Sobota, 29. 2. 2020, 12.45

La Thuille, superveleslalom (ž)

Nina Ortlieb do krstne zmage, Ilka znova preskromno #foto

5

Ilka Štuhec | Ilka Štuhec je superveleslalom v italijanski La Thuille končala na skromnem 23. mestu.  | Foto Getty Images

Smučarke so v italijanski La Thuille danes odpeljale šesti superveleslalom tej zimi. Preizkušnjo so zaznamovali številni preventivni ukrepi, povezani s širjenjem koronavirusa, vključno z omejitvijo števila gledalcev v ciljni areni. Slovenski smučarki Ilka Štuhec in Maruša Ferk na tekmi nista odigrali vidnejše vloge, sta pa obe posegli po točkah. Štuhčeva je tekmo končala na 23. mestu (+2.15), Ferkova pa je bila z zaostankom 2.32 sekunde 26. Zmagala je Avstrijka Nina Ortlieb, ki se je veselila svoje prve zmage v svetovnem pokalu. Za pičlo stotinko sekunde je ugnala Italijanko Federico Brignone, ki je še povečala vodstvo v skupnem seštevku.

23-letna Avstrijka Nina Ortlieb, ki je prejšnji konec tedna sploh prvič stala na zmagovalnem odru svetovnega pokala - v smuku je osvojila 3. mesto -  se je danes razveselila svoje krstne zmage. | Foto: Getty Images 23-letna Avstrijka Nina Ortlieb, ki je prejšnji konec tedna sploh prvič stala na zmagovalnem odru svetovnega pokala - v smuku je osvojila 3. mesto - se je danes razveselila svoje krstne zmage. Foto: Getty Images

Nina Ortlieb, hči Patricka Ortlieba, olimpijskega prvaka v smuku na olimpijskih igrah leta 1992 v Albertvillu, je prejšnji konec tedna sploh prvič stala na zmagovalnem odru svetovnega pokala (v smuku je osvojila 3. mesto), danes pa prismučala še do svoje prve zmage. Pred tem je samo petkrat končala v najboljši deseterici.

Drugo mesto je s stotinko sekunde zaostanka osvojila Italijanka Federica Brignone, tretje pa je Švicarka Corinne Suter (+0.07), vodilna v tej disciplini, ki so ji težave s palico preprečile do še višje uvrstitve. Suterjeva, ki si je že prejšnji konec tedna zagotovila mali kristalni globus v smuku, ima pred zaključnim superveleslalom sezone v Cortini d'Ampezzo v boju za mali kristalni globus 19 točk prednosti pred Brignonejevo, ki je še povečala vodstvo v skupnem seštevku.

Italijanka ima zdaj pred skupno drugouvrščeno Američanko Mikaelo Shiffrin, za katero še vedno ni znano, kdaj se bo po smrti očeta vrnila v smučarsko karavano, 153 točk prednosti. Italijanka ima na vrhu skupnega seštevka po 30 preizkušnjah 1378 točk. Tretja je Vlhova s 1189 točkami.

Ortliebova si je zmagovalni oder razdelila z drugouvrščeno Italijanko Federico Brignone in Švicarko Corinne Suter na 3. mestu. Suterjeva ostaja vodilna v seštevku superveleslaloma. | Foto: Getty Images Ortliebova si je zmagovalni oder razdelila z drugouvrščeno Italijanko Federico Brignone in Švicarko Corinne Suter na 3. mestu. Suterjeva ostaja vodilna v seštevku superveleslaloma. Foto: Getty Images

Na 4. mestu je superveleslalomsko preizkušnjo končala Slovakinja Petra Vlhova (+0.39), prvo peterico pa je zaokrožila Italijanka Marta Bassino (+0.51). Snežna dvoživka Ester Ledecka, ki je štartala kot 30., ko proga ni več dovoljevala prav visokih hitrosti, se je zavihtela na visoko 6. mesto (+0.55).

Obe Slovenki do točk

Manj veselja bo znova v taboru Ilke Štuhec, ki je tekmo končala na 23. mestu (s štartno številko osem je z zaostankom 2.15 sekunde v cilj pripeljala kot zadnja), medtem ko se je Maruša Ferk morala zadovoljiti s 26. mestom.

"Danes so bili pogoji za smučanje zelo težki. Tudi tiste smučarke, ki so tehnično zelo dobro podkovane, so imele težave. Po jutranjem ogledu proge sem vedela, da bo samo zelo odločna vožnja lahko prinesla soliden rezultat. Moja pričakovanja niso bila visoka, tako da sem vesela točk. Tudi zaostanek ni bil velik. Imam pa še kar nekaj rezerv, predvsem za zgornji del," je po tekmi povedala Ferkova.

Jutri bo v dolini Aoste na sporedu še alpska kombinacija s superveleslalomom in slalomom.

Prihodnji konec tedna bodo smučarke proste, saj zaradi pomanjkanja snega ne bo tekem v nemškem Ofterschwangu, Mednarodna smučarska zveza Fis pa je že potrdila, da veleslaloma in slaloma ne bodo nadomeščali.

Zadnja postaja za smučarke pred finalom bo tako švedski Are, kjer bodo med 12. in 14. marcem paralelni slalom, veleslalom in slalom.