Vili Črv Miha Šimenc smučarski tek Eva Urevc Anja Mandeljc Planica 2023

Nedelja, 26. 2. 2023, 14.40

sp v planici, smučarski tek, ekipni sprint (M in Ž)

Švedinji do zlata, Slovenki osmi, v moški konkurenci brez presenečenja

1

Jonna Sundling in Emma Ribom, Planica 2023 | Jonna Sundling in Emma Ribom sta osvojili zlato. | Foto Grega Valančič/Sportida

Jonna Sundling in Emma Ribom sta osvojili zlato.

Švedska dvojica v postavi Jonna Sundling in Emma Ribom je zmagovalka ekipnega sprinta smučarskih tekačic na svetovnem prvenstvu v Planici. Drugo mesto je pripadlo Norvežankama, tretje pa Američankama. Slovenki, Anja Mandeljc in Eva Urevc sta bili na koncu osmi. V moški konkurenci sta se zmage pričakovano veselila Norvežana Pal Golberg in Johannes Hösflot Klaebo, Slovenca Vili Črv in Miha Šimenc pa sta zasedla 14. mesto.

Kljub temu, da so tekmovalke morale vsaka po trikrat odteči 1,4 km dolgo progo, so nastale ogromne razlike. Slovenska dvojica je že po prvem krogu zaostala 15 sekund in se do konca borila za mesto v deseterici.

To je Anji Mandeljc in Evi Urevc predvsem po zaslugi dobre druge polovice preizkušnje tudi uspelo. Na koncu sta za zmagovalkama zaostali 1:01,4 minute, tesno za sedmouvrščeno Češko.

Eva Urevc in Anja Mandeljc sta osvojili osmo mesto. | Foto: Grega Valančič/Sportida Eva Urevc in Anja Mandeljc sta osvojili osmo mesto. Foto: Grega Valančič/Sportida

V boju za zmago so se do zadnjega kroga odlepile reprezentance ZDA, Norveške in Švedske. Predvsem slednja je veljala za favorizirano dvojico s svetovno prvakinjo in podprvakinjo Jonno Sundling in Emmo Ribom.

Sundling je v zadnjem krogu močno pospešila in se otresla tekmic. Norveška v postavi Anne Kjersti Kalva in Tiril Udnes Weng je zaostala 2,4 sekunde, Američanki Jessie Diggins in Julia Kern pa sta ciljno črto prečkali 5,3 sekunde za Švedinjama.

Za Švedsko je bila to tretja zaporedna zmaga v ekipnem sprintu na SP. Za Sundling pa druga zapovrstjo, potem ko je v Oberstdorfu pred dvema letoma slavila skupaj z Majo Dahlqvist.

Klaebo z Golbergom do zanesljive zmage, Slovenca 14.

V moški konkurenci sta bila že v kvalifikacijah z najboljšima posamičnima časoma pred vsemi Norvežana Johannes Hösflot Klaebo in Paal Golberg in vlogo favoritov opravičila tudi na tekmi. Srebro sta osvojila Italijana, bron pa Francoza. Slovenca Vili Črv in Miha Šimenc sta zasedla 14. mesto.

"Zvit sneg razmetava smučke, zelo trpijo noge in sem zelo vesel, da nama je uspel preboj v finale," je po kvalifikacijah dejal kar precej izčrpani Šimenc. | Foto: Grega Valančič/Sportida "Zvit sneg razmetava smučke, zelo trpijo noge in sem zelo vesel, da nama je uspel preboj v finale," je po kvalifikacijah dejal kar precej izčrpani Šimenc. Foto: Grega Valančič/Sportida

Po prvem krogu sta bila Slovenca še blizu deseterice, do konca pa nista mogla slediti najboljšim. Ciljno črto sta Črv in Šimenc prečkala na 14. mestu, 1:26,9 minute za zmagovalcema.

V boju za zmago sta Norvežana po štirih krogih vodila, a nista na vso moč pritiskala. Klaebo je v svoji drugi predaji sicer skrčil skupino najboljših na pet reprezentanc.

Golberg je v svojem zadnjem krogu pospešil, se najprej otresel Šveda in Kanadčana, nato pa si v zaključku pritekel še sekundo in pol naskoka pred Francozom in Italijanom ter predal svetovnemu prvaku v sprintu med posamezniki.

V boju za drugo mesto je bil Pellegrino najprej prepričljivo močnejši od Francoza, nato pa v zaključku celo ogrožal Klaeba. Vseeno je ta na zadnjem, nekoliko položnejšem vzponu pred ciljem znova močno pospešil in si nabral dovolj veliko prednost za predčasno proslavljanje.

Italijana Francesco De Fabiani in Pellegrino sta zaostala 2,5 sekunde, Francoza Renaud Jay in Richard Jouve pa že 16,5.

Za Klaeba je bila to v Planici še tretja kolajna. Drugi je bil v skiatlonu. Tako kot za Švedsko v ženski konkurenci je to tudi tretje zaporedno slavje v ekipnem sprintu za Norveško pri moških, skupno pa že šesto na SP.

Klaebo je bil del zadnjih treh zmagovitih dvojic in ima na SP že skupno osem zlatih kolajn.