Sobota, 10. 12. 2022, 13.02

Veleslalom (m), Val d'Isere

Kakšen preobrat, Žan Kranjec skočil na zmagovalni oder!

1

Žan Kranjec | Žan Kranjec je odlično opravil z drugo vožnjo veleslaloma v Val d'Iseru. Z 11. mesta in skoraj dvema sekundama zaostanka za vodilnim Marcom Odermattom je skočil na tretje mesto. | Foto Guliverimage

Žanu Kranjcu je na drugi progi veleslaloma v Val d'Iseru uspela izjemna vožnja in preobrat. Po 11. mestu v prvi vožnji in skoraj dvema sekundama zaostanka za vodilnim Marcom Odermattom je na drugi progi prikazal izjemno predstavo in se zavihtel na tretjo stopničko zmagovalnega odra. Najhitrejši čas obeh voženj je postavil Odermatt, drugo mesto je osvojil Manuel Feller (+1,40), tretje pa Kranjec, ki se je tudi na drugem veleslalomu sezone prebil na stopničke. Drugi slovenski predstavnik Štefan Hadalin se ni uvrstil v finalno vožnjo.

Zmagovalna trojka: Feller, Odermatt in Kranjec (od leve proti desni).  | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Zmagovalna trojka: Feller, Odermatt in Kranjec (od leve proti desni). Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Zmagal je Švicar Marco Odermatt, ki je bil najboljši že po prvi vožnji veleslaloma. Drugo mesto je osvojil Avstrijec Manuel Feller, ki je bil drugi tudi po prvi vožnji.

Feller je za Odermattom zaostal 1,40 sekunde, končni zaostanek Kranjca pa je znašal 2,05 sekunde.

Kranjec je na ledeniški uverturi nad Söldnom 23. oktobra osvojil drugo mesto, zaostal je le za najboljšim smučarjem in veleslalomistom pretekle zime, Odermattom, ki je zmagal še tretjič v tej zimi.

Kranjec je v Val d'Iseru osvojil deseto uvrstitev med najboljše tri na tekmah svetovnega pokala. Prav vseh deset uvrstitev na stopničke v svetovnem pokalu je zbral v veleslalomu. Od Slovencev sta na veleslalomih večkrat stali na zmagovalnem odru le izjemni Tina Maze, 28-krat, in Mateja Svet, 14-krat.

Po prvi vožnji velik zaostanek

Najboljši slovenski veleslalomist se je po prvi vožnji znašel v zelo slabem položaju. Za vodilnim Odermattom je zaostal velikih 1,87 sekunde. Da položaj sicer ni bil brezizhoden, je pokazal na drugi progi, ko se je zavihtel na vrh razpredelnice s prednostjo kar 1,45 sekunde.

Kranjec se je na vrhu obdržal vse do nastopa najboljših dveh po prvi vožnji. Feller je Slovenca potisnil s prvega mesta, izjemni Odermatt, ki je sezono odprl z zmago v Söldnu, pa je z najboljšo prvo in drugo vožnjo prehitel oba.

Skorajda se je ponovila senzacionalna zgodba z letošnjega olimpijskega veleslaloma na Kitajskem, ko se je Kranjec z izjemno drugo vožnjo izstrelil na olimpijske stopničke ter segel po srebru, Odermatt pa je osvojil zlato.

"Danes sem pokazal dva različna obraza. Prvi tek mi ni uspel tako, kot sem si zaželel. Bil je preveč zadržan, nisem pustil smuči teči. Pred drugim tekom sem si rekel, da moram to popraviti. Nisem delal nobenih revolucij, rekel sem si samo to, da se moram bolj sprostiti in pustiti smuči teči. To mi je dobro uspelo. Tekma je tukaj vedno težka in je vedno treba grizti do konca. Sem super zadovoljen s tretjim mestom. Jutri slaloma ne vozim, čakata me dva dni počitka doma in nato gremo naprej," je po tekmi povedal slovenski as.

Marco Odermatt je zmagal na obeh veleslalomih te zime.  | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Marco Odermatt je zmagal na obeh veleslalomih te zime. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Odermatt razred zase

Švicar je bil danes razred zase. Na prvi progi je le Feller zaostal manj kot sekundo, v finalu pa je prvega konkurenta porazil za sekundo in 40 stotink, preostale pa za več kot dve sekundi.

Kranjec je za štiri mesta popravil svojo najboljšo uvrstitev na veleslalomih v Val d'Iseru, kjer je bil pred 10. decembrom najboljši sedmi leta 2017. Postal je tretji Slovenec, ki se je na veleslalomih v Val d'Iseru prebil na stopničke. Mojca Suhadolc je pred 27 leti (1995) veleslalom na tem prizorišču končala na drugem mestu, Bojan Križaj pa je bil drugi pred 43 leti (1979).

Hadalin prepočasen za finale

Kranjec je bil edini Slovenec v finalu. Drugi slovenski predstavnik Štefan Hadalin se je v Söldnu v beli cirkus po daljši odsotnosti vrnil z devetim mestom. V Val d'Iseru je bil z 38. mestom prepočasen za uvrstitev v drugo vožnjo.

Kot 29. na startu je v cilj prišel z velikim zaostankom, 4,03 sekunde. Prehitel je zgolj Američana Tommyja Forda (+7,36). Vrhničan je bil zaradi štirih odstopov tekmovalcev pred njim ob prihodu v cilj sicer 24, a je nato pričakovano izpadel iz trideseterice, ki si zagotovi še en nastop.

"S končnim rezultatom smo vsekakor lahko zadovoljni. Je pa res, da se ne Štefan ne Žan na prvi progi nista znašla. Žan je nato odreagiral zelo dobro med prvim in drugim tekom. Drugo vožnjo je peljal na zelo visokem nivoju, na takem, ki ga obvlada in poplačan je bil s stopničkami," je dan ocenil trener Klemen Bergant.

V ogenj namesto Kranjca Marovt

Hadalin bo imel priložnost za popravni izpit že v nedeljo, ko bo na startu prvega moškega slaloma sezone. Namesto Kranjca bo na slalomu dobil priložnost Tijan Marovt, ki lovi prvo uvrstitev v finale na tekmah najvišje kakovostne ravni.