Neja Dvornik Mikaela Shiffrin Mikaela Shiffrin Ana Bucik Sestriere veleslalom alpsko smučanje

Sobota, 10. 12. 2022, 14.27

Veleslalom (ž), Sestriere

Italijansko zmagoslavje v Sestrieru, Ana Bucik med 15

Marta Bassino | Marta Bassino z zmago na vrh veleslalomskega seštevka. | Foto Guliverimage

Marta Bassino z zmago na vrh veleslalomskega seštevka.

Zmagovalka veleslaloma v Sestrieru je domačinka Marta Bassino, ki je po polovici zasedala drugo mesto, v finalu pa z odlično predstavo v spodnjem delu proge prišla na vrh. Druga je bila z 11 stotinkami sekunde zaostanka Švedinja Sara Hector, tretja pa vodilna po prvi vožnji Slovakinja Petra Vlhova. Ana Bucik je v finalu pridobila pet mest in zasedla 13. mesto,  Neja Dvornik pa je bila prepočasna za finale, končala je na 47. mestu.

Žan Kranjec
Sportal Kakšen preobrat, Žan Kranjec skočil na zmagovalni oder!

Bassinova je osvojila še šesto zmago v svetovnem pokalu, prvo v Sestrieru. Šestindvajsetletnica je z zmago prevzela tudi mesto vodilne v posebnem seštevku discipline po dveh izpeljanih ženskih veleslalomih v tej sezoni.

V drugi vožnji se je nekoliko premešala razvrstitev na prvih treh mestih. Slovakinja Petra Vlhova, ki je postavila najboljši čas prve vožnje, je tekmo končala na tretjem mestu. Za zmagovalko je zaostala štiri desetinke sekunde.

Švedinja Sara Hector je z najboljšo drugo vožnjo za štiri mesta popravila svojo uvrstitev. Na prvi progi je bila šesta, v finalu pa je za pičlih 11 stotink sekunde zgrešila zmago. Francozinja Tessa Worley je s tretjega mesta po prvi vožnji zdrsnila na peto mesto.

Marta Bassino | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Mikaela Shiffrin, zmagovalka skupnega seštevka svetovnega pokala alpskih smučark v pretekli zimi, je bila šesta. Američanka, ki je v tej sezoni zbrala že 305 točk, je ohranila mesto vodilne v seštevku sezone, Vlhova na drugem mestu zaostaja 25 točk.

Zmagovalka prvega ženskega veleslaloma sezone v Killingtonu Švicarka Lara Gut-Behrami je bila tokrat sedma.

Ana Bucik je končala na 13. mestu. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Ana Bucik je končala na 13. mestu. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Ana Bucik je v Killingtonu po dobri prvi vožnji, ko je bila deveta, v finalu po zdrsu na progi ostala brez veleslalomske uvrstitve. Novogoričanka se je v Sestrieru prvič na tem veleslalomu uvrstila v najboljšo petnajsterico.

"Danes je bila zelo težka tekma. Zelo nemirna proga in različni pogoji na različnih zavojih. Tako ni bilo pravega užitka v smučanju, ampak se je bilo potrebno resnično boriti. V drugo mi je uspelo malo boljše kot v prvo. Top 15 pri meni niso bili stalni rezultati v veleslalomu, da sem ga dosegla na tako težkem terenu sem zelo zadovoljna. Jutri me čaka še ena tekma in upam, da mi bo tudi ta veleslalom pomagal za boljše slalomske zavoje," je sporočila Bucikova.

Druga slovenska predstavnica Neja Dvornik se še na drugem veleslalomu po vrsti v tej sezoni ni uvrstila v finale. Nastopila je s številko 50 in zaostala 4,80 sekunde (47. mesto), kar je bilo preveč za še en nastop.

"To je bila ena super težka tekma svetovnega pokala, predvsem zaradi izjemno zahtevnih snežnih pogojev. Proga je bila od prvih in do zadnjih številk zelo razbita, tako da so imele punce zelo zahtevne pogoje, da bi prikazale dobro smučanje. Nekaterim je to uspelo boljše, nekaterim malo slabše. Ana je imela v prvem teku veliko več težav kot v drugem. V drugo je glede na pogoje naredila eno zelo dobro vožnjo in je prišla do zelo dobrega rezultata. Neja pa je imela preveč težav in se ni dobro spopadla s progo v prvem teku in se ni uspela kvalificirati v drugi tek. Je pa res, da je bilo za številke po 30 danes resnično zahtevno," pa je dan ocenil slovenski trener Sergej Poljšak.

V nedeljo še slalom

Slalomska forma Slovenk ni vprašljiva. Bucikova je novembra na vseh treh slalomih osvojila točke s šestim, 13. in sedmim mestom. Dvornikova pa je bila 23., 15. in 19.

...
- ni se uvrstila v 2. vožnjo: Neja Dvornik (Slo)