Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Lojze Grčman

Nedelja,
22. 11. 2015,
19.19

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

rokomet

Nedelja, 22. 11. 2015, 19.19

8 let, 7 mesecev

Gorenje, sedi, nezadostno

Lojze Grčman

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Na prvi tekmi tretjega kroga pokala EHF so velenjski rokometaši v Rdeči dvorani izgubili z danskim Tvis Holstebrojem s 25:29 (14:16). Povratna tekma bo v nedeljo na Danskem.

Danci, stari znanci. S Tvisom so se rokometaši Gorenja pomerili že v lanski sezoni, in sicer v bistveno poznejši fazi tekmovanja pokala EHF. Gorenju je Holstebro tedaj prekrižal pot, a ne tudi načrtov v četrtfinalu. Velenjčani so dvakrat tesno slavili, a vendarle, in si prvič v zgodovini zagotovili nastop na sklepnem turnirju pokala EHF.

Če hočejo Velenjčani spet kandidirali za takšen uspeh in se uvrstiti v skupinski del tekmovanja, bodo morali prihodnjo nedeljo na Danskem pokazati bistveno boljšo igro kot tokrat. Tvis, šesta ekipa danskega prvenstva, je vodila od začetka do konca, vmes tudi s petimi goli prednosti. Pristop v večini tekme, posebej na začetku, ni bil pravi, bil je premehek, medel, kar se je najbolj poznalo v obrambi. Kot je dejal trener Gregor Cvijič, se ekipa ni držala dogovorov. Z določenimi izgubljenimi žogami je na trenutke delovala neorganizirano.

Tvis je imel odlične vratarje, predvsem pa desnega zunanjega Petra Ballinga, ki je dosegel kar enajst golov iz igre, velenjska vrata pa je zgrešil le dvakrat. Pri Gorenju je bila hvalevredna igra Miloša Božovića (šest golov) in Klemena Ferlina (11 obramb).

Razlogi, zakaj so razočarali

Črna pika velenjski ekipi je večja tudi zato, ker je igralo doma pred glasnimi in potrpežljivimi navijači, ker nima težav s poškodbami, v nasprotju z gosti je ostala v približno enaki in celo okrepljeni zasedbi in imela veliko časa za pripravo. Morda pa je ravno pomanjkanje težkih tekem – ta je bila šele četrta v sezoni – tisti največji velenjski minus.

Skupinski del pokala EHF seveda še ni izgubljen. Prepričani smo, da je Gorenje sposobno bistveno višje ravni igre, kar bo moralo prihodnjo nedeljo tudi pokazati. Štirje goli zaostanka so vsekakor ulovljivi. A seveda ne s takšnim obrazom.

Kot da igrajo proti Kiru Lazarovu

Prvi polčas niti pod razno ni bil po godu Velenjčanom. Pestile so jih predvsem kronične težave v obrambi. V postavitvi 6-0 je trener Gregor Cvijič zamenjal skoraj vse, kar se je zamenjati dalo. Učinka ni bilo. Tvis je do odmora dosegel 16 golov. Brez dvoma bi lahko še kakšnega več, če ne bi izgubil sedmih žog.

Živce in mrežo je Gorenju tako kot v lanski sezoni paral predvsem Peter Balling, ne preveč visoki in močni, a zelo poskočni in natančni desni zunanji, ki je v prvem polčasu dal – pozor – sedem golov iz osmih poskusov. To je bila skoraj polovica danskih zadetkov. Delovalo je, kot da Velenjčanom nasproti stoji na primer as Barcelone in Makedonije Kiro Lazarov, po našem okusu najboljši desni zunanji na planetu.

Nikdar v vodstvu

Sorazmeren z obrambo je bil vratarski učinek. Po dobrem začetku in treh obrambah Benjamina Burića se ta bosanski reprezentant ni več srečal z žogo. Mlahavo igro pred svojim golom so Velenjčani delno lahko nadomestili z ustvarjalnostjo in kakovostjo posameznikov v napadu, predvsem Staša Skubeta. Eden redkih navdahnjenih igralcev je bil Miloš Božović. Čeprav je dobro igralo z rokometašem manj, v prvem polčasu Gorenje ni vodilo niti enkrat (pozneje se je izkazalo, da je to obdobje podaljšalo kar do konca tekme), Danci pa nekajkrat za tri zadetke.

Rdeči karton Senjaminu

Ta mejnik je padel že v prvih minutah nadaljevanja. Potem ko se je na semaforju zasvetilo 18:14, seveda ne v Gorenjev prid, je Cvijič že po slabih treh minutah vzel minuto predaha. Ne le zaostanek, ta je švignil že na pet golov, velenjski glavobol je povzročila tudi tretja izključitev in s tem rdeči karton za krožnega napadalca številka ena Senjamina Burića, pri katerem je bila vsaj ena izključitev sporna.

Energijska raven velenjske obrambe se je nekoliko dvignila, nadaljevale pa so se izgubljene žoge. Večino zadnje tretjine tekme z izjemo nekaj minut v končnici je na klopi preživel Skube, igro je snoval Rok Ovniček. Gorenje, pri katerem se je ''razbranil'' Klemen Ferlin, je po nekaj protinapadih prišlo na dva zadetka zaostanka. Nato pa je predvsem Šved z bogatimi reprezentančnimi izkušnjami Jonas Larholm poskrbel za varnejšo dansko prednost.

Smo še kaj pozabili? Seveda, Ballinga, ki je v drugem polčasu ob 80-odstotni učinkovitosti dodal še štiri gole.

Na koncu plus štiri

Če so v lanski sezoni Dance Velenjčani ujeli prav v zadnjih minutah, se tokrat zgodovina ni ponovila. Ose, ki niso aktivirale svojih žel, niso dobro izrabile več tehničnih napak Dancev, ki so v predzadnji minuti spet pobegnili na plus pet. Nato pa je Michal Szyba na srečo le omilil poraz. Ni pa spremenil grenkega priokusa večera, ki je imel vse predpostavke, da bi lahko postal zmagovit.

Če bi bili na drugi strani na primer Celjani, bi bila verjetno prednost višja. Tako pa je Gorenje klonilo še na tretji izmed štirih močnih tekem v sezoni. 29:25.

Ne spreglejte