Četrtek, 12. 11. 2020, 23.25

Euro 2020, dodatne kvalifikacije (finale)

Makedonci v sedmih nebesih, Srbi ostajajo brez Eura #video

4

Severna Makedonija | Severna Makedonija se je prvič uvrstila na evropsko prvenstvo. | Foto Reuters

Severna Makedonija se je prvič uvrstila na evropsko prvenstvo.

V četrtek smo dobili še zadnje štiri potnike na evropsko prvenstvo v nogometu, ki bo leta 2021. Prvič v zgodovini je to uspelo Severni Makedoniji, ki je z 1:0 ugnala Gruzijo, Slovaki so v Belfastu razžalostili Severne Irce, Madžari si bili po velikem preobratu boljši od Islandije, po 24 letih pa bomo na evropskem prvenstvu spet videli Škotsko, ki je po enajstmetrovkah v Beogradu razžalostila Srbijo.

V Severni Makedoniji se veselijo edinstvenega uspeha. Nogometaši so v Tbilisiju z 1:0 premagali Gruzijo in se prvič uvrstili na največje tekmovanje stare celine. Srečanje je v 56. minuti odločil 37-letni veter Goran Pandev. Severni Makedonci se bodo na poletnem Euru merili v skupini C (Bukarešta, Amsterdam) skupaj z Avstrijo, Ukrajino in Nizozemsko.

"V svoji karieri sem igral že na premnogo tekmah, a nikoli nisem bil po zmagi tako vesel, kot sem danes," je po zgodovinskem uspehu povedal makedonski junak, ki bo od predsednika vlade Zorana Zaeva prejel deset tisoč evrov nagrade. Pa ne samo on, ampak vsi člani makedonske izbrane vrste.

Veliko slavje v Makedoniji:

Škoti po 24 letih spet na Euru, Srbi praznih rok

Srbi so imeli idealno priložnost, da se po 20 letih spet udeležijo evropskega prvenstva. Igrali so doma, a Škoti so že na samem začetku pokazali, da jih v Beogradu zanima le evropsko prvenstvo, ki so ga čakali kar 24 let. Gostje bi morali medle domačine premagati že po rednem delu, saj Srbov ni bilo nikjer, a domače je v 90. minuti rešil napadalec Reala Luka Jović.

Čakali so dolgo časa. | Foto: Reuters Čakali so dolgo časa. Foto: Reuters

Podaljška nista dala zmagovalca, zato so o potniku v skupino D odločali kazenski streli. Škoti so zadeli vseh pet strelov, srbske upe pa je v peti seriji z zgrešeno enajstmetrovko pokopal Aleksandar Mitrović.

Luka Milivojević
Sportal Milivojević pozitiven pred tekmo desetletja za Srbijo

V "skupini smrti" Madžarska, Slovaki do vstopnice v Belfastu

V Budimpešti je že vse kazalo na veliko razočaranje domače reprezentance, saj so Islandci po zadetku Gylfija Sigurdssona vodili vse do 88. minute. Ribiči bi morali zdržati le še nekaj minut, a Madžari so nekaj minut pred koncem izenačili prek Lioca Nega, za popoln preobrat pa je v sodnikovem dodatku udaril še Dominik Szoboszlai.

Madžari bodo tekmovali v skupini A, ki so jo po lanskem žrebu oklicali za "skupino smrti". V njej namreč nastopajo Francija, Nemčija in Portugalska.

V Belfastu sta se udarili reprezentanci Severne Irske in Slovaške. Tako kot v Beogradu so igrali podaljšek, enajstmetrovk pa ni bilo, saj je v 110. minuti zadel Michal Duriš in Slovake popeljal na evropsko prvenstvo. V skupini B jih čakajo obračuni s Španijo, Švedsko in Poljsko.