Ponedeljek, 30. 10. 2017, 4.00
7 let
Slovenski zmagovalci na Volkswagen 22. Ljubljanskem maratonu
To so Slovenci, ki so se zapisali med zmagovalce ljubljanskega maratona #foto
Moralni zmagovalci Volkswagen 22. Ljubljanskega maratona so vsi, ki so se ta konec tedna udeležili tekov v sklopu 22. ljubljanskega maratona. Peščica izmed njih je zasedla tudi mesta na zmagovalnem odru, dva izmed njih sta postala tudi nova državna prvaka v kraljevski razdalji. Kdo so torej slovenski junaki včerajšnjega športnega dne v Ljubljani?
Ne spreglejte:
- Kenijcu veter in narekovalci tempa preprečili rekord, slovenskega prvaka odnesli na nosilih
- Zmagovalec maratona okrcal narekovalce tempa: Niso opravili dela
- Čustva, ki jih je ljubljanski maraton sproščal na družbenih omrežjih
Več kot 23.000 tekačev je konec tedna preplavilo ljubljanske ceste.
Največji slovenski tekaški praznik je konec minulega tedna na ljubljanske ulice privabil več kot odstotek slovenskega prebivalstva. V reke tekačev se je pomešalo dobrih 23.000 teka željnih Slovencev in preostalih iz skoraj 60 držav. Oči številnih so bile uprte predvsem v kraljevsko disciplino, v kateri so v moški konkurenci smetano pobrali Kenijci, v ženski pa Etiopijka, naše pa tudi v preostali razdalji in Slovence, ki so pustili najvidnejši rezultatski pečat.
Fotogalerija z 22. Ljubljanskega maratona. Še več fotografij bomo objavili tekom današnjega dne.
Z zadnjimi moči in trmo izpopolnil zbirko državnih naslovov
Najhitrejši Slovenec na ljubljanskem maratonu je bil Mitja Krevs. V cilj je pritekel s časom 2:32:25, ta pa bi bil še boljši, če mu je na progi ne bi zagodli krči.
Državni prvak v maratonu Mitja Krevs je po prihodu v cilj potreboval zdravniško pomoč.
"Proti koncu sem izgubil občutke, videl sem le ciljno črto, ki se mi kar ni in ni hotela približati, tako da sem s skrajnimi močmi prišel do cilja. Zgrabili so me krči, morda zaradi premajhnega števila pretečenih kilometrov med pripravami. Še sam ne vem, kje sem dobil moč. Neka trma je bila v meni, da pridem do cilja, da ne obupam. Vsekakor se pozna, da sem zaradi poškodbe spomladi moral zelo rezervirano trenirati, tako da smo se zavestno odločili, da trening omejimo. Za maraton sem se odločil v zadnjem trenutku, zato nisem imel velikih pričakovanj," je povedal slovenski prvak v maratonu, ki je zadnjih 15 km na progi tekel sam, v cilj pa prišel z zadnjimi atomi moči.
Krevs ima v domači zbirki državne naslove od tekov na 800 metrov do 42 kilometrov: "To nekaj pove o moji raznolikosti."
Eden od najbolj raznovrstnih slovenskih tekačev ima v domači zbirki državne naslove od tekov na 800 metrov do 42 kilometrov, zmage pa zbira tudi na rekreativnih tekih, kot sta Triglav tek in Nočna 10ka. "To je svojevrsten dosežek. Še eden v vrsti državnih naslovov. To nekaj pove o moji raznovrstnosti, na kar sem ponosen," je bil zgovoren 28-letni Krevs, ki je v absolutni konkurenci končal na 11. mestu.
Krevs je bil eden od številnih tekačev, ki so včeraj potrebovali medicinsko pomoč. Iz ciljne ravnine so ga namreč odnesli na nosilih. "Letos smo imeli nadpovprečno veliko število intervencij," je povedala Petra Zupet, vodja zdravstvene oskrbe na ljubljanskem maratonu. "Imeli smo tudi dva primera tekačev s srčnim zastojem, ki smo ju prepeljali v UKC Ljubljana in sta trenutno stabilna. Oba primera sta se zgodila kmalu po štartu daljših tekov, eden na 1. in eden na 4. kilometru. Zupetova je poudarila, da ponekod v tujini organizatorji od tekačev že zahtevajo zdravniško spričevalo in da ne bi bilo slabo, če bi o ideji razmislili tudi v Ljubljani.
