Petek, 10. 3. 2017, 10.20

Veleslalom, Squaw Valley (ž)

Novo slavje ameriške zvezdnice, Drevova odlična peta, Štuhčeva končala v snegu

Ana Drev | Foto Getty Images

Američanka Mikaela Shiffrin je zmagovalka domačega veleslaloma za svetovni pokal v Squaw Valleyju. Ana Drev je s petim mestom dosegla najboljši rezultat letošnje zime, osmič je do točk svetovnega pokala prišla Tina Robnik, trenutno najboljša slovenska smučarka Ilka Štuhec pa je odstopila v prvi vožnji.

Američanka, ki je bila najhitrejša že na prvi progi, je slavila s prednostjo sedem stotink sekunde pred Francozinjo Tesso Worley. Ana Drev, ki je s petim mestom vpisala najboljši izid v sezoni, je stopničke pa je zgrešila za 18 stotink sekunde.

Na startu preizkušnje so bile še štiri Slovenke. Robnikova se je s številko 30 zavihtela na 24. mesto (+3,59) in si je zanesljivo zagotovila nastop v drugi vožnji, v kateri je bila dovolj hitra, da je osvojila 20. mesto (+2,98), kar pa ni bilo dovolj za uvrstitev med prvo veleslalomsko petindvajseterico v razvrstitvi disciplini, ki se bo merila na finalu v Aspnu.

Takoj za Robnikovo se je na prvo progo pognala Ilka Štuhec, ki pa je po spodbudnih vmesnih časih naredila napako, izgubila ravnotežje in padla, brez kakšnih posledic.

Katarina Lavtar (+3,99) in Ana Bucik (+4,77) sta bili za finalno vožnjo prepočasni. Lavtarjeva je na 33. mestu za finalom zaostala 22 stotink sekunde.

Mikaela Shiffrin je z zmago podaljšala bitko za mali kristalni globus. | Foto: Getty Images Mikaela Shiffrin je z zmago podaljšala bitko za mali kristalni globus. Foto: Getty Images

Zmaga Shiffrinove pomeni, da bo o lastnici malega kristalnega globusa za zmago v veleslalomskem seštevku odločal finalni veleslalom v Aspnu. Worleyjeva bo na finale odšla s prednostjo 80 točk pred Shiffrinovo, ki je še povečala prednost v skupnem seštevku, pred drugouvrščeno Ilko Štuhec ima prednost že 278 točk.

Shiffrinova, ki bo prihodnji ponedeljek dopolnila 22 let, je osvojila še 30. zmago v svetovnem pokalu. Američanka je druga najuspešnejša smučarka po Annemarie Moser-Pröll s tridesetimi zmagami v svetovnem pokalu osvojenimi do svojega 22 rojstnega dne. Moser-Pröllova je na vrhu lestvici z 41 zmagami. Shiffrinova je vpisala še deseto zmago v tej sezoni, tretjo veleslalomsko.

Shiffrinova je vodila že po prvi vožnji, ko je aktualno svetovno veleslalomsko prvakinjo Worleyjevo premagala za 20 stotink sekunde. Odlično finalno vožnjo je odpeljala Brignonejeva, četrta po prvi vožnji, je nadoknadila 99 stotink zaostanka z drugo najhitrejšo vožnjo finala in se zavihtela na drugo mesto ter je za sabo pustila Worleyjevo.

V Squaw Valleyju bo v soboto na sporedu še ženski slalom.