Sreda, 20. 9. 2017, 18.42
2 leti, 5 mesecev
Rogla, fenomen brez omejitev in prvi Slovenec s kolajno na kronometru na SP #fotozgodba
Leto 2017 je leto Primoža Rogliča, 27-letnika iz Strahovelj v Zasavju, ki kar ne neha navduševati. Nekdanji smučarski skakalec je junija postal prvi Slovenec z etapno zmago na dirki vseh dirk Tour de France, dva meseca pozneje pa še prvi Slovenec s kolajno na kronometru članskega svetovnega prvenstva.
Hitreje od Rogliča je v cilj na 31 kilometrov dolgi progi s spektakularnim zaključnim vzponom na Floyen prišel Nizozemec Tom Dumoulin, ki je Rogliča premagal za 58 sekund. Bron je osvojil Britanec Christopher Froome, ki je zaostal minuto in 21 sekund.
Preberite še:
Zgodba Primoža Rogliča, svetovnega podprvaka v kronometru, v sliki in besedi.
Telemark na zmagovalni oder je postal zaščitni znak Primoža Rogliča, ki je letos že večkrat okusil slast zmagovalnih stopničk. Etapnih zmag se je veselil na dirki Ster ZLM, dirki po Romandiji in dirki po Baskiji, prvi je bil tudi v generalni razvrstitvi dirke po Algarveju.
Primož Roglič je svojo športno kariero začel kot smučarski skakalec v SK Zagorje.
Leta 2007 je v Planici postal mladinski svetovni ekipni prvak v smučarskih skokih. Zmagovalno ekipo, ki je slavila na 90-metrski napravi, so poleg Rogliča sestavljali Robert Hrgota, Mitja Mežnar in Jurij Tepeš. Slovenci so postali tudi svetovni podprvaki na večji napravi.
Po hudem padcu v Planici se je leta 2012 resneje lotil kolesarstva. "Preprosto se nisem več videl v koži smučarskega skakalca," je povedal v enem od intervjujev za Siol.net. Zaradi težav s kolenom in nekaterih drugih dejavnikov je izgubil motivacijo in na hitro sklenil kariero. "Po naključju sem dobil kolo in prodal motor ter videl, da se v redu peljem. Sprva sem malce naivno mislil, da bom postal kar kolesar. Nisem vedel, kako moram trenirati, kdaj …"
- Leta 2007 je v Planici hudo padel, a pravi, da to ni bil glavni razlog za končanje smučarsko-skakalne kariere:
Leta 2013 se je na pobudo novomeškega kolesarskega trenerja in menedžerja Milana Eržena pridružil prokontinentalni ekipi Adria Mobil iz Novega mesta, kjer je ostal do sezone 2015.
Tam je nad njegovim razvojem bdel trener Boštjan Mervar (fotografija je iz sezone 2015), ki ne skriva, da je ob prvem srečanju z Roglo čutil določeno skepso, a se je nadobudni Zasavčan kmalu izkazal s svojo neustrašnostjo in hitrim učenjem.
Sezona 2015 je bila odskočna deska za Rogliča. Zmagal je na Dirki po Azarbejdžanu in dirki Po Sloveniji. Fotografija je s Treh kraljev, kjer se je končala kraljevska etapa dirke Po Sloveniji, ki je dala končnega zmagovalca dirke.
Že takrat se je navajal na medijsko pozornost ...
... in poziranje na zmagovalnem odru.
Navijačev mu ni manjkalo, tako kot mu jih ni v Franciji, kjer ga je na 17. etapi Toura spodbujalo lepo število slovenskih navijačev. Kot je povedal v cilju, so ga v Francijo prišli spodbujat tako starši in dekle kot tudi sosedje in prijatelji.
V veliko oporo sta mu družina ...
... in dekle Lora, ki je bila včeraj ena prvih, ki mu je v cilju padla v objem.
Odlično se je znašel tudi v novomeški Adrii, kjer so jo po veliki Rogličevi zmagi na dirki Po Sloveniji takole zagodli Mojci Novak, direktorici kluba. Rogliču je pripadla čast, da ji odreže (zajeten) šop las ... Razlog? Interna stava. Del naglavnega okrasja v zameno za zmago.
Škarje so pripadle Rogliču.
V sezoni 2016 se je preselil v nizozemsko ekipo World Tour Lotto NL-Jumbo, kjer je začel nase opozarjati tudi v vožnji na čas.
Že na svoji prvi Dirki po Italiji je zmagal v kronometru.
Bil je tudi eden od slovenskih adutov na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru, kjer je v kronometru zasedel deseto mesto, v cestni vožnji pa je bil 26.
Z visokimi apetiti je zgrabil tudi svoj prvi nastop na francoskem Touru. Potem ko je na uvodnem prologu, kjer so ga mnogi uvrščali med favorite za zmago, padel in močno zaostal za želenim rezultatom in se v 15. etapi uvrstil na 4. mesto, ki je bilo zanj kljub dejstvu, da je šlo za izenačitev najboljše slovenske uvrstitve na Touru (4. mesto Andreja Hauptmana iz leta 2002), razočaranje ...
... je v kraljevski 17. etapi na vso moč napadel že šest kilometrov pred vrhom vzpona na Galibier, ki je bil z 2.645 metri najvišja točka letošnjega Toura, in se v samostojni vožnji (28 kilometrov spusta) veselil veličastne zmage - prve slovenske etapne zmage na Touru in šeste slovenske na tritedenskih dirkah.
Fotografija, ki bo romala v slovensko športno zgodovino.