na današnji dan Mateja Svet

Sreda, 31. 1. 2024, 4.00

Na današnji dan (31. januar) …

Mateja Svet | Foto Sportida

… leta 1988 je nekdanja slovenska alpska smučarka Mateja Svet na tekmi svetovnega pokala v Kranjski Gori premagala vse tekmice še v slalomu, potem ko je dan pred tem zmagala v veleslalomu. Drugi sta bili Švicarka Vreni Schneider in Avstrijka Roswitha Steiner, ki sta zaostali za 60 stotink sekunde.

Za Matejo Svet je bila to tudi edina slalomska zmaga na tekmah svetovnega pokala. Sicer je v slalomu na stopničkah stala še štirikrat. Trikrat je bila druga in enkrat tretja.

Zgodilo se je še …

Leta 2021 je danska moška rokometna reprezentanca osvojila zlato kolajno na svetovnem prvenstvu v Egiptu, potem ko je v finalu v Kairu premagala Švedsko s 26:24 (13:13). Španija je na tekmi za tretje mesto premagala Francijo s 35:29 (16:13).

Leta 2021 je slovenska smučarska tekačica Anamarija Lampič na sprintu v klasični tehniki na tekmi svetovnega pokala v smučarskem teku v Falunu na Švedskem zasedla drugo mesto. Za 33 stotink je zaostala le za Švedinjo Linn Svahn.

Leta 2020 je slovenska atletinja Maja Mihalinec na dvoranskem mitingu v nemškem Bochumu zmagala v teku na 60 m s 7,40 sekunde.

Leta 2018 je kranjskogorska smučarka Meta Hrovat postala mladinska svetovna prvakinja v slalomu. Na prvenstvu v Davosu je premagala Avstrijko Franzisko Gritsch in domačinko Aline Danioth.

Leta 2016 je nemška moška rokometna reprezentanca osvojila drugo zlato kolajno na evropskih prvenstvih, potem ko je v finalu v Krakovu premagala Španijo s 24:17 (10:6). V tekmi za bronasto odličje je Hrvaška ugnala Norveško z 31:24 (15:11). Slovenija je na sklepnem turnirju na Poljskem osvojila 14. mesto.

Leta 2016 je slovenska atletinja Saša Babšek (Slovenska Bistrica) zmagala na dvoranskem atletskem mitingu v Bratislavi v troskoku in je s 13,59 metra postavila tudi osebni dvoranski rekord.

Leta 2015 je slovenski deskar Žan Košir v paralelnem veleslalomu svetovnega pokala na Rogli osvojil tretje mesto. Zmagal je Rus Vic Wild pred Italijanom Mirkom Felicettijem.

Leta 2015 je Američanka Serena Williams brez oddanega niza v finalu osvojila naslov zmagovalke odprtega teniškega prvenstva Avstralije v Melbournu. Prva nosilka in prva igralka sveta je v finalu s 6:3, 7:6 (5) premagala drugo nosilko Rusinjo Marijo Šarapovo.

Leta 2013 je slovenski atlet Žan Rudof (Mass) na dvoranskem atletskem mitingu v Linzu v Avstriji zmagal v teku na 800 m in s časom 1:46,96 znova izboljšal svoj slovenski rekord, ki ga je dosegel pred dvema dnevoma, 29. januarja, na Dunaju.

Leta 2010 je slovenski smučarski skakalec Robert Kranjec je na tekmi v Oberstdorfu s skokoma 202,5 in 214 metrov zasedel drugo mesto, zaostal le za Norvežanom Andersom Jacobsenom, a postal skupni zmagovalec svetovnega pokala v poletih.

Leta 2009 so slovenski atleti blesteli na mitingu v Budimpešti, Škofjeločan Matic Osovnikar je zmagal v teku na 60 m (6,71), Marija Šestak je bila najboljša v skoku v daljino (6,18 m), Sonja Roman pa je zmagala v teku na 800 m (2:05,25).

Leta 2009 je Serena Williams v finalu teniškega odprtega prvenstva Avstralije v Melbournu po vsega 58 minutah visoko premagala Rusinjo Dinaro Safino s 6:0 in 6:3. S tem je Američanka osvojila svoj deseti grand slam turnir v karieri.

Leta 2007 je Milenko Ačimović podpisal pogodbo z dunajsko Austrio in zaigral v avstrijski prvi ligi.

Leta 1993 je v finalu OP Avstralije Monika Seleš po treh nizih premagala legendarno nemško igralko Steffi Graf.

Leta 1987 je napadalec škotskega nogometnega kluba Hamilton Adrian Sprott dosegel zadetek v 70. minuti tekme za škotski pokal, s katerim je poleg šokantne zmage nad favoriziranimi tekmeci končal tudi rekordni niz vratarja Rangersov Chrisa Wooda, ki pred tem ni prejel zadetka kar 1196 minut zapored.

Leta 1978 je sodnik med nogometnem tekmo tanzanijskega državnega prvenstva izključil vratarja enega od moštev, potem ko je na svoje presenečenje opazil, da čuvaj mreže vsake toliko časa spije malo viskija iz steklenice, skrite za prečko gola.

Leta 1952 so v Guadalajari v Mehiki odprli štadion Jalisco, ki sprejme 56.713 navijačev in je tretji največji nogometni objekt v Mehiki. Gostil je tekme svetovnega prvenstva v letih 1970 in 1986.