Lin Pletikos Žan Luka Zelko

Petek, 17. 3. 2023, 19.01

Jadranje, Andora, odprto evropsko prvenstvo v razredu Ilca

Zelko 26. na EP v jadralnem razredu ilca 7

Žan Luka Zelko | Žan Luka Zelko je na odprtem evropskem prvenstvu v italijanski Andori osvojil 26. mesto. | Foto Uroš Kekuš Kleva

Mariborski olimpijec Žan Luka Zelko je na odprtem evropskem prvenstvu v italijanski Andori osvojil 26. mesto, zbral je 147 točk. Zadnje tri regate je v zlati skupini končal na 32., 19. in 26. mestu. Petič je evropski prvak postal Hrvat Tonči Stipanović (41), srebrn na zadnjih dveh olimpijskih igrah.

"Dvaindvajseto mesto je moj najboljši izid na EP doslej. Nisem zadovoljen, vidim, da se lahko kosam z najboljšimi. Imam rezerve, ki so minimalne in me ločijo od deseterice, mogoče do prvih pet, šest mest. Želim si še tega koraka naprej. Po drugi strani sem sezono začel, kjer sem jo lani končal. Bil sem 23. na EP oktobra, marca letos na 22. Lepo je tako začeti sezono, saj vidim možnost za izboljšanje izida, za konkreten odskok, to je razlog za zadovoljstvo," je nastop strnil Zelko.

Med 186 tekmovalci je bil drugi Slovenec Luka Zabukovec na 97. mestu (257), jadral je v srebrni floti finala, preostala Slovenca pa sta bila v bronasti. Ivan Vahrušev je končal na 136. mestu (173), Benjamin Aganović pa na 145. (204).

V razredu ilca 6 sta obe slovenski jadralki v finalu nastopili v srebrni floti. Lin Pletikos je bila v njej druga (125) in skupno 58. (143), Alenka Valenčič pa 78. (234).

Med 112 tekmovalkami je zmagala Nizozemka Marit Bouwmeester (32), kar je njeno osmo odličje na EP. Olimpijska zmagovalka je bila v Riu de Janeiru 2016, srebrna na OI v Londonu 2012 in bronasta predlani OI Tokiu.

Šestintridesetletni Stipanović je bil zlat na EP že v letih 2010, 2011, 2013 in 2014. Srebro je osvojil drugi Hrvat Filip Jurišić zgolj s točko zaostanka, tretji je bil Avstralec Matthew Wearn, olimpijski zmagovalec iz Tokia je imel 48 točk in je vodil pred zadnjim dnevom. Bron za EP je pripadel skupno četrtemu, Ciprčanu Pavlosu Kontidesu (62).