10

Ivan Bartol Zoran Janković Marius Kimutai Rok Puhar Jan Petrač Maruša Mišmaš Jan Kokalj Ljubljanski maraton maraton Obrazi Ljubljanskega maratona

Nedelja, 29. 10. 2017, 18.41

Volkswagen 22. Ljubljanski maraton

V Ljubljani znova prevlada Kenijcev, slovenskega prvaka odnesli na nosilih #foto #video

10

Marius Kimutai | Foto Sportida

22. ljubljanski maraton je (znova) ostal brez težko pričakovanega rekorda. Na najdaljši razdalji je s časom 2:08:33 slavil Kenijec Marius Kimutai, ki je v vetrovnih razmerah za rekordom proge zaostal 14 sekund. Naslov državnega prvaka v maratonu sta osvojila Mitja Krevs, ki so ga pestile težave s krči in se je zgrudil ob prihodu v cilj, in Jasmina Pitamic Vojska.

Ljubljanski maraton, ki je ta konec tedna doživel že 22. izvedbo, je pod streho. Organizatorji si lahko oddahnejo, dan je minil v vzpodbudnem vzdušju, brez incidentov, ki so lani pokvarili sicer odličen vtis.

Dogajanje na 22. ljubljanskem maratonu skozi fotografski objektiv #fotogalerija:

1 / 71

Na sobotne in nedeljske teke 22. ljubljanskega maratona je bilo prijavljenih več kot 28 tisoč tekačev, zadnji podatki kažejo, da se jih je teka dejansko udeležilo nekaj več kot 23 tisoč. Največ prijav so zabeležili na polmaratonski razdalji, kjer se število tekačic vztrajno približuje številu tekačev, najmanj pa na maratonski, kjer so ženske še vedno v manjšini. Vodijo še vedno v udeležbi na 10 kilometrov, kjer je danes dolgo časa vodila tudi atletinja Maruša Mišmaš, ki je vse do petega kilometra narekovala tempo, nato pa so jo fantje prehiteli. Pri tem je bil najuspešnejši aktualni državni prvak v teku na 10 kilometrov Jan Kokalj (32:21), med dekleti pa je suvereno slavila že omenjena Mišmaševa (33:57).

Zanimive zgodbe iz ozadja 22. Volkswagen Ljubljanskega maratona in galerijo velikanko si boste lahko prebrali in ogledali v ponedeljek.

Kaj sta povedala zmagovalca na 10 km, kako je bilo na cilju?

Na polmaratonski razdalji je zmagal Rok Puhar, ki se je, čeprav se v zadnjem času bolj posveča teku na najdaljši razdalji, v Ljubljani odločil za polmaraton. Z doseženim časom 1:08:17 ni bil preveč zadovoljen, pričakoval je več. V ženski konkurenci je slavila Klara Ljubi (1:22:49 ), aktualna državna prvakinja v cestnem teku na 10 kilometrov.

Zmagovalca polmaratona po prihodu v cilj:

Najdaljša razdalja je znova minila v znamenju kenijskih tekačev. Zmagovalec Marius Kimutai je v vetrovnih razmerah s časom 2:08:33 za 14 sekund zgrešil rekord trase, ki ostaja v lasti Etiopijca Limeniha Getachewa, ki je predlani v slovenski prestolnici tekel 2:08:19.

V ženski konkurenci si je zmago pritekla Etiopijka Shuko Wote Genemo. Njena ura se je zaustavila pri 2:27:02, kar je dobro minuto in pol slabše od najboljše ženske ljubljanske znamke. Ta je od leta 2009 v lasti Kenijke Caroline Kilel (2:25:24).

Kaj je povedal novi zmagovalec ljubljanskega maratona?

Naslov državnega prvaka v maratonu sta osvojila Mitja Krevs (2:32:25), ki se je na progi boril s krči in utrujenostjo, in Jasmina Pitamic Vojska (2:53:05). "Proti koncu sem gledal ciljno črto, ki se mi kar ni in ni hotela približati. Zgrabili so me krči, morda zaradi premajhnega števila pretečenih kilometrov med pripravami. Za maraton sem se odločil v zadnjem trenutku, zato nisem imel velikih pričakovanj. Na koncu se je s pomočjo trme le izšlo," je povedal novi slovenski prvak v maratonu, ki se je po hudih naporih zgrudil v cilj, reševalci pa so ga na nosilih odnesli v šotor za prvo pomoč.

Dramatičen prihod v cilj novega državnega prvaka Mitje Krevsa:

Drugo mesto je med domačimi tekmovalci osvojil Simon Navodnik (2:36:37), ki je popravil slovenski rekord za mlajše člane, tretje mesto na državnem prvenstvu v maratonu pa je pripadlo Gregorju Kustecu (2;36:54).

Kaj sta povedala novopečena slovenska prvaka v maratonu?

Volkswagen 22. Ljubljanski maraton smo ves dan spremljali v živo. Oglejte si posnetek celotnega prenosa.