Kot smo izvedeli iz neuradnih virov, naj bi enemu od tekačev s srčnim zastojem na pomoč najprej priskočila dva tekača z medicinskim znanjem.
Tako hitra še ni bila
Najboljša Slovenka v maratonu in sedma na najdaljši razdalji je bila precej manj zgovorna. 35-letna Jasmina Pitamic Vojska, lanskoletna zmagovalka bovškega maratona, je povedala le, da je čas, dosežen na 22. ljubljanskem maratonu (2:53:05), njen osebni rekord in da je nekaj podobnega pričakovala tudi sama. Na tekmo se je pripravljala malo več kot običajno, a za prave priprave ni imela časa. Z atletiko se je ukvarjala v otroštvu in tudi tekmovala, danes pa zaradi drugih obveznosti teku ne posveča več tolikšne pozornosti.
Državna prvakinja v maratonu Jasmina Pitamic Vojska je kraljevsko disciplino pretekla hitreje kot kadarkoli prej.
Puhar ne želi delati računov brez krčmarja
Ogromno pozornosti pa teku zadnjih sedem let posveča Rok Puhar, član atletskega kluba Triglav Kranj, ki se je s tekom začel ukvarjati po tem, ko sta z mamo stavila, da jo lahko premaga na ljubljanskem maratonu. Nadarjeni mladenič je aprila letos (že) na svojem prvem nastopu na maratonu, s časom 2:18:22, izpolnil normo za avgustovsko svetovno prvenstvo v Londonu. Po težavah s stegensko mišico je tam s časom 2:33:12 zasedel 66. mesto.
Rok Puhar je v Ljubljani na polmaratonu zmagal še tretjič. O tem, ali bo na "ljubljancu" kdaj tekel tudi maraton, še ni želel govoriti.
Zmaga v Ljubljani je že njegova tretja zmaga na polmaratonu ljubljanskega maratona. Kot je povedal, o tem, da bi letos startal na maratonu, kjer so manjkali najboljši slovenski maratonci, sploh ni razmišljal. Rekord mu je odpihnil veter, ki je na progi premikal tudi zaščitne ograde. "Škoda, temperature so bile namreč zelo dobre," je povedal. Čas, ki ga je dosegel na 22. "ljubljancu", je 1:08:17 , njegov osebni rekord pa znaša 1:05,47.
25-letnik iz Šenčurja naslednje leto cilja na nastop na EP, kjer želi odteči čim boljši izid, vmes pa ga čaka nekaj nastopov na 10 in 21 km. Ali načrtuje nastop na 42-kilometrski razdalji ljubljanskega maratona, ni želel napovedati, saj ni želel delati računov brez krčmarja. Po daljšem obdobju treningov brez trenerja, se je zdaj odločil za sodelovanje z Blažem Čadežem.
Veter Dolenjke ni motil
Polmaraton je v ženski konkurenci pripadel Madžarki Fruzsini Dr. Bakonyi (1:22:38), ki pravi, da sovraži veter. Ta v nedeljo resda ni bil zaveznik tekačev, a najboljše Slovenke na 21-kilometrski razdalji ni prav nič zmotil. Atletinja Novomeške Krke Klara Ljubi je namreč s časom 1:22:49 vknjižila osebni rekord.
Najboljše Slovenke na polmaratonu Klare Ljubi veter ni motil. Dosegla je osebni rekord.
"Zelo sem vesela. Izjemno je bilo, vzdušje in vreme. Tudi veter ni vplival na moje dobro počutje. Tekla sem po svojem občutku. Če bi vedela, da je zmagovalka tako malo pred mano, bi pospešila in bi še izboljšala čas, že tako pa sem tekla osebni rekord," se je smejalo letošnji državni prvakinji v cestnem teku na deset kilometrov.
