Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
13. 1. 2015,
15.04

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Katar Doha nafta

Torek, 13. 1. 2015, 15.04

8 let, 7 mesecev

Leta 1949 so odkrili nafto in zabava se je lahko začela

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Katar je majhna državica na robu Arabskega polotoka. Ima manj prebivalcev od Slovenije, premore pa toliko bogastva, da si lahko dovoli marsikaj drznega. V svetu športa se zelo rada druži z elito.

Nekoč so na tem delu sveta prevladovali beduini, ribiči in nabiralci biserov, nato pa sta žepe po koncu druge svetovne vojne začela polniti nafta in zemeljski plin. Črno zlato je poskrbelo za rojstvo vsemogočnega razreda bogatašev, ki imajo toliko pod palcem, da si lahko privoščijo skoraj vse, kar si zamislijo.

Katar postaja urejeno moderno središče, objekti prinašajo arhitekturne zasnove, ki smo jih lahko še pred nekaj leti občudovali le v znanstvenofantastičnih filmih. Bogati domačini uživajo v raznovrstnih dobrinah in ugodju, njihovo življenje poteka kot v pravljici.

Denarja je toliko, da ga ne zmanjka niti za najbolj ambiciozne projekte. Ogromno se jih povezuje tudi s športom, kjer se samozavestni Arabci nočejo zadovoljiti le s povprečjem, ampak želijo na svoje dvorišče pripeljati najboljše na svetu. Zato ne čudi njihova obsedenost s prirejanjem največjih športnih dogodkov, ki jih je vsako leto več. Verjamejo, da je prirejanje vrhunskih spektaklov pomembno za razvoj zdrave družbe.

Fifa vztraja, SP v nogometu bo leta 2022 gostil Katar

Še ta teden se bo začelo svetovno prvenstvo v rokometu, tisti najbolj odmeven dogodek pa bo nastopil čez sedem let. Takrat bo Katar gostil svetovno prvenstvo v nogometu, zaradi katerega se dviguje ogromno prahu. Mednarodna nogometna zveza (FIFA) je na eno oko zamižala in spregledala ekstremne vročinske pogoje, s katerimi bi imeli nogometaši ter številni obiskovalci dogodka opravka v poletnih mesecih.

Zato je postala alternativna rešitev, da bi Katar svetovno prvenstvo pričakal v zimskih mesecih, ko se temperatura spusti pod 30 stopinj, malodane nujnost. Dvomov o nepravilnosti, korupciji in finančnih zlorabah v času kandidature ne manjka, a Fifa trdno stoji za svojo odločitvijo, da se bo z velikim dogodkom leta 2022 spopadel Katar in noben drug.

Razvojni načrt "Katar 2030" je postavljen

Večina držav na svetu lahko o takšnih podvigih le sanjari, Katar pa jim zlahka prižge zeleno luč. Kot vodilna država na svetu po bruto družbenem produktu (BDP) si lahko brez skrbi in obotavljanja privošči sanjske projekte. Razvojni načrt "Katar 2030" je postavljen, Katar pa želi do omenjenega leta temeljito prenoviti državo ter arabsko tradicijo, ki je še vedno prisotna v tem okolju, obogatiti ter začiniti z modernimi in tehnološko naprednimi navadami.

Skokovit gospodarski in politični razvoj države omogočajo naravna bogastva, Katar pa zaradi nenehne želje po novostih in napredku spominja na ogromno gradbišče, kjer so postali večmilijonski posli vsakdanji pojav. Nove veličastne zgradbe v Katarju rastejo kot gobe po dežju, na vsakem koraku se blešči luksuz. Največje mesto Doha postaja na moč podobna sosednjemu Dubaju, opevani in nesramno bogati prestolnici Združenih arabskih emiratov.

Prej biseri, zdaj nafta

Katar je pred stoletji veljal za dokaj pomembno trgovsko pristanišče, kjer so se ladje ustavljale na poti v Indijo. Večino 20. stoletja je spadal pod protektorat Združenega kraljestva, leta 1971, ko je naftna revolucija že naredila svoje in prinesla v deželo ogromno količine bogastva, pa postal neodvisna država.

Bogata nahajališča nafte so odkrili leta 1949 in zabava se je lahko začela. Zdaj niso več v ospredju biseri, ki so jih za potrebe gojenja uvažali celo iz Japonske, ampak je vodilno ekonomsko vlogo prevzela nafta. Tako zdaj nafta namesto biserov skrbi, da prihaja v Katar vedno več športnih in poslovnih "biserov".

Pred desetimi leti je v Katarju živelo manj kot milijon prebivalcev, zdaj se je številka skoraj podvojila. Le petino predstavljajo domačini, preostali pa so tujci. Vsak dan pride novih 500 tujcev, željnih dobrega zaslužka in poslovnih izzivov, mnogi se nanašajo tudi na organizacijo vrhunskih in elitnih športnih dogodkov.

Cenena delovna sila trpi, nove stavbe rastejo kot gobe po dežju

Bogati polotok, kjer se moli petkrat na dan, si želi postati mednarodno središče za turizem in finance. Gradbeni imperij sloni na številnih tujih delavcih. Največ je Indijcev, Filipincev, Libanoncev in Egipčanov, mnogi opravljajo izjemno težka fizična dela in imajo opravka z nehvaležnimi vročinskimi pogoji. Ogromno negativnih kritik je bilo naperjenih zoper grozne, skoraj sužnjelastniške odnose, v katerih nastajajo štadioni za SP 2022. Umrlo je veliko delavcev, Katar pa je obljubil, da se bo zadeva izboljšala.

