Blaž Mahkovic Amar Alibegović Joshua Adams Rok Radovič Yogi Ferrell Dejan Jakara Jurica Golemac Cedevita Olimpija Cedevita Olimpija Helios Suns superpokal Slovenije superpokal

Petek, 23. 9. 2022, 21.58

SUPERPOKAL 2022

S 112 točkami v okrnjeni postavi Cedevita Olimpija do prve lovorike

superpokal Cedevita Olimpija Helios Suns | Cedevita Olimpija je zlahka prišla do 11. superpokalne lovorike. V okrnjeni zasedbi je Helios Suns premagala s 112:85. | Foto Grega Valančič/Sportida

Cedevita Olimpija je zlahka prišla do 11. superpokalne lovorike. V okrnjeni zasedbi je Helios Suns premagala s 112:85.

Prva košarkarska lovorika sezone je v lasti Cedevite Olimpije. Na superpokalni tekmi v Škofji Loki so Helios Suns premagali s 112:85. Vodili so tudi že za 30 točk, zadeli 17 trojk in imeli 38 skokov, pa so igrali brez petih pomembnih košarkarjev.

Finale DP v košarki (2. tekma): Cedevita Olimpija - Helios Suns
Sportal Reprezentanca že preteklost

Superpokal 2022:

Petek, 23. september:
Cedevita Olimpija : Helios Suns 112:85
Ferrell 27, 6 as., Alibegović 17, Omić 13, 11 sk., Jeremić 13, Adams 12, Radović 10, Murić 8; Mirtić 19, Luke 14, Oman 13, Buljević 11, Bačvić 10

Yogi Ferrell | Foto: Grega Valančič/Sportida Yogi Ferrell Foto: Grega Valančič/Sportida Aktualni prvaki sezono začenjajo s številnimi novimi obrazi, od nosilcev iz prejšnje sezone so v klubu ostali le Edo Murić (novi kapetan), Yogi Ferrell, Alen Omić in Zoran Dragić, ki pa zaradi poškodbe še nekaj tednov ne bo igral. V ekipi še ni bilo zadnjega prišleka Aarona Harrisona in obeh hrvaških reprezentantov Karla Matkovića in Lovra Gnjidića (zaradi zahtevane kvote slovenskih igralcev). V prvi postavi so tako za Cedevito Olimpijo začeli Ferrell, Omić, mladi Rok Radović in novinca Amar Alibegović in Joshua Adams. Prva peterka izzivalcev iz Domžal pa so Tibor Mirtić, Lovro Buljević, Urban Oman, Niko Bačvić in kapetan Blaž Mahkovic.

S trojko je tekmo odprl Radović. Enaindvajsetletnik je bil najbolj vroč v uvodnih petih minutah, ko so Ljubljančani povedli s 13:1. Dal je osem točk. Po minuti odmora na zahtevo Dejana Jakare se je Helios z delnim izidom 10:0 vrnil v igro (13:11). Zadnje minute prve četrtine so znova pripadle državnim prvakom. Nekaj sekund pred sireno je trojko zadel Ferrell in po desetih minutah je bilo na semaforju 26:16.

Alen Omić | Foto: Grega Valančič/Sportida Alen Omić Foto: Grega Valančič/Sportida Da ima zelo mehko roko, je z devetimi zaporednimi točkami v prvih minutah druge četrtine dokazal Adams in Olimpija je povedla z 39:27. Helios je imel samo enega razigranega košarkarja. To je bil Buljević. Ko je zadel drugo zaporedno trojko (skupaj 11 točk), so se Domžalčani približali na 33:42. Je pa dobil tudi tretjo osebno napako in tri minute pred polčasom moral na klop. Ob slabi obrambi na obeh straneh so koši padali drug za drugim. Po 20 minutah je bilo tako na semaforju 58:39. Ob zvoku sirene je trojko zadel Ferrell in dobil še prosti met. Američan je bil s 13 točkami prvi strelec Cedevite Olimpije, 12 jih je dal Adams, 10 Omič.

1 / 32

Ko je Buljević v drugi minuti drugega polčasa na hitro dobil še četrto in peto osebno napako (obe nad Omićem), se je zdelo, da je ob zaostanku z 42:61 za Helios tekma že izgubljena. In res je prednost ljubljanske ekipe samo še rasla. Ko je v peti minuti tretje četrtine svoj prvi koš dosegel Murić (trojka), so vodili že za 25 točk (72:47). Do konca tretje četrtine so trojke padale na obeh straneh. Olimpija jih je dala že 13, Helios pa 11. Prednost Ljubljančanov je bila tudi že 30 točk. Tudi po zaslugi skoka, imeli so jih kar 31, od tega 11 Omić. Pred zadnjo četrtino je bilo tako na semaforju 90:65.

Josh Adams. | Foto: Grega Valančič/Sportida Josh Adams. Foto: Grega Valančič/Sportida Stoto točko Olimpije je v 35. minuti dosegel Jan Kosi (100:75). Preostanek tekme je bil samo še formalnost, brez pravega tekmovalnega naboja in obrambe. Za končni izid 112:85 so Ljubljančani zadeli 17 trojk, Domžalčani pa 14. Najboljši posamezniki na tekmi so bili Ferrell s 27 točkami, Alibegović s 17, Omić z 12 točkami in 11 skoki za Olimpijo ter pri Heliosu Mirtić z 19 točkami, Austine Luke s 14 in Oman s 13.

superpokal Cedevita Olimpija Helios Suns | Foto: Grega Valančič/Sportida Foto: Grega Valančič/Sportida

"Zame nepričakovano lahko dobljena tekma"

"Zaslužena zmaga. Čestitke našim fantom," je v prvi izjavi dejal trener Cedevite Olimpije Jurica Golemac. "Zame nepričakovano lahko dobljena tekma, saj imamo določene težave. Vsako tekmo smo igrali v drugi zasedbi, danes so tudi nekateri igralci igrali na položajih, kjer do zdaj niso. Na enki malo več Adams. Obrambo smo igrali dobro, tekli smo, žoga je krožila. Realno imamo individualno kakovost veliko večjo od Heliosove in to se je pokazalo."

Dejan Jakara je čestital nasprotniku in pokritiziral svoje varovance: "Ogromno taktičnih napak in to od igralcev, ki so že dlje časa z mano. Borili smo se, a tekma je bolj spominjala na all-star. Oni so zadeli ogromno metov iz nemogočih položajev, a imajo pač take igralce, ki so tega sposobni. In zato zaslužena zmaga. Očitno mi v glavi nismo bili pripravljeni, nismo šli na tekmo z mislijo, da jo lahko osvojimo."

MVP superpokala - Yogi Ferrell. | Foto: Grega Valančič/Sportida MVP superpokala - Yogi Ferrell. Foto: Grega Valančič/Sportida