Sreda, 19. 12. 2012, 21.22
8 let, 7 mesecev
Stožice prežete s slovensko športno zgodovino
Ob omembi dvorane v Stožicah, ki je svoja vrata odprla avgusta leta 2010, se pogosto izpostavlja njena sodobnost ali celo pomanjkanje zgodovinskega pridiha in prave športne duše, ki se praviloma gradi postopoma in v daljšem časovnem obdobju. Toda odslej ima največja dvorana v državi tudi zelo pomembno vlogo pri ohranjanju spomina na bogato slovensko športno zgodovino. S krajšo slovesnostjo je namreč v zgornjem oziroma osrednjem vstopnem ringu objekta zaživel Hram športnih junakov, neke vrste dvorana slavnih.
Prva člana druščine večnih sta sicer že pred skorajda natančno letom postala legendarna telovadca Miroslav Cerar in že pokojni Leon Štukelj. Med "večne" sta bila privzdignjena ob prireditvi Športnik leta. V razredu 2012 se v hram, ki je v Stožicah zaživel tudi v fizični obliki, seli še dvajseterica, začenši s sabljačem Rudolfom Cvetkom, ki je pred stotimi leti kot prvi slovenski športnik osvojil olimpijsko kolajno. "Kot narod smo lahko zadovoljni, saj imamo bogato športno tradicijo in velike rezultate. Lepo je, da je prišlo do ideje o oblikovanju hrama, ki je po eni strani priznanje športnim legendam in po drugi strani spodbuda za mlajše. Na ta način namreč vidijo, da jih družba ceni in spoštuje. Pri tem pa me dodatno veseli poteza o združitvi športnikov iz različnih panog. V svetu so hrami večinoma namenjeni le določeni panogi," je ob odprtju nove športne pridobitve v Ljubljani, za katero se je prvi zavzel izkušeni novinar Vito Divac, dejal Cerar, ki je na tokratnem dogodku sodeloval tudi kot podeljevalec priložnostnih kipcev, ki so jih prejemali novi junaki v hramu oziroma njihovi svojci in prijatelji.
Društvo športnih novinarjev Slovenije bo kot nosilec projekta v prihodnjih letih v hram uvrščalo vse zaslužne športnike in z njimi zapolnilo časovno vrzel med Cvetkom in športniki, ki so navduševali še pred desetletjem. "V hram so bili uvrščeni športniki do sredine sedemdesetih let minulega stoletja. DŠNS bo delo nadaljevalo takoj po novem letu in naslednja razglasitev, tudi nekoliko množičnejša, bo prihodnje leto," je ob odprtju hrama, ki bo odslej obiskovalce dvorane v Stožicah spominjal na bogato športno dediščino, dejal predsednik DŠNS Jože Zidar. Društvo, ki je pri tem projektu združilo moči z MO Ljubljana, javnim zavodom Šport Ljubljana, Fundacijo za šport in Muzejem športa, želi na ta način ohraniti tudi rekvizite in druge športne predmete, s katerimi so bili povezani slovenski športniki.