Luka Dončić Luka Dončić Goran Dragić Goran Dragić Dallas Mavericks Miami Heat NBA

Torek, 30. 3. 2021, 4.20

3 leta

Liga NBA, 29. marec

Zmagovalna vrnitev Dončića in Dragića, zgodovinska noč Westbrooka

Luka Dončić | Luka Dončić se je po dveh tekmah premora vrnil in pomagal Dallasu, da je spet zmagal. | Foto Guliverimage

Slovenska košarkarja Luka Dončić in Goran Dragić sta po odsotnosti zaradi poškodbe oziroma bolezni spet stopila na parket in pomagala svojima moštvoma, da sta prekinili niz porazov. Miami je po mrku, ki je trajal kar šest tekem, ponoči vendarle premagal New York Knicks (98:88), Dallas pa se je po dveh slabših tekmah dvignil proti Oklahomi City Thunder. Dončić je za zmago s 127:106 prispeval 25 točk in bil najboljši strelec tekme, Dragić, ki je začel v prvi peterki, pa se je zaustavil pri štirih točkah. Izjemni predstavi sta ponoči zrežirala gospoda trojnih dvojčkov Russell Westbrook, ki je postavil poseben mejnik, in James Harden.

Po dveh tekmah odsotnosti so navijači Dallas Mavericks le dočakali vrnitev Luke Dončića, ki je imel preglavice s hrbtom in boleznijo. Prav tako so pričakovali, da se bo moštvo iz Teksasa vrnilo na zmagovite tirnice. Nasproti mu je namreč stala oslabljena ekipa Oklahome City Thunder, ki ni mogla računati na najboljšega strelca in podajalca Shaia Gilgeousa-Alexandra in centra Ala Horforda.

Pri Dallasu so se razveselili še enega obraza. V ekipi je bil znova Kristaps Porzings. Na začetku dvoboja je bil prav on tisti, ki je povezoval niti igre gostujočega moštva. Lahko bi rekli, da se je prelevil v Dončića, saj je bil v prvem polčasu zelo raznovrsten ter pri 16 točkah, sedmih skokih in petih asistencah. Slovenski košarkarski čarodej je v tem času sicer dosegel 15 točk, vendar bil le pri enem skoku in dveh asistencah.

Dončić in njegova predstava proti Oklahomi

Po zaslugi Latvijca je Dallas v prvi četrtini pobegnil na +12, kar je bila tudi najvišja prednost v drugi, v kateri so domači na začetku ujeli priključek pri 41:41. A le za kratek čas, saj je četa Ricka Carlisla izkoristila daljšo klop.

Videti je bilo, da bi lahko moštvi igrali v nedogled in bi gostje brez težav nadzorovali potek dogodkov na igrišču. Sploh niso potrebovali zelo vročega Dončića. Že podatka, da je na parketu prebil 28 minut - njegovo povprečje znaša dobrih 35 minut na tekmo - in večji del zadnje četrtine na klopi, sta dovolj zgovorna. Prvi zvezdnik Dallasa je veliko poskušal z meti za tri točke. Celo večkrat je vrgel na koš izza črte 7,25 metra kot za dve točki. Od desetih poskusov je zadel štirikrat, kar je na koncu zadostovalo za 25 točk. O dvojnem ali trojnem dvojčku tokrat ni bilo ne duha ne sluha, saj je zbral tri skoke in sedem asistenc.

Po eni izmed drugih je prvi koš za Mavericks dosegel novinec Nicolo Melli. Italijan je skupaj z J. J. Redickom prišel iz New Orleansa, ta, ki je večja okrepitev, pa zaradi poškodbe pete še ni oblekel dresa novega delodajalca.

