rekreacija polmaraton

Ponedeljek, 17. 9. 2012, 9.26

Tekači zavzeli Maribor, polmaratona Kosmaču in Grandovčevi

S tekaškim delom se je zaključila dvodnevna tekaško-kolesarska prireditev 3. Eko maraton. Na polmaratonski razdalji sta slavila Tone Kosmač in Daneja Grandovec.

Po kolesarski soboti je v nedeljo na svoj račun prišlo več kot 1500 ljubiteljev teka in duatlona. Tudi za tekače so prireditelji Agencija SEM v sodelovanju z Mestno občino Maribor pripravili dve razdalji. In sicer so se privrženci krajših razdalj podali 10 kilometrom naproti. Najhitreje se je s krajšo razdaljo spopadel naš odlični triatlonec David Pleše (četrti na sobotnem 114-kilometrskem kolesarskem maratonu), ki je v cilj pritekel s časom 33:41. V ženski konkurenci je slavila lanskoletna zmagovalka Lidija Cerkovnik, ki je z 10 kilometri opravila v času 37:29.

Sestrska naveza Grandovec in Kosmač najhitrejši na polmaratonu

Tekači pa so imeli priložnost merjenja moči tudi na polmaratonu, katerega razgibana proga jih je popeljala skozi večino mariborskih mestnih predelov, kar štirikrat tudi čez Dravo. Z 21-kilometrsko "mariborsko" traso se je odlično soočil Tone Kosmač, ki je ciljno črto prečkal s časom 1;07:46 in tako kar za osem minut izboljšal lanskoletni rezultat lanskoletnega zmagovalca Maria Vračiča, ki je letos končal na drugem mestu, najboljšo trojico je zaključil Gregor Kustec. Pri dekletih smo dobili novo staro zmagovalko, saj je ponovno zmagala Daneja Grandovec. Grandovčeva je za progo potrebovala 1;19:19 in tako za dobrih pet minut ugnala sestro Mojco Grandovec, tretje mesto si je pritekla Zala Praprotnik.

Letošnji štajerski športni praznik so popestrili tudi duatlonci, ki so v soboto kolesarili na velikem maratonu (114 kilometrov), v nedeljo pa jih je pričakala še 10-kilometrska tekaška preizkušnja. Najhitrejši duatlonec je postal zmagovalec 10-kilometrskega teka David Pleše, ki je z obema disciplinama opravil s časom 3;20:34 in tako konkurenco za seboj pustil za štiri minute. V ženski konkurenci se je duatlonske zmage s časom 3;49:30.1 veselila Jarz Jessica, ki je ostala dekleta prehitela za več kot 10 minut.

Odlično vreme in množičen obisk navdušila organizatorje

Štajerska prestolnica je bila oba dneva športnega spektakla obsijana s soncem, ki je privabilo skoraj 3000 udeležencev in več tisoč navijačev, ki so tekmovalce spodbujali vzdolž prog. Direktor prireditve, s katero so prireditelji želeli aktivirati čim širšo športno množico, Dejan Vlaisavljević je ob koncu dvodnevne športne akcije strnil misli: "Veseli me, da se je na našo pobudo za promocijo zdravega načina življenja odzvalo še več ljudi kot prejšnje leto, kar pomeni, da smo na pravi poti. Prav tako me veseli število ljudi ob progi, vedno manj nezadovoljstva ob zaporah in vedno več zadovoljstva na polnem trgu Leona Štuklja. Maribor ima končno rekreativno prireditev, ki jo lahko postavimo ob bok Ljubljanskemu maratonu in Teku treh src," in se ozrl še v prihodnje leto: "Se vidimo na 4. Eko Maratonu, septembra 2013 v Mariboru."