Ponedeljek, 29. 10. 2018, 21.05
6 let, 2 meseca
Matjaž Vrhunc in druščina, ki nikoli ne izpusti ljubljanskega maratona
"Ljubljanca" odkljukal, konec tedna bo v New Yorku ponosno nosil slovensko zastavo
V 23-letni zgodovini ljubljanskega maratona in med več deset tisoč udeleženci je le približno 30 takih, ki so se udeležili prav vseh maratonov v Ljubljani. Zakaj se tako vztrajno vračajo?
Ne spreglejte: prenos Ljubljanskega maratona po koncu predvajanja na Planet TV:
Eden tistih, ki se je to nedeljo še 23. zapored podal na ljubljanske ulice, je tudi Matjaž Vrhunc. Po desetletju se je odločil za najkrajšo, desetkilometrsko razdaljo, ki je nekdaj dni pred odhodom v New York prišla prav kot odlična preizkušnja pred novim maratonom v njegovi bogati zbirki.
Matjaž Vrhunc je eden tistih, ki so sodelovali na prav vseh 23. izvedbah ljubljanskega maratona.
"Odlično. Še vreme je šlo tekačem na deset kilometrov na roke. Boljših pogojev bi si težko želeli. Tekel sem v pričakovanih okvirih, okoli 38 minut," je bil z opravljenim zadovoljen 55-letnik, navdušen nad tem, v kako velik dogodek je zrasla tekaška prireditev, ki je v njegovem koledarju že vse od premierne izvedbe.
Neverjeten razvoj
"To je postal praznik teka v Sloveniji. Kot Ljubljančan sem zelo vesel in ponosen na to, da sem se udeležil prav vseh. Mislim, da nas je ostalo še nekaj čez 30, tistih, ki nam je uspelo preteči vseh 23 preizkušenj. Na prvem nas je bilo zgolj slabih 700, danes pa nas je več kot 20 tisoč. Razvoj je bil neverjeten. Najbolj je to opazno pri številu tekmovalcev in organizacijskem vidiku, ki se je skozi leta razvijal in močno napredoval. Večkrat je bila spremenjena tudi proga. Zdaj imamo kar najboljši približek precej hitri progi," je napredek v debelih dveh desetletjih opisal Vrhunc in dodal, da danes tudi ljudje ne tarnajo več nad vsemi zaporami, ki spremljajo največji slovenski tekaški dogodek: "Če je bilo na prvem ali drugem še nekaj nerganja, zakaj so ceste zaprte, zdaj težav s tem skoraj ni več. Vedno več pa je tudi ljudi, ki nas spodbujajo ob progi."
Priznanja z maratonov, ki se jih je v zbirki Vrhunca nabralo že več kot 50.
Sneg in svetovno vojaško prvenstvo
Vrhunc, ki je začel kot atlet na stezi, danes pa se posveča predvsem cestnim tekom, je odkljukal že več kot 150 polmaratonov in več kot 50 maratonov. Posebno mesto med temi ima razumljivo Ljubljana: "Eden tistih, ki je najbolj ostal v spominu, je bil maraton, ko smo imeli v Ljubljani sneg. Zagotovo pa je bil poseben tudi 11., ko je bilo obenem tudi svetovno vojaško prvenstvo v maratonu, ki je dalo dogodku poseben pečat."
Po desetih letih spet v New Yorku
Od največjih maratonov v svetovnem merilu - pretekel je vseh šest največjih, ki so uvrščeni v serijo World Marathon Majors - med najbolj priljubljene šteje Chicago in Boston, "maraton s patino, ki ima že več kot 120 let".
Na ceste "največje šesterice" se vrača konec tedna, ko bo tekel na newyorškem maratonu, na katerem mu je pripadla posebna čast. V New Yorku bo zastavonoša slovenske ekipe. Del te bo tudi nekdanja atletinja Brigita Langerholc Žager, v boj s kilometri pa se bo podal tudi tekač s posebnimi potrebami Željko Najdek. "Odteči čim bolje, letom primerno (smeh, op. a.), ob tem pa tudi uživati," je o cilju na preizkušnji onkraj Atlantika, na katero se vrača po desetletju, še povedal Vrhunc.
Posebno poglavje ljubljanskega maratona so tudi tekači, ki so na vseh ljubljanskih maratonih pretekli najdaljšo razdaljo. Med šesterico je tudi vzdržljivostni tekač Peter Macuh. "To je prva polovica mojih maratonov," se je pošalil v cilju. "Tokratni maraton je bil zame bolj zahteven, saj sem poškodovan in sem moral stisniti zobe, medtem ko je bilo vreme skoraj idealno. Če ne bi deževalo, bi bilo že skoraj prevroče," je dejal 57-letni Korošec.
Več o Macuhu izveste v prispevku z naslovom Slovenec, ki je pretekel vse ljubljanske maratone.
Peter Macuh je pretekel vseh 23 ljubljanskih maratonov.
Tudi pisatelj in publicist Branko Gradišnik je eden tistih, ki so že 23-krat potovali po trasi ljubljanskega maratona. Tokrat se je odločil za desetkilometrsko razdaljo. Štartal je zadnji, vmes pa prehitel kar nekaj tekačev.
"Zame je zdaj deset kilometrov kar dovolj. Tekel sem uro in štiri minute in mislim, da je to kar zgleden rezultat. Prva polovica je bila zaradi sopare grozna, potem sem prišel do okrepčevalnice, si osvežil nogo, kjer imam poškodbo, da sem preprečil krče. Pozabil sem na želodec, ampak v redu, zdaj sem tu. Odkar imam štiri pse, ne tečem več, samo še hodim," je v cilju pripovedoval 67-letni Gradišnik, ki je tekel v družbi hčerke Ane.
Tudi Branko Gradišnik je tekel na vseh izvedbah ljubljanskega maratona.
Tudi Marko Roblek, organizator tekaške prireditve Nočna 10ka na Bledu, je stalni udeleženec največje tekaške prireditve pri nas. Tokrat se je lotil polmaratonske razdalje, kot običajno je tekel v preobleki. Tekaška skupina Vitezi dobrega teka se je tokrat odločila za preobrazbo v junake filma Vojna zvezd.
Tudi 81-letni upokojeni profesor fizike Ivan Bartol ni prekinil tradicije udeleževanja ljubljanskega maratona. Tokrat se je lotil najkrajše razdalje. Več o njem izveste v intervjuju z naslovom 81-letni fizik se ne da, tudi letos bo tekel na ljubljanskem maratonu.
Upokojeni fizik Ivan Bartol nikoli ne izpusti ljubljanskega maratona.
Preberite še: