Torek, 29. 4. 2025, 12.21
5 ur, 34 minut
Balkonsko cvetje: kako ga izbrati?

Pomlad in sončni žarki nas kar sami zvabijo ven, na balkon ali teraso, kamor lahko z zasaditvijo rož vnesemo prijeten košček narave.
Balkon lahko predstavlja podaljšek stanovanja na svežem zraku in če imamo veselje do zelenja ali cvetic, si na njem lahko uredimo pravo malo oazo ali celo zeliščni vrt, ki nam bo služil za gojenje svežih začimb.
Modne novosti ali klasika?
Ljubitelji sezonskih rastlin v zasaditve vključite 90 odstotkov poznanih rastlin, za katere veste, da bodo dobro uspevale v našem okolju, le 10 odstotkov pa naj predstavljajo novosti. Te lahko pomenijo tudi neuspeh, zato se raje odločite za kombinacijo klasičnih in novih rastlin.
Za tiste, ki rože že gojite in sezono načrtujete že od jesenskih dni, ko nekatere zavržete, druge pa prezimite in računate nanje tudi v tekoči sezoni, je priporočljivo, da jih ne postavite na prosto pred prvim majem ali ledenimi možmi, ki se začnejo 12. maja.
Izbira korit
V prvi vrsti si zamislite barvne kombinacije, ki jih želite imeti na balkonu, in pomislite na dobre izkušnje, ki jih imate s posameznimi sortami rož. Pomemben podatek je tudi, koliko časa imate za oskrbo, saj je od tega odvisna izbira korit. Mnogi izberejo korita z vodno rezervo, ki držijo nekaj vode, zato rož ni treba zalivati vsak dan, prav tako lahko vanje stresemo večjo količino prsti.
Kako skrbeti za zeliščni vrt na balkonu?
Marsikdo si poleg okrasnih rastlin želi imeti tudi začimbe, ki jih uporablja pri kuhanju (drobnjak, origano, bazilika, peteršilj, žajbelj, meta, melisa, majaron, timijan …). Pri gojenju moramo biti pozorni predvsem na oskrbo, saj jih ne gnojimo z mineralnimi gnojili, in na pravilen položaj na balkonu – če želimo doseči, da dobijo močno aromo, jih je priporočljivo postaviti na dobro osončeno lego. Paziti moramo tudi na izbiro substrata – poskušamo najti zemljo za dišavnice. Pri dognojevanju moramo v primerjavi z rožami, ki jih z nizkim odmerkom gnojila v obliki soli dognojujemo ob vsakem zalivanju, dišavnicam odmerjati manj gnojila. To naj bo organskega izvora. Ne pozabimo, da bomo pojedli tisto, kar bomo pridelali!
Preberite še: