih in javnih prihodkov. Naraščajoča komercializacija javnih prostorov omejuje njihovo svobodno rabo ter utrjuje privatizacijo javnega dobrega. Dogodki, kot je Magnificov koncert v Tivoliju, predstavljajo tudi grožnjo osnovni prvini parka, občutljivemu naravnemu ekosistemu," opozarja krajinska arhitektka in podpisnica pisma Darja Matjašec.
Zavod za varstvo narave bo ponovno odločal
Zavod za varstvo narave je po več kot treh mesecih odločanja zavrnil izdajo soglasja za koncert zaradi škodljivih vplivov na naravne vrednote krajinskega parka. Omenjeno soglasje je pogoj za pridobitev dovoljenja za izvedbo dogodka.
Organizator koncerta Dom svobode se je pritožil na ministrstvo za naravne vire in prostor, ki je pred dnevi zaradi ugotovljenih postopkovnih napak razveljavilo odločbo in jo vrnilo zavodu v ponovno odločanje.