Sreda, 31. 12. 2014, 15.45
5 let, 3 mesece
Abeceda: Z kot Zlatko Zahović, K kot Kevin Kampl ...
A – Ačimović. Milenko Ačimović se je vrnil v slovenski prvoligaški nogomet. Zanj so se odprla vrata pri Olimpiji, kjer je vskočil na izpraznjen stolček športnega direktorja in napovedal boljše čase za ljubljanski klub, ki mu bo tudi nadaljnje štiriletno obdobje predsednikoval Izet Rastoder. Zeleno-beli so jesenski del končali na četrtem mestu.
B – Benjamin Verbič je v jesenskem delu Prve lige Telekom Slovenije skočil iz povprečja, dosegel devet zadetkov in dodal pet podaj, poškodba pa mu je preprečila, da bi debitiral še za člansko izbrano vrsto. Velja za najboljšega posameznika Celja, v zimskem prestopnem roku pa se bodo zanj potegovali številni kandidati.
C – Cesar. Boštjan Cesar je novi slovenski rekorder po številu nastopov za slovensko reprezentanco. Ko je Slovenija gostovala na Wembleyju, je Ljubljančan odigral že 81. tekmo in na večni lestvici prehitel Zlatka Zahovića. Kapetan slovenske izbrane vrste in branilec Chieva ima zdaj nov cilj, saj naskakuje stotico.
Č – Čudež. Celjski klub se je v prejšnji sezoni potegoval za obstanek, v tej sezoni pa dela družbo najboljšim. In to na kakšen način ... Po dveh uvodnih tesnih porazih je ostal nepremagan vse do konca jeseni. Niz 22 tekem brez poraza je prinesel tretje mesto in polfinale pokala Slovenije, tako da v Celju razmišljajo tudi o Evropi.
D – Domžale. Jesenski prvak je v sezono 2014/15 vstopil z neverjetnim nizom devetih zaporednih zmag brez prejetega gola. Ko je 27. septembra izgubil v Celju, se je igral že 11. krog Prve lige Telekom Slovenije, domžalska mreža pa se je prvič (in drugič) v sezoni zatresla šele takrat.
E – Elsner. Luka Elsner nadaljuje izjemne dosežke, ki jih je slovenskemu nogometu podarila dinastija Elsner. Nosilci prepoznavnega slovenskega nogometnega priimka so zelo ponosni na komaj 32-letnega trenerja Domžal, ki je v jesenskem delu prehitel vse tekmece, tudi evropskega Maribora, in bo tako prezimil na najvišjem mestu.
F – Francija. V deželi galskih petelinov bo leta 2016 evropsko prvenstvo v nogometu. Selektor Srečko Katanec je v štirih kvalifikacijskih nastopih osvojil šest točk in zadržal zelo ugodno popotnico za naskakovanje mesta, ki vodi v Francijo. Neposredno se bosta uvrstili najboljši ekipi, tretjeuvrščena bo naskakovala srečo v dodatnih kvalifikacijah.
G – Gorica. ND Gorica je v letu 2014 kot edini slovenski klub resneje prekrižal mariborske načrte, saj je vijolice premagal v finalu pokala Slovenije in osvojil lovoriko. Vrtnice so do pokalnega naslova prišle z ogromno pomočjo Parme, v tej sezoni pa je podoba novogoriškega kluba drugačna, saj se je brez italijanskih okrepitev obrnila proti mlajšim, žal pa ostaja negotova njena finančna stabilnost.
H – Handanović. Jasmin in Samir Handanović sta najbolj mogočen dvojec sorodnikov v slovenskem nogometu. Prvi je dokazal, da še ni za odpis, ampak je Mariboru z izvrstnimi obrambami pomagal do odličnih rezultatov v ligi prvakov, drugi pa še naprej blesti pri neprepričljivem Interju. Ruši tudi rekorde pri ubranjenih strelih z bele točke, v slovenski reprezentanci pa je nesporna številka ena.
I – Ihbeisheh. Jaka Ihbeisheh je z enim od najbolj nenavadnih priimkov že vrsto let znanec prvoligaških zelenic. Sin Palestinca in Slovenke je dočakal ogromno čast, saj bo čez nekaj tednov nastopil na azijskem prvenstvu. Za začetek proti japonskim zvezdnikom. To bo vrhunec kariere 28-letnega nogometaša, ki bo glas o slovenskem nogometu ponesel tudi do Avstralije. Tam, kjer v zadnjih dneh blesti nekdanji kapetan slovenske reprezentance Robert Koren, bo namreč azijski pokal narodov.
J – Josip Iličić. Kranjčan bi najraje pozabil nogometno leto 2014, ki mu ni prineslo veliko lepega. Pri Fiorentini ni pokazal tistega, kar je poskušal, nato so ga vzeli na piko še zamerljivi navijači. Ko je selektorju poslal sporočilo, da se med njegovim vodenjem ne bo odzival na vpoklice, si je zaprl še reprezentančna vrata. Kmalu bo dobil novega delodajalca.
K – Kevin Kampl. Simpatični Slovenec iz Solingena se vrača v Nemčijo. Po številnih uspehih pri bogatem avstrijskem prvaku Red Bull Salzburgu, kjer je veljal za dirigenta zvezne vrste, a tudi neslavno naskakoval ligo prvakov, se je podal stopničko višje. Za 12 milijonov evrov ga je kupila Borussia Dortmund, ki ji v nemški bundesliigi gori pod nogami.