Vrhunskih športnih dogodkov je vedno več. Na rokometnem svetovnem prvenstvu bo prisotna tudi Slovenija, zato bodo oči športnih navdušencev na sončni strani Alp še toliko bolj pozorne ob spremljanju dogajanja v Katarju. Del njega bo potekalo v prekrasni večnamenski športni dvorani Lusail. Sprejme več kot 15 tisoč gledalcev, Katarci pa že poznajo recept, kako napolniti tribune, če med prebivalci ne bo zaznati večjega zanimanja za ogled tekme. Radi povabijo šolarje ali pa odprejo kar denarnice in ceneni delovni sili ponudijo možnost, da za določen znesek ostane v dvorani, športno navija ter skrbi za dobro vzdušje. Vse za dober občutek in prizor, ki bo potoval v številne države na svetu.

Bodo rokometno dvorano preoblikovali v velodrom?

Kot pravi znanec, ki dela v Katarju, domačini niso navdušeni, da bi se ukvarjali s tem športom, saj težko ostanejo osredotočeni na trening po pet ur. Za njih je kolesarstvo pretežek šport. Sicer imajo reprezentanco, vendar ni kompetitivna niti na arabskem področju.

So pa zato tuji ljudje, ki živijo v Katarju, aktivni na dveh kolesih, zato jim bodo šli tamkajšnji šejki najverjetneje na roko. Eno od dvoran, ki bo v prihodnjih dneh gostila najboljše rokometaše na svetu, naj bi preoblikovali v zaprt velodrom. Interes tujcev je namreč velik.

Povrhu vsega so ceste v Katarju nevarne, ker je veliko avtomobilov, zaradi ogromnega vlaganja in gradnje novih objektov pa tudi veliko gradbišč.

Ne morejo se kosati z najboljšimi športniki, lahko pa imajo najboljše prireditve

"Rokomet je v Katarju zelo priljubljen. Šejkom, ki so zelo visoko, je ta šport zelo všeč. Imajo klube, Katar pa je dober v azijskem prvenstvu. Nenormalno se veliko vlaga. Dokaj hitro so za potrebe svetovnega prvenstva naredili tri dvorane. Denar pri njih ni težava. Vse bodo naredili v rokih, sicer pa bodo pripeljali več ljudi, da bodo dokončali projekt," pravi znanec.

Kot dodaja, je velika želja Katarja, da vsako leto gosti eno od večjih športnih prireditev. Zavedajo se, da se v športu ne morejo kosati z najboljšimi, lahko pa imajo najboljše prireditve na svetu. Za vsako prvenstvo namreč nastane kakšen nov objekt.

Čeprav ob takšni vročini ni prijetno stati na soncu in gledati kolesarje, ki bodo vrteli pedala prihodnje leto, pa bo za ljubitelje kolesarstva najverjetneje že prizorišče mamljivo. Obetajo si lahko tudi ugodne pakete, kot so jih pripravili organizatorji rokometnega svetovnega prvenstva.

Konec marca pride v Doho še Katančeva četa

Prejšnji mesec so se za svetovna odličja v Katarju potegovali plavalci, po rokometaših bodo kmalu na svoj račun prišli še kolesarji (2016), atleti (2019) in nogometaši (2022). Kandidature so podprte s tolikšnim kapitalom, da nadaljnja izbira ni težka.

Konec marca bo v Dohi, zanimivo, gostovala slovenska nogometna reprezentanca. Katančeva četa bo odigrala prijateljsko tekmo s Katarjem, ki v teh dneh nastopa na azijskem nogometnem prvenstvu v Avstraliji, tako da se bo nadaljevalo poslanstvo slovenskih nastopov na tem delu Bližnjega vzhoda.

V Katarju po novem tudi dirka formule 1?

S tem pa seznam vrhunskih športnikov, ki se radi ustavijo v Dohi, še ni končan. Zvezdniki tenisa, golfa in motociklizma so tradicionalno vsako leto dobrodošli v Katarju, kjer se potegujejo za bogate nagrade, zdaj pa se odpira možnost, da bi v deželi, ki je za polovico manjša od Slovenije, brneli še motorji formule 1.

Mesto Lusail se že veseli, da jo bo leta 2016 obiskal dirkaški cirkus z največjimi imeni. Zelena luč je prižgana, o tistem, v kar se Katarci zapičijo, pa ne gre dvomiti, da bo enkrat izpeljano. Zdaj morajo prejeti le še soglasje krovne zveze, ki ureja tekmovalni koledar. Oteževalna okoliščina za Katar je dejstvo, da Formula 1 že pleni pozornost v dveh bližnjih državah, po drugi strani pa ne gre prezreti, da je podpredsednik Mednarodne avtomobilistične zveze (FIA) Katarec.

Razsežnosti športnih dogodkov peljejo vedno višje, Katarce pa bi po letu 2022, ko bo dežela pričakala tisoče nogometnih zaljubljencev, zadovoljila le še največja nagrada, poletne olimpijske igre. S tem bi bil sklenjen krog največjih športnih razvajanj, ki bi jih lahko skoraj pred pragom domače hiše občutili Katarci. Pa čeprav jih na majhnem območju živi manj kot dva milijona … A večina potrebnih objektov je že zgrajenih, in to tako kakovostno, da bodo moderna še vsaj nekaj desetletij. Pa naj še kdo reče, da denar ni sveta vladar.

Ne spreglejte