Sreda, 9. 10. 2013, 11.07
8 let, 7 mesecev
Vrnitev v preteklost: otroci na "sulice"
S tekmovalno sezono 2013/14 se določila glede smučarske opreme, ki so v pretekli sezoni vstopila v veljavo na tekmah svetovnega in evropskega pokala ter svetovnem prvenstvu, selijo tudi na tekme nižje ravni - FIS, pokal NorAm in južnoameriški pokal ter na preizkušnje v mlajših kategorijah. Kot je znano, so spremembe najbolj očitne v veleslalomu, kjer se tekmovalci soočajo z novimi smučmi, ki so daljše ter imajo občutno večji radij in posledično od smučarja zahtevajo prilagojen slog smučanja.
Kako pa so se na spremembe pripravili v slovenskem taboru? "Večjih težav v novi sezoni ne pričakujemo. Trenerji so namreč že lani gledali dolgoročno, tako da so mnogi nadarjeni smučarji trenirali na novejših modelih smuči. Prav zaradi tega so se na tekmah občasno soočali s težavami, saj so bile postavitve na tekmah nižje ravni še prilagojene stari opremi. V novi zimi bo slika nekoliko bolj jasna, ponavljam pa, da večjih težav pri slovenskih smučarjih ne pričakujem," pravi Vlado Makuc, ki je prvo leto sprememb opreme spremljal kot strokovni vodja alpskih disciplin, pred novo sezono pa prevzel vajeti otroškega in mladinskega smučanja pod okriljem Smučarske zveze Slovenije.
Prav najmlajši smučarji, ki so se po "karvnig revoluciji" s smučmi s poudarjenim stranskim lokom srečevali že pri prvih resnejšim zavojih, bodo v prihodnje za odgovorne poseben izziv. V želji po pridobivanju pravih občutkov bodo trenerji veleslalomske treninge večkrat oplemenitili s smučanjem na starejših smučarskih modelih, to pomeni na daljših smučeh brez stranskega loka, ki se jih je v žargonu prijelo ime sulice.
Smučarji nezadovoljni
Mlajše smučarje je ob selitvi na nove smuči pričakala posebna dobrodošlica. Večji del najboljših svetovnih smučarjev se namreč še vedno ne strinja z vpeljanimi pravili. Gonjo proti Mednarodni smučarski zvezi pooseblja predvsem Ted Ligety, ki je bil med najglasnejšimi kritiki že v preteklosti, njegovega nezadovoljstva pa ni zmanjšalo niti dejstvo, da je prav z novimi smučmi še okrepil položaj veleslalomskega vladarja.
Američan ponavlja, da spremembe niso pripomogle k večji varnosti, so pa zavrle razvoj in zmanjšale atraktivnost. Večkrat se je obregnil tudi ob domnevne raziskave mednarodne zveze ter si prislužil odobravanje številnih tekmecev, ki so moči združili že leta 2011. Tedaj je več kot 200 smučarjev, med njimi tudi Tina Maze, podpisalo peticijo proti spremembam. Večina še danes vztraja pri stališču, da je bila selitev na nove smuči nepotrebna. "S Tino se še vedno ne strinjava, da so nove smuči bolj varne. Prej bi dejal, da od tekmovalcev zahtevajo več fizičnega napora. Sklepi se posledično 'upirajo'. Pri FIS so se zmotili," dobro leto po spremembah ugotavlja šef Tinine ekipe Andrea Massi.