Četrtek, 9. 3. 2017, 16.51
7 let, 1 mesec
Iz tabora najboljše slovenske alpske smučarke:
"Brez skrbi, Ilka je dovolj močna"
Po podaljšanem, skupno več kot 40-urnem potovanju od Pjongčanga do Squaw Valleyja je Ilka Štuhec s svojo ekipo pripravljena na dokazovanje na zadnjih dveh postajah letošnje karavane svetovnega pokala.
Anja Šešum: ob Ilki na vsakem koraku
Za Ilko Štuhec je že 24 tekem v tej sezoni. Pred njo predvidoma vsaj še štiri, a ključne za ohranitev odličnih položajev v svetovnem pokalu. "Brez skrbi, Ilka je dovolj močna za konec," ob tem opozarja kineziologinja Anja Šešum, ki v šampionski sezoni kot senca sledi prvi dami slovenskega smučanja in je ob trenerju Gregorju Koštomaju ter serviserki Darji Črnko eden od ključnih kamenčkov v tekmovalkinem šampionskem mozaiku.
Ključno delo, postavljanje baze, je bilo opravljeno v poletnih in jesenskih mesecih, tedaj tudi ob pomoči kondicijskega trenerja Marka Borka, ki sicer skrbi za nogometaše Maribora. "Zdaj se vidi, kako pomembno je, da je bila v tistem delu trenažnega procesa dosledna in zagnana. To je tisti plus, ki ga lahko zdaj unovči," pravi Šešumova, ki v zadnjem obdobju opazuje, kako tekmicam utripajo rdeče luči ob pomanjkanju energije, medtem ko pa Ilka deluje še zelo čvrsto.
Koliko je ura? "Ritem je malce nečloveški, a ga je treba sprejeti," pravi kineziologinja Anja Šušum.
Mariborska smučarka je precej gladko prenesla tudi prvi del načrtovane poti okoli sveta, potem ko je v dveh tednih zamenjala že tri celine. Po Švici in Pjongčangu se je v začetku tedna preselila v Squaw Valley, kjer bo že v petek na sporedu predzadnji veleslalom sezone.
"Ta ritem je res malce nečloveški. A ko je spored enkrat znan, ga je treba sprejeti. V ekipi se vsi trudimo, da živimo v enem časovnem pasu in se poskušamo čim manj obremenjevati s selitvami, čeprav je jasno, da človek včasih vpraša, koliko je ura," pripoveduje diplomirana kineziologinja, ki se vse bolj spogleduje tudi z manualno terapijo.
Pripravljena na sklepne udarce
Njena strokovna podkovanost pride v takšnih trenutkih še posebej do izraza. In kakšen je bil program po selitvi v ZDA? "Prvi dan zgolj raztezne vaje po dolgem letalskem poletu in aerobna obremenitev. Drugi dan je bil že na sporedu običajen trening z intenzivnimi intervali. Tretji dan pa je bil dopoldanski del rezerviran za smučarski trening, popoldne pa sta sledila aktivacija in delo za moč," odgovarja Šešumova, zadovoljna tudi s tekmovalkino osredotočenostjo.
"Ve, kaj je v igri, toda …"
"Ilka se seveda dobro zaveda, kaj vse je ob koncu sezone v igri. Poleg tega je prvič v karieri v vlogi vodilne tekmovalke. To vlogo je treba sprejeti. Verjamem, da ji je to zelo dobro uspelo. Še vedno pa se v ekipi držimo pravila, po katerem se osredotočamo le na vsako naslednjo tekmo," pravi najmlajša članica štaba svetovne smukaške prvakinje, v katerem so pred koncem sezone dodobra zaprli tudi novinarske poti.
10.–11. 3.: Squaw Valley
veleslalom, slalom
15.–19. 3.: Aspen
smuk, superveleslalom, veleslalom, slalom