Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
29. 4. 2018,
15.05

Osveženo pred

5 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4,36

4

Natisni članek

Primož Roglič Primož Roglič Dirka po Romandiji

Nedelja, 29. 4. 2018, 15.05

5 let, 12 mesecev

Dirka po Romandiji, 5. etapa

Vroči Roglič, ki obožuje rumeno, podira mejnike in razmišlja o največjih dirkah

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4,36

4

Primož Roglič | Foto Reuters

Foto: Reuters

Slovenski kolesar Primož Roglič je končni zmagovalec dirke svetovne serije po Romandiji. To je Rogličeva druga skupna zmaga v letošnji sezoni, pred tremi tedni je bil najboljši na dirki po Baskiji. V zadnji etapi slavil Nemec Pascal Ackermann, Roglič je prišel v cilj v Ženevi v glavnini.

Slovenski kolesarski as Primož Roglič ima na dirkah svetovne serije zdaj dve skupni zmagi. Eno več od 28-letnega Zasavca ima Simon Špilak, ki je leta 2010 dobil dirko po Romandiji, v letih 2015 in 2017 je bil najboljši na dirki po Švici. Leta 2010, le nekaj tednov po Špilakovem uspehu na Romandiji, je Janez Brajkovič postal končni zmagovalec kriterija Dauphine. Vsi so zmagali na etapnih dirkah. Leta 2011 je Grega Bole zmagal na enodnevni veliki nagradi Ouest France - Plouay.

Špilak je sicer do končne zmage na dirki po Romandiji prišel naknadno po diskvalifikaciji Alejandra Valverdeja. Prekmurec je omenjeno dirko še trikrat končal na drugem mestu.

Roglič: Vesel sem, da sem opravil dobro delo

"Vsi smo zelo veseli te zmage. Z ekipo smo pokazali, da smo zares močni, da imamo močne fante, s katerimi je res lepo delati in zmagati. Vsak dan je bil težek. Mislim, da je prolog pripomogel h končni zmagi. Naslednji dan je bil tudi težek, prav tako gorski kronometer in včerajšnja etapa. Pred kronometrom sem bil optimističen. Bil sem res močen in vesel sem, da sem opravil dobro delo," je povedal nekdanji svetovni prvak v smučarskih skokih na ekipni tekmi mladincev.

Nanizal dve drugi mesti in ohranil prednost

Aktualni svetovni podprvak v vožnji na čas Roglič se je na letošnji dirki po Romandiji v skupno vodstvo prebil po drugem dnevu. Prvi dan je bil na prologu tretji, naslednji dan v prvi etapi 13., v drugi etapi je prišel do 41. mesta, nato pa je nanizal dve drugi mesti, najprej v gorskem kronometru, zatem še v kraljevski etapi. Na končnem zmagovalnem odru je Roglič stal že lani, ko je bil tretji.

Sicer pa Roglič slavi svojo peto skupno zmago. Še kot član novomeške Adrie Mobil je v končnem seštevku zmagal na dirki po Sloveniji in po Azerbajdžanu, kot član nizozemske zasedbe pa na dirki po Algarveju (ta sicer ne sodi v svetovno serijo), letos pa še na dirki po Baskiji in zdaj Romandiji.

Kaj se je dogajalo danes?

Roglič je imel odgovor na vse napade Kolumbijca. | Foto: Reuters Roglič je imel odgovor na vse napade Kolumbijca. Foto: Reuters Nemec Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe) je danes v Ženevi po 181,8 km v sprintu premagal Danca Michaela Morkova in Italijana Roberta Ferrarija.

Kolumbijec Egan Arley Bernal je v petek z zmago na gorskem kronometru vložil kandidaturo za končno zmago, saj je za Rogličem zaostajal šest sekund. V sobotni kraljevski etapi je poskušal ogroziti vodstvo slovenskega šampiona, ki pa se ni dal. Na vse Bernalove napade je imel odgovor, v ciljnem sprintu pa ga je celo prehitel in razliko do 21-letnega Kolumbijca povečal na osem sekund. Povsem miren pred zadnjo etapo ni mogel biti, saj so morali kolesarji v prvih 78 kilometrih premagati tri vzpone, a Sky z Bernalom niti za trenutek ni ogrozil Rogliča in njegovega LottaNl-Jumba.

Peterica, ki se je danes podala v beg, za kolesarje v skupnem seštevku ni bila nevarna. V zadnjih 20 kilometrih so bile spredaj ekipe s sprinterskimi ambicijami, največ časa je ritem narekovala Bahrain-Merida s Kristijanom Korenom, ki je delala za italijanskega sprinterja Sonnyja Colbrellija. Tudi beg Williama Clarka devet kilometrov pred koncem ni predstavljal nevarnosti in jasno je bilo, da bo za konec 72. dirke po Romandiji odločal sprint.

Roglič je ciljno črto prečkal kot 32. Simon Špilak (Katjuša-Alpecin) je bil 65., Koren pa 91.

V skupnem seštevku je Roglič za osem sekund premagal Bernala, Avstralec Richie Porte je na tretjem mestu zaostal 35 sekund. Špilak je končal na 30. mestu, Koren na 92.

Roglič se je kot končni zmagovalec pridružil slovitim imenom svetovnega kolesarstva, dirko po Romandiji so pred njim med mnogimi dobili Britanec Christopher Froome, Francoz Laurent Jalabert, Švicar Tony Rominger, še en Francoz Bernard Hinault, Belgijec Eddy Merckx ...

Razmišlja o največjih dirkah

Zdaj ga čaka zaslužen počitek, ko bo skušal odmisliti kolesarstvo, nato pa sledi priprava na julijsko dirko po Franciji, kjer bo lovil etapne zmage. Na vprašanje o dirkanju na generalno razvrstitev na največji etapni dirki na svetu prihodnje leto pa je odgovoril: "Razmišljam o tem, ne bom lagal. Poskusil bom tudi z največjimi dirkami v kolesarstvu. Lani sem pokazal, da sem blizu, letos sem bil osredotočen na to, da pridem do skupne zmage. V prihodnosti bom poskušal tudi na največjih dirkah," je na novinarski konferenci dejal 28-letni svetovni podprvak v vožnji na čas.

Še pred nastopom na Touru bo nastopil na domači dirki po Sloveniji, kjer je v preteklosti še kot član novomeške Adrie Mobil zmagal. Tudi letos bo veljal za enega glavnih favoritov za končno zmago, čeprav bo to le ena od stopničk na poti do vrhunca sezone za mnoge kolesarje.

"Naredil sem, kar sem v tej sezoni želel. Dosegel sem cilj z Baskijo, zdaj še z Romandijo. Imam še veliko izzivov. Najprej se bom skušal spočiti, odmisliti kolesarstvo in se zatem osredotočiti na Tour," je razložil Roglič.

Leta 2007 je postal mladinski svetovni prvak na ekipni tekmi v smučarskih skokih, nekaj let kasneje pa se je od tega zimskega športa poslovil zaradi pomanjkanja motivacije. To je hitro našel na kolesu in v petih letih je postal eden najboljših na svetu.

Ne spreglejte