Nedelja, 10. 11. 2024, 13.35
3 dni, 7 ur
Polajnar, Kolman, Mujkić in Prešeren sprejeti v Hram športnih junakov
Rokometašica Tatjana Polajnar, telovadec Lojze Kolman ter veslača Sadik Mujkić in Bojan Prešeren so novi člani Hrama slovenskih športnih junakov. Društvo športnih novinarjev Slovenije (DŠNS) jih bo med legendarne športnice in športnike umestilo ob polčasu tekme rokometne lige prvakinj med Krimom Mercatorjem in Metzem iz Francije.
V tej generaciji bo član še v tem mesecu ob praznovanju stoletnice Odbojkarske zveze Slovenije postal tudi odbojkar Adolf Urnaut
V tej generaciji bo član še ta meseec ob praznovanju stoletnice Odbojkarske zveze Slovenije postal tudi odbojkar Adolf Urnaut.
Polajnar je druga rokometašica v hramu po Alenki Cuderman. Po razpadu nekdanje skupne države, katere reprezentantka je bila, je Polajnar igrala eno ključnih vlog v slovenskem klubskem in reprezentančnem rokometu in pripomogla, da se je Krim, "majhen klub z obrobja Ljubljane", prelevil v evropskega velikana.
"Ko sem dobila vabilo, sem se najprej vprašala, ali si to res zaslužim. Konec koncev, ko sem se ozrla nazaj, sem videla, da je za mano kar nekaj športnih uspehov, ki so ostali zapisani v zgodovino. Predvsem sem hvaležna za vse, ki so bili poleg mojih uspehov, pa tudi porazov, ki so mi pomagali, da sem te cilje dosegla. Rokomet je kolektiven šport, tega nisem dosegla sama, vedno je za mano stala odlična ekipa, tako mojih soigralk, ki so še danes v mojem srcu, kot tudi drugih," je dejala nekdanja rokometašica.
Kolman je osvojil bron na evropskem prvenstvu v Lozani leta 1990 za prvo slovensko gimnastično odličje po generaciji legendarnega Mira Cerarja. Prvina kolman pa je še vedno del programa finalistov velikih tekmovanj.
"Občutki so lepi. Lepo je, da novinarji, ki imajo vpogled v zgodovino športa v Sloveniji, znajo to ceniti in zato sem zelo vesel, da so me sprejeli v hram slavnih, kar ostane za vedno. Lepo je biti v klubu takšnih slovenskih legend, kot je Miro Cerar. To je velika čast," je dejal Kolman. Prav Cerar je danes nagrado podelil štirim dobitnikom.
Mujkić in Prešeren sta v dvojcu brez krmarja osvojila prvo slovensko olimpijsko medaljo v veslanju z bronom leta 1988 v Seulu. Mujkić je nato v Barceloni leta 1992 v četvercu brez krmarja osvojil svoj drugi olimpijski bron.
"Ganjen sem, vesel in počaščen, da sva tudi midva z Bojanom sprejeta v hram športnih junakov. Vesel sem, da imamo tudi v Sloveniji nekaj takega," je povedal Mujkić.
Tudi njegov nekdanji kolega v čolnu je bil ob prejetju nagrade počaščen. "Vsekakor je to dobra gesta tudi za nas nekdanje športnike, da ostanemo v bolj svežem spominu tudi mlajšim generacijam," ga je dopolnil Prešeren.
DŠNS je Hram slovenskih športnih junakov, ki domuje v zelenem ringu ljubljanske dvorane Stožice, odprl leta 2011, ko je kot prva na prireditvi Športnik leta vanj uvrstilo telovadca Leona Štuklja in Mira Cerarja, najboljša slovenska športnika prejšnjega stoletja. Naslednja leta je svoje mesto v hramu našlo 59 posameznikov, veslaški osmerec z olimpijskih iger v Tokiu leta 1964 ter tri generacije košarkarskega kluba Olimpije.
Prvič v zgodovini je lani DŠNS v hram sprejel ekipo oziroma moštvo, med športne legende so bile umeščene tri generacije ljubljanskega kluba, ki je med drugim šestkrat postal prvak Jugoslavije in leta 1994 osvojil evropski pokal.
V Hram športnih junakov Društva športnih novinarjev Slovenije so bili doslej umeščeni (59 posameznikov, veslaški osmerec ter košarkarski klub Olimpija):
2011: Leon Štukelj (gimnastika), Miroslav Cerar (gimnastika);
2012: Rudolf Cvetko (sabljanje), Josip Primožič Tošo (gimnastika), Stane Derganc (gimnastika), Stanko Lorger (atletika), Ivo Daneu (košarka), Jože Šlibar (smučarski skoki), Janez Polda (smučarski skoki), Draga Stamejčič Pokovec (atletika), Janez Žirovnik (kolesarstvo), Nataša Urbančič Bezjak (atletika), Branko Oblak (nogomet), Aljoša Žorga (košarka), Vinko Jelovac (košarka), Mima Jaušovec (tenis), veslaški osmerec (4. OI Tokio 1964), Rudi Hiti (hokej), Peter Šumi (gimnastika), Miro Steržaj (kegljanje), Albin Felc (hokej);
2013: Franc Smolej (smučarski tek), Ciril Praček (alpsko smučanje), Branko Ziherl (skoki v vodo), Tone Cerer (plavanje), Tine Mulej (alpsko smučanje), Janko Štefe (alpsko smučanje), Ivan Toplak (nogomet), Janko Kosmina-Mario Fafangel (jadranje), Tine Šrot (gimnastika), Jurij Uršič (kolesarstvo), Edvard Vecko (namizni tenis), Ištvan Korpa (namizni tenis), Tone Gale (hokej), Milan Zadel (kajak kanu), Stanko Topolčnik (judo), Bojan Križaj (alpsko smučanje), Peter Vilfan (košarka), Bojan Ropret (kolesarstvo), Boris Strel (alpsko smučanje), Alenka Cuderman (rokomet), Borut Petrič (plavanje), Miran Tepeš (smučarski skoki), Jure Franko (alpsko smučanje), Primož Ulaga (smučarski skoki), Andrej Jelenc (kajakaštvo na divjih vodah), Darjan Petrič (plavanje), Matjaž Debelak (smučarski skoki), Mateja Svet (alpsko smučanje);
2015: Srečko Katanec (nogomet), Rok Petrović (alpsko smučanje), Jurij Zdovc (košarka);
2016: Rolando Pušnik (rokomet), Iztok Puc (rokomet);
2017: Marko Elsner (nogomet), Polona Dornik (košarka);
2019: Jure Košir (alpsko smučanje), Katja Koren (alpsko smučanje), Alenka Dovžan (alpsko smučanje);
2023: košarkarski klub Olimpija Ljubljana;
2024: Lojze Kolman (gimnastika), Sadik Mujkić in Bojan Prešeren (veslanje), Tatjana Polajnar (rokomet), Adolf Urnaut (odbojka).