Nedelja, 16. 3. 2014, 9.18
5 let, 8 mesecev
"Vsi dolgovi Krima bodo poravnani. Stoodstotno."
Neuspešen konec evropske sezone. Spodleteli načrt s triletnim projektom, ki je predvideval vrnitev na vsaj širši vrh lige prvakinj. Zaostajanje plač, odhodi igralk, samovoljno treniranje … Vse prej kot prijetne iztočnice za pogovor z direktorjem rokometašic Krima Goranom Dujićem, ki pa je vseeno optimist. Ker se bo klub primoran vrniti h koreninam. Pravi, da je treba biti do pokroviteljev, ki ne morejo izpolnjevati obljubljenega, razumevajoč, in zagotavlja, da bodo tako kot lani poravnali vse obveznosti do igralk.
Zakaj ste optimist v zvezi s Krimom? Tekma z Budućnostjo je pokazala, da je mogoče igrati ne glede na vse okoliščine. Da športna duša pomeni nekaj več. Šport je pred vsem. Dekletom, od prve do zadnje, kapo dol. Ponosen sem nanje in na to, koliko razumevanja so pokazala. Finančne zadeve se bodo uredile, za to imam zagotovila. Rokov, do kdaj se bo to zgodilo, ni, ker živimo pač v takšnih časih. Dekletom sem pokazal določene dokumente. Verjamem, da so malo bolj umirjene.
Kako vam uspeva ohranjati potrpežljivost igralk? Igralke so "svetovne". Kadarkoli bi lahko odšle. Pokazale so profesionalnost in predvsem moralo. Na ta način so dokazale, da jim ni vseeno za klub. Žal mi je za vse, tudi nas, ki sedimo v pisarni. Vezani smo na sistem, ki je bolj počasen, a vsi dolgovi bodo poravnani. O tem sem stoodstotno prepričan.
So bile igralke, ki so odšle, manj potrpežljive? Prve tri, ki so odšle (Linnea Torstensson, Carmen Martin in Patricia Vizitiu, op. a.), so imele tudi zdravstvene težave. Zelo lepo smo se dogovorili. Pri Talidi Tolnai in Oani Manei je šlo za to, da sta lovili rok, po katerem bi lahko še igrali za bukareški klub in mu pomagali pri obstanku v ligi. Dali sta predlog za prekinitev pogodbe. Podpisali smo ga, ker sta bili res maksimalno pošteni.
Torej jima je Krim vseeno nekaj pomenil? Vsekakor. Oana je "top" krožna napadalka, o tem ni dvoma. Ko je odhajala na letališče … Morali bi videti, kako je jokala. Ni ji bilo vseeno. Enako kot Talida. Vseeno pa sta bili prepričani, da je prav, kar delata.
Se vam glede na zaostreno gospodarsko stanje v državi zdi, da je bil triletni projekt s proračunom nad poldrugim milijonom evrov, ki ste si ga zastavili leta 2011, preveč optimističen? Pred tremi leti je bil položaj popolnoma drugačen. Trener Tone Tiselj je bil pripeljan zato, da bi se klub vrnil med štiri najboljše ali na vrh Evrope. V polfinale smo v prejšnji sezoni prišli, škoda, da se nismo zavihteli v finale. Tudi zadnji tekmi z Györom smo, čeprav v okrnjeni postavi, odigrali dobro. Projekta je konec. V treh letih smo bili dvakrat med osmerico lige prvakinj, enkrat pa v polfinalu. Vrha nismo dosegli.
Vseeno ste želeli vstopiti v projekt, čeprav ste vedeli, da so razmere krizne. V letošnji sezoni je imel Krim rekordnih 11 tujk. Ko smo začeli projekt, smo videli, da kakovostnih slovenskih igralk ni veliko. Treba je vedeti, da sem v tej zgodbi izvršna roka sistema ljudi, ki skrbijo za klub. V tistem trenutku ni bilo druge izbire. Globoko v sebi sem čutil, da to morda ni "prava" rešitev, in začel veliko vlagati v šolo rokometa. Prvi korak je bil vrniti zaupanje staršev, ki je bilo porušeno. Pred kratkim smo dobili nagrado za najboljše delo v mladih selekcijah. Tega prej ni bilo. Ustanovili smo tudi novi klub, da se igralke ne razkropijo, ampak delajo z našimi trenerji.
Ampak tudi v preteklosti ste že imeli obilico nadarjenih igralk … To je res … Veliko jih je bilo, ampak so se izgubile. Prav zaradi tega smo ustanovili rokometni klub Ljubljana.
Kako naprej? Zdaj se je treba odločiti, ali se gremo res vrhunski šport ali pa se lotimo drugačnega projekta. To ni vprašanje Gorana Dujića, ampak bolj kompleksno. Zadeva mesto in državo. Zakaj bi nekdo nekaj dal? Ima kakšne olajšave?
Krim v sezoni 2014/15? V reprezentančnem premoru, torej v približno dveh tednih, se bomo skupaj z upravo in trenerjem odločili, katero pot bomo ubrali. Če bo obstajal vsestranski interes vseh, ki so povezani s Krimom – klub, zveza, sponzorji, mesto itd. –, bi lahko začeli projekt ekipe, ki bi bila kolikor toliko konkurenčna za evropski vrh. Mi finančno ne moremo biti kot Györ in Vardar. Druga različica je … Ne bom rekel popolno pomlajevanje, ampak ekipa z večino slovenskih igralk in dvema, največ tremi tujkami, vendar mlajšimi. V vsakem primeru bo proračun znižan. Ob prvi različici za od 30 do 35 odstotkov. Če se odločimo za drugo, celo za več.
Tone Tiselj ostaja trener? O tem se še nismo pogovarjali.
Nekaj igralk boste torej med članice potegnili iz lastne šole, nekaj pa pripeljali. V klubu imamo nekje od 12 do 15 igralk, ki so izjemno, izjemno nadarjene. Nekaj od njih je absolutno premladih za članice. Poleg Špele Potisek in Nine Zulič je še štiri, pet igralk, ki bi lahko prišle v poštev. Ogromno se ukvarjamo tudi z vratarkami. Take mladinske šole Krim nikdar ni imel, zdaj pa jo ima. Bedaki bomo, če tega ne bomo izkoristili.
Kako ste doživljali protest igralk, ki so trenirale same, brez trenerskega štaba? Dekletom vsa čast. Svoje naloge so opravile lepo, profesionalno. Ne zaradi trenerja, direktorja, ampak zaradi sebe in kluba. To je ta hip največja zmaga. Nimam besed za to, kar so napravile. Čestitam vsem od prve do zadnje.
Se bojite, da bi se razmere zaostrile, če ne boste v kratkem nakazali dolgovanih plač? O tem sploh ne razmišljamo, ker si intenzivno prizadevamo za poravnavo dolgov. To se mora zgoditi in bo urejeno.
Časovnih rokov pa torej ni? To je ključna težava. Pred tremi tedni sem dekletom dejal, da bo plača v petek, ampak se je zalomilo. Nikomur ni lahko denarja nakazati čez noč.
Že veste, katera bo gotovo zapustila klub? Ne.