Denver Nuggets Vlatko Čančar Vlatko Čančar Dallas Mavericks Miami Heat Goran Dragić Goran Dragić Luka Dončić Luka Dončić NBA

LIGA NBA, 22. JANUAR

Luka Dončić odgovarja z veličastno predstavo

Luka Dončić | Luki Dončiću je zmanjkal le en skok do novega trojnega dvojčka. | Foto Guliver Image

Luki Dončiću je zmanjkal le en skok do novega trojnega dvojčka.

V prvem od dveh zaporednih teksaških obračunov Luka Dončić po zmagi Dallasa nad SA Spurs (122:117) prav gotovo ni obžaloval manjkajočega skoka, ki ga je ločil od 31. trojnega dvojčka v ligi NBA (36 točk, 9 skokov in 11 asistenc). Veselil se je druge zaporedne zmage, obenem pa je našel pravi odgovor na dve točkovno zanj podpovprečni predstavi. Nove zmage se je razveselil tudi Čančarjev Denver, manj razlogov za dobro voljo pa je imel Goran Dragić, ki je ob porazu Miamija proti Torontu dosegel 13 točk.

Luka Dončič s se je v velikem slogu vrnil v območje +30 točk. Ob zmagi Dallasa na gostovanju pri San Antoniu je kljub dejstvu, da strelske roke še vedno ni povsem naravnal, dosegel 36 točk, s čimer je izenačil svoj drugi najboljši strelski dosežek sezone. Ob nezgrešljivosti s črte prostih metov (6:6) je tokrat iz igre metal 13:28 (od tega za tri točke 4:12), ob tem pa je zabeležil še 11 asistenc in devet skokov. Manjkajočega skoka za trojnega dvojčka ob drugi zaporedni zmagi in sedmi na zadnjih desetih tekmah prav gotovo ni obžaloval, čeprav je jasno, da je po divjem odprtju tekme kazalo celo na rekordne številke.

Nora prva četrtina …

Na predhodnih dveh tekmah proti Torontu in Indiani se je Dončić pogosto soočal z zgoščeno, osredotočeno in večkrat tudi podvojeno obrambo, ob kateri je sicer kot igralec občutka skrbel za širino Dallasove igre ter igralce zaposloval z žogami, a se je moral sprijazniti tudi z zanj podpovprečnimi strelskimi dosežki. Tokrat je 13 in 15 točk z zadnjih dveh tekem presegel že v zanj sanjski prvi četrtini. Pri prvih 21 Dallasovih točkah je vselej sodeloval, bodisi kot strelec bodisi kot asistent, noro prvo četrtino (37:34) pa je končal z 19 točkami, 5 skoki in 6 asistencami.

Luka Dončić | Foto: AP / Guliverimage Foto: AP / Guliverimage

Z vrhunskim odprtjem tekme je navdihnil tudi soigralce, ki so se v drugi četrtini, tudi v obdobju Ljubljančanovega počitka na klopi, povsem odlepili od teksaškega tekmeca. Prednost Dallasa je namreč v drugi četrtini po nizu všečnih akcij Tima Hardawaya mlajšega in zabijanju Josha Greena znašala že velikih 18 točk (59:41), a je ob obrambni omahljivosti kaj hitro tudi močno zanihala.

Luka Dončić | Foto: AP / Guliverimage Foto: AP / Guliverimage … igra živcev v zadnji

V večjem delu tretje in zadnje četrtine je Dallas ohranjal prednost dobrih desetih točk. Vse do zadnjih minut, ko se je začela porednost topiti. DeMar DeRozan se je v kar treh zaporednih napadih znašel na črti za proste mete in vknjižil pet točk. Vmes je Dončić (tri minute pred koncem) prejel peto osebno napako, kar je zmanjšalo njegovo ostrino. Toda pri rezultatu 113:112 je vendarle samozavestno vzel žoge v svoje roke. Najprej je elegantno zadel z metom od table, v naslednjem napadu pa je prodrl in žogo podal prostemu Brunsonu, ki je zadel za tri točke. Gostiteljem na koncu ni preostalo drugega, kot da tekmeca poskušajo ujeti s taktično igro osebnih napak, a se načrt ni obrestoval. Dallas je tako dobil prvi teksaški obračun, že drugi pa ga čaka v noči na nedeljo, ko bo tekmec Dončićeve zasedbe Houston.