Prav tej razdalji se bo 24-letna Dolenjka posvetila v prvi polovici prihajajočega novega tekmovalnega obdobja: "Naslednje leto bom prvi del sezone posvetila teku na deset kilometrov, drugi pa na 21 km. Želim si biti čim bolj pri vrhu slovenske konkurence tudi na stadionih, bolj pa se vidim v nadaljevanju na daljših razdaljah."
Dočakal večjo odmevnost
Na najkrajši razdalji je zmagal Jan Kokalj, aktualni državni prvak v teku na 10 kilometrov. Čas, ki ga je dosegel (32:21), je precej slabši od njegovega osebnega rekorda, resda doseženega na stezi, ki znaša 30:52. Član AD Kladivar, specialist za teke na 5.000 in 10.000 metrov, je državni naslov osvojil letos v Slovenskih Konjicah (31:48).
Takole je Jan Kokalj kot prvi pritekel v cilj 10-kilometrske preizkušnje.
"Začeli smo dokaj počasi, celo tako, da je prvih pet kilometrov vodila Maruša Mišmaš. Nihče od nas ni hotel iti naprej, videlo se je, da je vsak od nas prišel zmagat ljubljanski maraton, ker je to ena največjih prireditev v Sloveniji. Zmaga je zmaga, in to ne glede na rezultat. Letos sem že dvakrat zmagal na državnem prvenstvu med člani, pa se o tem bolj malo govori, medtem ko je odmevnost ljubljanskega maratona, kjer teče 25 tisoč ljudi, precej večja. Mislim, da je bila moja osnovna prednost ta, da je tek na deset kilometrov moja osnovna razdalja, medtem ko je Jan Petrač, ki je sicer zelo dober atlet, specialist za teke na 800 in 1.500 metrov. Mislim, da sem zasluženo zmagal. " Štirikrat je tekel na otroških tekih, dvakrat je bil drugi, to pa je njegova prva desetka v Ljubljani.
"Letos sem že dvakrat zmagal na državnem prvenstvu med člani, pa se o tem bolj malo govori, medtem ko je odmevnost ljubljanskega maratona, kjer teče 25 tisoč ljudi, precej večja," pravi Kokalj.
Drugo mesto je zasedel Matej Šturm, tretje pa Jan Petrač, zmagovalec ljubljanskega maratona leta 2015, ki je priznal, da je bil tempo zanj preprosto prehiter.
Mišmaševa moškemu delu skoraj polovico tekme kazala hrbet
Z 10-kilometrsko razdaljo je med dekleti najhitreje opravila atletinja Maruša Mišmaš, sicer specialistka za teke z ovirami.
Maruša Mišmaš je bila razočarana nad počasnim začetkom moških kolegov.
Mišmaševa je vajena zmag na ljubljanskem maratonu. Zmagovala je že na šolskih tekih, na deset kilometrov pa je bila najboljša že tretjič. ''Vesela sem vsake zmage. Želela sem si hitrejšega časa. Malo sem razočarana, saj sem pričakovala, da bodo fantje startali hitreje, a sem nato nekaj uvodnih kilometrov celo jaz držala ritem in vlekla skupino nekaj kilometrov. Potem ko so na petem kilometru pospešili, pa nisem več zmogla ohraniti stika. Občutek je bil sicer dober, ker sem bila spredaj jaz, a šla sem prepočasi. Morala bi iti hitreje, a že to, da sem bila sama spredaj, je bilo kar težko,'' je priznala nasmejana atletinja.
V preteklosti so jo pestile poškodbe, zdaj pa od poletja, kot pravi, nima težav: "Poškodba je pozabljena, tudi psihično sem jo prvič na tekmi odmislila." Triindvajsetletnica bo letos nastopila še na kakšnem krosu za trening, nato pa se bo pripravljala na prihodnjo sezono. O tem, da bi pozimi tekla v dvorani, ta trenutek ne razmišlja. "Bomo videli, kako se bom počutila," je Mišmaševa še zaupala na Kongresnem trgu.