Trener Carlisle je zaradi občutne prednosti dal priložnost za igro prav vsem košarkarjem, ki so bili nocoj v delovni opravi, prednost pa je iz minute v minuto naraščala. Najvišja je bila kar +27 pri 112:85 na začetku zadnje četrtine. Dallas je z gladko zmago s 127:106 prekinil niz porazov, ki je trajal dve tekmi. Z novim uspehom je trenutno na sedmem mestu zahodne konference, kar bi v tem trenutku pomenilo dodatne kvalifikacije za končnico, v katero se neposredno uvrsti šest najboljših moštev iz obeh konferenc. Ekipe od 7. do 10. mesta bodo nato odigrale kvalifikacije za dve prosti mesti.

Zmagoslavna vrnitev Dragića

V pogon se je po desetdnevni odsotnosti vrnil tudi Goran Dragić, in to kar v prvi peterki. Kapetanu zlate slovenske reprezentance iz leta 2017 so namreč težave s hrbtom preprečile, da bi lahko pomagal soigralcem. Ti so brez njegove pomoči izgubili zadnje štiri tekme, niz porazov pa je bil dolg že šest obračunov. Obeti pred dvobojem z vročimi New York Knicks tako niso bili dobri, zmaga pa v boju za končnico nujna.

Vrednost Gorana Dragića za Miami je bistveno večja, kot kažejo njegove številke. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Vrednost Gorana Dragića za Miami je bistveno večja, kot kažejo njegove številke. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Po prvem polčasu še ni dobro kazalo, saj so domači vodili za devet točk pri 43:34. V tretji četrtini pa se je tehtnica vendarle začela nagibati na stran moštva, ki je lani igralo v finalu proti prvakom Los Angeles Lakers.

Za zmago Miamija z 98:88 je treba izpostaviti štiri posameznike. Prvi mož Jimmy Butler je tekmo končal pri 27 točkah, center Bam Adebayo je 20 točkam dodal 18 skokov, Duncan Robinson in Tyler Herro pa sta dosegla vsak po štiri trojke. Dragić je dvoboj končal pri štirih točkah, petih skokih in dveh asistencah ter tudi sam pripomogel k prekinitvi črnega niza.

Pri Heat na delu še nismo videli novinca Victorja Oladipa, ki je velika okrepitev za Vročico, pri kateri pa je že debitiral Nemanja Bjelica, ki je prišel iz Sacramento Kings.

Čarobna in zgodovinska noč Westbrooka

Izjemni predstavi sta v noči na torek zrežirala gospoda trojnih dvojčkov Russell Westbrook in James Harden. Westbrook je vknjižil novega za zmago Washingtona nad Indiano Pacers, za katero se je s 35 točkami in 11 skoki izkazal tudi litovski košarkar Domantas Sabonis. A je bilo vse v znamenju Westbrooka, ki je v statistiko vpisal 35 točk, neverjetnih 21 asistenc in 14 skokov. To je bil nasploh prvi trojni dvojček v zgodovini lige NBA z več kot 35 točkami in 20 asistencami. V 38 tekmah, odkar igra za Washington, je zbral že 16 trojnih dvojčkov in je zdaj na prvem mestu klubske lestvice. Pred tekmo si je prvo mesto delil z Darrelom Walkerjem, ki je za 15 trojnih dvojčkov potreboval kar 283 tekem.

Kako je Russell Westbrook zrežiral izjemno predstavo

James Harden se ne ustavlja

Noro noč je imel tudi Harden. Velikih 38 točk, 13 asistenc in 11 skokov je bilo dovolj za novo zmago New Jersey Nets nad Minnesoto Timberwolves. To je že njegov 12. trojni dvojček na 32 tekmah v dresu Nets, ki so zmagali na zadnjih 18 od 21 tekem. Čeprav ne morejo računati na pomoč Kevina Duranta, se ne ustavljajo in zrejo proti velikemu cilju. Osvojiti želijo naslov prvaka, zato so v svoje vrste v nedeljo zvabili tudi izkušenega centra LaMarcusa Aldridgea, ki je prišel iz moštva San Antonio Spurs.