Fred VanVleed in Goran Dragić | Foto: AP / Guliverimage Foto: AP / Guliverimage Gogijeva ekipa praznih rok, Denver brez Čančarja zmagal

Slabše volje je bil drugi Ljubljančan v ligi NBA. Še na šesti zaporedni tekmi je Goran Dragić, znova kot član prve peterke zadnjih podprvakov lige, presegel dvomestno število točk, kar pa je bila zanj slaba tolažba po porazu proti Torontu v Tampi. Prav tam, kjer je Miami 48 ur pred tem edino kanadsko moštvo lige gladko premagal, je tokrat gladko izgubil. Z izjemo izenačenja na začetku tekme in v kratkem odseku tretje četrtine (61:61) je bila tehtnica vseskozi nagnjena  na stran Toronta.  Končna razlika je znašala kar 20 točk (101:81).

Gogi je sicer v 30 minutah igre dosegel 13 točk (met za 3 točke 1:2, za 2 točki 4:10, prosti meti 2:2) ter v statistiko dodal še pet skokov, štiri asistence in eno pridobljeno žogo. Ob tem v oči bode podatek, da je bil v trenutkih Ljubljančanove igre Miami za 11 točk boljši od tekmeca. Prav slabša podpora soigralcev pa je ob še vedno odsotnem Jimmyju Butlerju Dragića in ekipo stala konkurenčnejše tekme.

Pri Torontu je bila na visoki ravni predvsem zunanja linija. Norman Powell je kot prvi strelec tekme prispeval 23 točk, 21 jih je prispeval OG Anuoby, 15 Pascal Siakam, dve manj pa Fred Van Fleet. Pri poražencih pa je izstopal rezervist Kendrick Nunn (22 točk).

Denver je v Phoenixu zmagal brez Čančarjeve pomoči, je pa največji delež k zmagi spet prispeval Nikola Jokić z 31 točkami, desetimi skoki in osmimi podajami. Pri Phoenixu je 31 točk dosegel Devin Booker.

LA Clippers zanesljivi, nov poraz Brooklyna

Najboljši strelski večer je imel Trae Young, ki je k zmagi Atlante v gosteh proti Minnesoti s 116:98 prispeval 43 točk, pomembno vlogo pa je odigral tudi v Švici rojeni Clint Capela, ki je za trojni dvojček zbral 13 točk, 19 skokov in deset blokad.

Le točko manj kot Young je dosegel Jaylen Brown, a je njegov Boston izgubil v Philadelphii proti najboljši ekipi vzhodne konference s 110:122. Pri zmagovalcih je Joel Embiid dosegel 38 točk in enajst skokov.

Kyrie Irving ni mogel preprečiti novega poraza Brooklyna. | Foto: Reuters Kyrie Irving ni mogel preprečiti novega poraza Brooklyna. Foto: Reuters

Najboljši v zahodni konferenci, Los Angeles Clippers, so s 120:106 ugnali Oklahoma City Thunder, pri čemer je Kawhi Leonard dosegel 31 točk. Shai Gilgeous-Alexander je pri poražencih dosegel točko manj.

Na drugih tekmah je Charlotte kljub 34 točkam Gordona Haywarda izgubil proti Chicagu (110:123), Detroit je doma s 102:103 izgubil proti Houstonu, Indiana pa je po podaljšku ugnala Orlando s 120:118, pri čemer je bil blizu trojnega dvojčka Litovec Domantas Sabonis z 18 točkami, enajstimi skoki in devetimi podajami. Najboljša strelca tekme sta bila Orlandova košarkarja Evan Fournier s 26 in Nikola Vučević s 24 točkami. Slednji je dodal še 12 skokov.

Cleveland je bil s 125:113 boljši od Brooklyna, čeprav je pri gostih, pri katerih ni igral Kevin Durant, Kyrie Irving dosegel 38 točk, Sacramento pa je odpravil New York Knicks s 103:94, pri katerih je Julius Randle tekmo končal s 26 točkami in 15 skoki.