Zanimive zgodbe iz ozadja 22. Volkswagen Ljubljanskega maratona in galerijo velikanko si boste lahko prebrali in ogledali v ponedeljek.
Podoživite Ljubljanski maraton:Izidi, maraton:
Moški
1. Marius Kimutai (Ken) 2:08:33
2. Solomon Kirwa Yego (Ken) 2:09:36
3. Albert Korir (Ken) 2:10:35
4. Philip Sanga Kimutai (Ken) 2:11:02
5. Vincent Kipkorir Tonui (Ken) 2:12:12
6. Weldu Negash Gebretsadik (Nor) 2:12:34
7. Negash Gebretsadik (Ken) 2:13:06
8. Peter Kwemoi Ndorobo (Ken) 2:14:34
9. Japhet Kosgei (Ken) 2:19:28
10. John Mwangangi (Ken) 2:20:07
11. Mitja Krevs (Slo) 2:32:25 (1. za DP)
12. Simon Navodnik (Slo) 2:36:37 (2. za DP)
13. Gregor Kustec (Slo) 2:36:54 (3. za DP)
...
Ženske:
1. Shuko Genemo Wote (Eti) 2:27:02
2. Purity Jebichii Changwony (Ken) 2:27:52
3. Jane Jelagat Seurey (Ken) 2:28:05
4. Shaso Insermu (Eti) 2:30:03
5. Azalech M. Woldesselasse (Eti) 2:34:14
6. Nikolina Šustić Stanković (Hrv) 2:50:34
7. Jasmina Pitamic Vojska (Slo) 2:53:05 (1. za DP)
8. Petra Tratnik (Slo) 2:59:13 (2. za DP)
9. Eva Zorman (Slo) 3:03:42 (3. za DP)
10. Maja Urban (Hrv) 3:09:42
...
Izidi, 21 km:
Moški:
1. Rok Puhar (Slo) 1:08:17
2. Michael Marantelli (Avs) 1:09:09
3. Jan Brešan (Slo) 1:09:37
4. Aki Nummela (Fin) 1:09:56
5. Luka Kramarič (Slo) 1:12:54
6. Timotej Bečan (Slo) 1:13:08
7. Robert Kotnik (Slo) 1:14:10
8. Alexander Artner (Avt) 1:14:14
9. Jan Samide (Slo) 1:14:46
10. Peter Kastelic (Slo) 1:15:06
...
Ženske:
1. Fruzsina Bakonyi (Mad) 1:22:38
2. Klara Ljubi (Slo) 1:22:49
3. Biljana Cvijanović (Srb) 1:24:00
4. Georginah Njoki (VBr) 1:24:08
5. Neja Kršinar (Slo) 1:24:48
6. Ingrid Nikolesić (Hrv) 1:25:15
7. Veronika Krečić (Slo) 1:25:45
8. Simona Dolinar Majdič (Slo) 1:26:07
9. Klementina Lemut (Slo) 1:26:31
10. Jana Kotar Ilijaš (Slo) 1:29:38
...
Moški:
1. Jan Kokalj (Slo) 32:21
2. Matej Šturm (Slo) 32:30
3. Jan Petrač (Slo) 33:00
4. Blaž Grad (Slo) 33:03
5. Matevž Planko (Slo) 33:04
6. Aleš Zver (Slo) 33:05
7. Gašper Bregar (Slo) 33:08
8. Luka Ljubič (Slo) 33:13
9. Miha Povšič (Slo) 33:35
10. Miha Dobravec (Slo) 33:45
Ženske:
1. Maruša Mišmaš (Slo) 33:57
2. Lucia Kimani (BiH) 37:24
3. Urška Martinec (Slo) 38:36
4. Katja Podobnik (Slo) 38:50
5. Kim Ameršek (Slo) 38:58
6. Vita Štefe (Slo) 39:04
7. Tina Česnik (Slo) 39:10
8. Marilen Polajžer (Slo) 39:37
9. Breda Škedelj (Slo) 39:39
10. Laura Guzelj Blatnik (Slo) 39:45
...