L – Luka Zahović ima komaj 19 let, a je bilo o njem prelitega že toliko črnila, kot da je na nogometni sceni prisoten že nekaj desetletij. Dolgo časa je bil najboljši strelec Prve lige Telekom Slovenije, dosegel je tudi prvi zadetek Maribora v skupinskem delu lige prvakov, zaradi njega pa se je ohladil odnos med zaščitniškim in užaljenim očetom Zlatkom ter selektorjem članske reprezentance.
M – Matjaž Kek je skupaj s soimenjakom Florjančičem poskrbel za verjetno najlepšo nogometno zgodbo v zgodovini reškega kluba. Osvojil je pokalni naslov, postal hrvaški podprvak, nato premagal Dinamo v superpokalnem dvoboju in se v močni skupini lige Europa do zadnje sekunde potegoval za napredovanje. Mariborčan je najbolj priljubljen Slovenec na Hrvaškem.
N – Novaković. Milivoje Novaković je star že 35 let, a igra kot mladenič. Po mnenju strokovnega vodstva reprezentance še vedno velja za najmočnejše orožje, kar ga lahko Slovenija ponudi v konici napada. To je dokazal tudi v kvalifikacijah za EP 2016, kjer je dosegel tri zadetke in je z naskokom najboljši slovenski strelec.
O – Oblak. Jan Oblak še vedno spada med najbolj nadarjene vratarje na svetu, po rekordnem prestopu v vrste španskega prvaka Atletica, vrednega 16 milijonov evrov, pa je izgubil mesto prvega vratarja in bolj kot ne greje klop. Z Benfico je osvajal številne lovorike, le milimetri so ga ločili tudi od zmage v ligi Europa.
P – Petar Stojanović. Ljubljanski najstnik je postal najmlajši debitant v slovenski članski izbrani vrsti, na desni strani mariborske obrambe opozarjal nase tudi z nastopi v ligi prvakov in si prislužil naziv velikega bisera slovenskega nogometa. Zanj se zanima kar nekaj tujih snubcev, tako da ni izključen odhod v močnejšo ligo že januarja.
R – Rožman. Simon Rožman je z 31 leti najmlajši trener v Prvi ligi Telekom Slovenije, a ga pomanjkanje izkušenj ni zmotilo pri doseganju izvrstnih dosežkov. S Celjem je nepremagan že 22 tekem, njegovi izbranci pa igrajo po mnenju poznavalcev najlepši in najbolj gledljiv nogomet v Sloveniji.
S – Slaviša Stojanović. Leto 2014 je slovenskemu trenerju sprva prineslo obilico dobre volje in osebnega zadovoljstva, saj je finančno obubožano Crveno zvezdo popeljal na srbski prestol in osrečil milijone rdeče-belih privržencev. Nato se je odločil za premor, a ga je prekinil z nenadno selitvijo v Belgijo, kjer skuša Liersu priboriti obstanek, a mu za zdaj ne kaže najboljše.
Š – Šimundža. Ante Šimundža je ligo prvakov že občutil kot igralec in prispeval zadetek za edino dozdajšnjo zmago vijolic. Kot trener je vijolice v zelo zahtevni skupini popeljal do treh točk, najbolj ponosen pa je na domači remi proti Chelseaju, enemu od največjih favoritov za osvojitev evropske krone.
T – Tavares. Marcos Magno Morales Tavares. Če so navijači Maribora komu privoščili zadetek, na katerega so čakali tako dolgo, da je vijolice popeljal v ligo prvakov, so ga gotovo kapetanu. Brazilec s slovenskim potnim listom in ogromnim srcem je osrečil Slovenijo v Glasgowu, po jesenskem delu pa je najboljši strelec 1. SNL.
U – Upanje. V zadnjih letih ni manjkalo primerov, ko so klubi, stari znanci prvoligaških tekmovanj, v Sloveniji zaradi finančnih razlogov ugašali. V tej sezoni z redkimi izjemami ni bilo mogoče zaslediti alarmantnih opozoril. Prva liga Telekom Slovenije postaja skupina razmeroma stabilnih klubov, gledanost tekem se izboljšuje, prav tako infrastruktura.
V – Vidmar. Nejc Vidmar je prvi vratar Domžal. Ima smolo, da brani v obdobju, ko se med vratnicama dokazujeta tudi njegova rojaka, mednarodna zvezdnika Samir Handanović in Jan Oblak, tako da so mu vrata reprezentance bolj ali manj zaprta. Ljubljančan je ostal v 1. SNL nepremagan kar 1.002 minuti in postal prvi Slovenec, ki je presegel čarobno tisočico.
Z – Zlatko Zahović. Športni direktor NK Maribor je s premišljenimi kadrovskimi koraki pomagal vijolicam do novega državnega naslova, pozneje so ga nadgradili z epskim sodelovanjem v ligi prvakov. Cena nogometašev v vijoličnih dresih je močno zrasla, tako da lahko v zimskem prestopnem roku pričakujemo zanimive novice.
Ž – ŽNK Teleing Pomurje. Državne prvakinje so z uvrstitvijo v ligo prvakinj dosegle zgodovinski uspeh. Izbranke Bojana Jančarja so se uvrstile med 32 najboljših ekip v Evropi, nato pa so se dostojno uprle italijanskih favoritinjam. Proti Torresu so izpadle s skupnim rezultatom 2:7.