Torek, 31. 3. 2015, 16.34
8 let, 8 mesecev
Plače so najvišje pri Dragiću in Kopitarju
V Evropi so plače športnikov v nasprotju s klubskimi profesionalnimi tekmovanji v Združenih državah Amerike, kjer je vse javno dostopno, velikokrat zavite v tančico skrivnosti. Klubi in športniki poudarjajo, da so plače poslovna skrivnost, razlika pa je tudi v tem, da so klubi na stari celini samostojne enote z lastnim poslovanjem.
O plačah pa ne moremo govoriti v posameznih športih, kot so na primer tenis in zimski športi, kjer so zaslužek denarne nagrade na turnirjih oziroma tekmah. Zneski, ki jih omenjamo, se nanašajo le na redno plačo in zaslužek, priigran na tekmovališčih.
Številni športni asi na leto zaslužijo mnogo več, če prištejemo še vsote, pridobljene s trženjem, in sponzorske zneske. Pri nekaterih se tako zaslužek poveča vsaj za nekajkrat.
Se bo Dragić dogovoril z Miamijem za maksimalno pogodbo?
Med slovenskimi športniki z najvišjo plačo izstopata košarkar Goran Dragić in hokejist Anže Kopitar, ki sta za to sezono prejela 7,5 milijona ameriških dolarjev (sedem milijonov evrov), od tega zneska pa bosta morala odšteti še davek. Starejšemu od bratov Dragić se poleti obeta masten zaslužek, ki si ga je prislužil z dobrimi predstavami na parketu. Če se bo z Miamijem dogovoril za maksimalno pogodbo, mu lahko ta v prihodnjih petih letih navrže sto milijonov dolarjev (93 milijonov evrov), kar znaša 20 milijonov letno (18,6 milijona evrov).
Tudi Kopitar je tik pred tem, da še bolj obogati svojo denarnico in podpiše novo pogodbo v ligi NHL, a zaslužki v hokeju niso tako bajni kot v košarkarski ligi. Hokejisti so lahko v sezoni 2014/15 zaslužili največ 12,8 milijona evrov.
Ob najverjetnejšem scenariju bo Dragić letos poleti postal najbolje plačani slovenski športnik, saj je imel do zdaj največji letni prejemek trenutni generalni sekretar Košarkarske zveze Slovenije Rašo Nesterović. V sezoni 2008/09 je namreč zaslužil 7,8 milijona evrov bruto.
Handanović največji slovenski nogometni zaslužkar
Ogromne številke so tudi v nogometnem svetu. Najboljša nogometaša na svetu, Portugalec Cristiano Ronaldo (Real Madrid) in Argentinec Lionel Messi (Barcelona), zgolj s plačo zaslužita okrog 20 milijonov evrov na sezono, ko pa se prištejejo bonusi in premije, se znesek poveča. Na mednarodni nogometni borzi ima med Slovenci največjo vrednost vratar Samir Handanović. Pred kratkim je prek posrednika izrazil željo, da bi mu letni prejemek z dveh povišali na tri milijone evrov, a končni sporazum še ni bil dosežen. Omenja se tudi možnost selitve. Preostali slovenski nogometni velemojstri, ki igrajo v bolj znanih evropskih klubih, prednjačijo Kevin Kampl, Jan Oblak in Josip Iličić, zaslužijo nekoliko manj.
Tina Maze zaslužila podobno kot Katarina Srebotnik
Kot smo že prej omenili, pa redne mesečne plače ne prejemajo teniški igralci. In od Slovencev v tej športni panogi prevladuje predstavnica nežnejšega spola. Katarina Srebotnik je na najvišji stopnički, pa čeprav že vrsto let ne igra več na posamičnih turnirjih. Z igrami v dvojicah je leta 2014 zaslužila 327 tisoč evrov bruto, pri moških predstavnikih pa je največ denarja kapnilo v žep Blaža Role, in sicer 232 tisoč evrov bruto. Za primerjavo, Srb Novak Đoković je lani za uspešno nastopanje na turnirjih prejel 11,6 milijona evrov.
Že prejšnji teden pa smo pisali, koliko so v tej zimi zaslužili naši najboljši predstavniki. Najvišje uvrščena je alpska smučarka Tina Maze, naslednji v vrsti pa je smučarski skakalec Peter Prevc.