22.53

slovenska nogometna reprezentanca Albanija Stožice

Petek, 6. 9. 2013, 22.53

Kampl in Handanović zasenčila blamažo na tribunah

Slovenija je prišla do tretje zmage v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2014 in ostaja v igri za Brazilijo. Junaka zmage nad Albanijo z 1:0 sta bila Kevin Kampl in Samir Handanović.

Kar smo s strahom napovedovali, se je zgodilo. Štadion je bil resda poln, kot že dolgo ne, a v Stožicah so prevladovali albanski navijači. Sramota, ki si je slovenski nogometaši prav gotovo niso zaslužili. ''Upam, da na tribunah ne bodo prevladovali gostje,'' si je takoj ob začetku zdajšnje reprezentančne akcije zaželel Srečko Katanec. Želje se selektorju še zdaleč niso uresničile. Ko je prikorakal na zelenico in se ozrl naokoli, je lahko z žalostjo ugotovil le eno – slovenski navijači so si privoščili blamažo. Tisti, ki jih tokrat ni bilo, seveda. Preostali so se trudili in glasno, kolikor so lahko, spodbujali domače nogometaše.

Evrogol Kampla za tako želeno vodstvo

Na igrišču je bila pričakovana enajsterica, v obrambi je prednost pred Dominicom Marohom dobil Dejan Kelhar. Niti na klopi ni bilo Josipa Iličića. Tudi na peti tekmi v novem mandatu zdajšnjega selektorja nogometaš Fiorentine zaradi poškodbe ni mogel pomagati. Slovenija v prvem polčasu v napadu še zdaleč ni navdušila, a je bila zelo zanesljiva v obrambi. Le strel Odise Roshija v koncu prvega dela igre, po katerem je odlično posredoval Samir Handanović, pa se Albancem v napadu ni več uspelo sestaviti. Zelo zanesljivo je deloval predvsem Branko Ilić, ki je razčistil vse, kar je bilo potrebno, priznati moramo, da je dobro delo opravil tudi Kelhar. Katanec je obrambno dilemo rešil z odliko. V napadu je bil Milivoje Novaković povsem osamljen, Jasmin Kurtić je naredil preveč napak pri oddajanju žoge, tako da prav veliko priložnosti ni bilo. Nič zato, Slovenija je na odmor kljub vsemu odšla z vodstvom. Kevin Kampl, ki ga je bilo polno igrišče, pri prvih nekaj dotikih z žogo še zdaleč ni navdušil, potem pa je z eno akcijo dokazal, da je mojster in trenutno verjetno celo prvi as slovenske reprezentance. Z leve strani, 20 metrov oddaljen od albanskega gola, je prejel žogo, naredil korak, dva v desno, potem pa z izjemnim strelom poskrbel za vodstvo z 1:0. Mojstrovina, pri kateri albanski vratar ni mogel nič. Veselje na igrišču in tisto, česar smo si tako zelo želeli. Zgodnji gol, ki je prinesel mir v slovenske vrste.

Dres Milana je prinesel samozavest

Ta je imela še nekaj pol priložnosti, a več kot enkrat ni zadela. Še pred vodstvom je po kotu Andraža Kirma z glavo meril Rene Krhin, žal nenatančno. Še dvakrat je poskusil tudi Kampl, a enkrat meril v gostujoče branilce, drugič – ko bi bilo bolje, če bi podal Novakoviću ‒ pa streljal slabo. Omeniti je treba še nekaj miniatur Valterja Birse, po novem nogometaša velikega Milana, ki je z nekaj potezami osmešil Albance, a od tega slovenska vrsta ni imela prav veliko. Kakorkoli že, Šempetrčan je po igrišču sejal samozavest, kar je za izbrano vrsto zagotovo dobro.

Handanović zaklenil vrata in prinesel tri točke

Začetek drugega polčasa ni ponudil veliko, potem je sledila prava albanska invazija na slovenski gol, a se je z nekaj odličnimi obrambami izkazal Handanović. Najprej je Valdet Rama streljal v 54. minuti, a se je slovenski vratar izkazal z učinkovito obrambo. Že minuto zatem je Rama podal do kapetana Lorika Cane, ki je bil povsem osamljen pet metrov od slovenskih vrat, a streljal slabo. Handanović je žogo zlahka ujel. V 57. minuti je zelo močno in tudi natančno meril Hamdi Salihi, ki je na igrišče prišel s klopi. Spet mojstrsko posredovanje zvezdnika milanskega Interja, ki je žogo zbil v kot. Po kotu je streljal Rama, a se je Handanović spet izkazal, v nadaljevanju akcije pa je Cana streljal mimo. Sledila sta še tretji poskus Rame po 65 minutah igre in spet odlično posredovanje Handanovića. Naposled so se albanski napadi umirili in nasprotniki niso prišli do izrazitejših priložnosti. Res je, da so poskušali, a Slovenci so tekmo rutinirano pripeljali do konca in zasluženo prišli do zmage.

Dokazal, da kritike niso bile upravičene

Še en podatek, ki je vsekakor dobrodošel: prvič po dveh letih so v kvalifikacijski tekmi mrežo ohranili nedotaknjeno. Predvsem po zaslugi odličnega Handanovića, ki je dokazal, zakaj je tako cenjen v svetu, predvsem pa zaprl usta vsem kritikom, ki jih v zadnjem letu ni bilo malo. Tako, zdaj je Slovenija spet v igri za svetovno prvenstvo. Tri točke na torkovem gostovanju na Cipru so nuja, potem pa konec kvalifikacij in najprej domača tekma z Norveško. Upajmo, da so slovenski nogometaši tokrat dokazali, da si zaslužijo podporo in da na naslednjih tekmah ne bomo več priče navijaški blamaži, kakršno smo v Stožicah spremljali danes. Čeprav je za konec treba pohvaliti vse tiste, ki so prišli na štadion in stiskali pesti za naše fante. Bili so precej bučni. Tudi oni si lastijo del zaslug za to, da so točke ostale doma.