Sreda, 8. 2. 2023, 7.42
1 leto, 10 mesecev
(1935–2023)
Umrl je Ćiro Blažević, poslovil se je tik pred 88. rojstnim dnevom
Iz Hrvaške prihaja žalostna novica. Dva dneva pred 88. rojstnim dnem je umrl Miroslav Ćiro Blažević. Legendarni nogometni trener se je že več let boril z rakom prostate, zdaj pa je bitko izgubil. Leta 2007 je prejel nagrado za življenjsko delo, v hrvaškem kolektivnem spominu pa bo za vedno zapisan kot trener vseh trenerjev.
Legendarni nogometni trener in nekdanji selektor hrvaške nogometne reprezentance Miroslav Ćiro Blažević je umrl po dolgem boju z boleznijo. Raka so mu prvič diagnosticirali leta 2011, dvakrat je bitko dobil, tretjič mu ni uspelo. Čez dva dneva, 10. februarja, bi praznoval 88. rojstni dan.
Ćiro Blažević leta 2014 v Zagrebu med intervjujem za Sportal.
Bil je izjemno cenjen trener, z osvojitvijo brona na svetovnem nogometnem prvenstvu v Franciji leta 1998 pa se je v hrvaški kolektivni spomin zapisal kot trener vseh trenerjev. S svojimi neposrednimi izjavami je vedno dvigoval veliko prahu.
Leta 2014 smo ga gostili tudi na Sportalu:
Leta 1998 je s hrvaško reprezentanco na mundialu osvojil bron in se zapisal v nogometno zgodovino.
Kdo je bil Miroslav Ćiro Blažević?
Miroslav Ćiro Blažević se je rodil leta 1935 v kraju Travnik v BiH. Odraščal je v revni družini, skupaj s šestimi brati in sestrami. Nogometno pot je začel v domačem kraju, potem pa se je preselil v Zagreb in Dinamo. Igral je še za Lokomotivo, Rijeko, Sarajevo in Sion, kariero nogometaša pa je z 31 leti leta 1966 sklenil v švicarskem Moutierju.
Sledila je selitev v trenerske vode. Prvi klub, ki ga je vodil kot trener, je bil nižjeligaš Vevey, s katerim se je prebil v prvo ligo, po Sionu in Lozani pa je osem let po prihodu v državo sira in čokolade postal selektor Švice, prvi tujec v zgodovini te država.
Leta 1979 je prevzel Rijeko in jo popeljal do četrtfinala pokala pokalnih zmagovalcev proti Juventusu. Leto pozneje je sedel na klop Dinama, ki ga je vodil kar štirikrat. Z modrimi je leta 1982 osvojil naslov prvaka Jugoslavije, kar je bil za Dinamo prvi naslov po 24 letih.
Sledila je vrnitev v Švico, kjer je s klubom Grasshopper osvojil naslov prvaka, zatem je vodil grški PAOK in kosovsko Prištino, leta 1986 pa je znova postal trener Dinama. Sledil je francoski Nantes, tretjič Dinamo, s katerim je leta 1993 osvojil hrvaško prvenstvo in leta 1994 pokal, nato pa je bil imenovan za selektorja hrvaške reprezentance.
Hrvaško reprezentanco je vodil šest let, nato pa leta 2001 postal selektor Irana. Sledila je vrnitev na Hrvaško, nato epizode v slovenski Muri, ki jo je vodil leta 2003, in Varaždinu, dokler ni leta 2005 prevzel ekipe splitskega Hajduka.
Po delu v Dalmaciji se je spet vrnil v Švico, kjer je vodil Xamax, nato pa prevzel vajeti reprezentance BiH, a se mu ni uspelo uvrstiti na svetovno prvenstvo leta 2010. Za tri leta je odšel na Kitajsko, kjer je vodil ekipo Shanghai Shenhua in nato državno olimpijsko selekcijo mlajših članov. Svojo trenersko pot, v kateri je vodil skoraj 30 klubov in reprezentanc, je končal v sezoni 2014/2015 na klopi Zadra.
Od leta 1961 je bil poročen z Zdenko Đorđević, v zakonu so se jima rodili trije otroci, hčerki Barbara in Katarina ter sin Miroslav.
Preberite še: