Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Peter Kastelic

Ponedeljek,
4. 4. 2016,
19.20

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,23

Natisni članek

Natisni članek

meldonij doping Jani Dvoršak

Ponedeljek, 4. 4. 2016, 19.20

7 let, 1 mesec

SLOADO pred Dnevom čistega športa tudi o aktualnih dopinških primerih

Peter Kastelic

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,23

Foto: Vid Ponikvar

Direktor Slovenske protidopinške agencije (SLOADO) Jani Dvoršak je pred Dnevom čistega športa, ki bo 10. aprila, predstavil aktivnosti agencije, ob tem pa se je dotaknil tudi aktualnih dopinških afer.

SLOADO letno izvaja številne programe protidopinškega informiranja in ozaveščanja, katerih namen je ohranitev športnega duha, ki ga doping spodkopava. Hkrati želi seznaniti športnike in spremljevalno osebje z njihovo vlogo v ščitenju čistega športa.

 

Aktivnosti so še posebej okrepljene v dneh okoli Dneva čistega športa (angl. Play True Day), ko bo potekala mednarodna in nacionalna kampanja. Prva aktivnost bo že v torek, 5. aprila, ko bo potekal seminar za trenerje, ki delujejo v programih Mestne občine Ljubljana, ministrstva za izobraževanje znanost in šport in nacionalnih panožnih zvez. Udeležbo je potrdilo kar 175 trenerjev in trenerk.

 

Aktivnost SLOADO na področju kontrole dopinga v letu 2015:

- skupno je bilo izvedenih 453 odvzemov urinskih in 93 krvnih vzorcev
- domači program testiran na tekmovanjih – 166 testov
- domači program testiranj izven tekmovanj – 63 testov
- po naročilu tujih organizacij na tekmovanjih - 174 testov
- po naročilu tujih organizacij izven tekmovanj – 50 testov

 

Premalo sredstev, premalo testov

SLOADO je v letu 2015 skupno opravila 546 dopinških testiranj, s čimer je zajela manj kot tri odstotke kategoriziranih športnikov v Sloveniji. Glavni razlog so finančne omejitve. "Zaradi sredstev, ki jih imamo na voljo, delamo po principu 50:50. To pomeni, da z nacionalnimi zvezami skupaj naredimo program, sredstva, ki jih zveza nameni za protidopinški program, pa mi podvojimo. Trenutno z nami sodelujejo štiri zveze. Z Nogometno zvezo Slovenije je naše sodelovanje najbolj učinkovito, v manjši meri sodelujemo še s Košarkarsko zvezo Slovenije, atletska in kolesarska zveza pa z nami delata že od leta 1995. Obe zvezi imata program, ker je panoga kot taka rizična in v njihovi zavesti je že od nekdaj, da so dopinške kontrole na tekmovanjih potrebne," je dejal predsednik SLOADO Jani Dvoršak.

Jani Dvoršak je povzel aktivnosti SLOADO v preteklem letu. | Foto: Vid Ponikvar Jani Dvoršak je povzel aktivnosti SLOADO v preteklem letu. Foto: Vid Ponikvar

Aktivnosti za Dan čistega športa:

- seminar za trenerje
- strokovni posvet "pravni vidiki boja proti dopingu v športu"
- številne preventivne in informativne dejavnosti v sodelovanju z Nogometno zvezo Slovenije (NZS) na tekmovanjih 1. lige, v mladinski, kadetski in ženski ligi
- program ozaveščanja rekreativnih športnikov na Istrskem maratonu
- protidopinško ozaveščanje dijakov v sodelovanju s srednjimi šolami in gimnazijami s s športnimi oddelki
- program ozaveščanja za obiskovalce fitnes centrov
- program ozaveščanja širše športne javnosti na Pomladnem dnevu športa na Kongresnem trgu v Ljubljani 16. aprila

 

Šmidovi grozi visoka kazen, primer Klemenčičeve bo kmalu končan

Beseda je na tiskovni konferenci v Ljubljani pričakovano nanesla tudi na aktualne dopinške primere v Sloveniji in tujini. Med slovenskimi športniki trenutno potekajo trije postopki zaradi kršitve dopinških pravil. Primera Blaže Klemenčič in Jureta Kocjana je prevzela Mednarodna kolesarska zveza (UCI), postopek plavalke Tanje Šmid, ki je že sama potrdila, da je bila pozitivna, pa poteka v Sloveniji.

Lovro Žiberna, predsednik strokovnega sveta SLOADO, v pogovoru z Dvoršakom. | Foto: Vid Ponikvar Lovro Žiberna, predsednik strokovnega sveta SLOADO, v pogovoru z Dvoršakom. Foto: Vid Ponikvar

Dvoršak kolesarskih primerov, kjer ga za ponovno testiranje iz leta 2012, ni želel podrobneje komentirati, verjame pa, da bosta primera kmalu končana. Tudi sklep glede kranjske plavalke pa bo kmalu pripravljen. "Šlo je za kršitev, za katero je zahtevana štiriletna prepoved tekmovanj," je bil konkreten Dvoršak.

 

Rusiji slabo kaže, kmalu odločitev o Keniji

V svetu je v zadnjem letu najbolj odmevalo dogajanje okoli Rusije in predvsem njenih atletov, ki imajo zaradi sistematičnega dopinga prepoved nastopanja na mednarodnih tekmovanjih, grozi pa jim tudi, da bodo ostali brez olimpijskih iger v Riu de Janeiru.


Jani Dvoršak o aktualnih dopinških primerih:


A Rusija ni edina kritična država. Keniji rok, da prepriča Svetovno protidopinško agecijo (WADA), poteče v torek, mnogi pa so precej skeptični, da jim bo to uspelo. V tem primeru tudi Keniji grozi prepoved nastopa na olimpijskih igrah. Neskladni s kodeksom Wade sta tudi Mehika in Španija, pod drobnogledom pa so še Etiopija, Maroko, Ukrajina in Belorusija.

 

Januarja veliko prahu dvignil meldonij, v ponedeljek še londonski zdravnik

"Postopek uvrščanja prepovednih snovi na listo prepovedanih snovi je pri Wadi v zadnjih 15 letih standardni postopek. Vsi ga natančno in dobro poznajo," je dejal Dvoršak in s tem jasno poudaril, da so izgovori športnikov o nepoznavanju sprememb neutemeljeni. Meldonij je bil na prepovedano listo dodan z letošnjim letom, nanj pa je bilo pozitivnih že skoraj 30 ruskih športnikov, med njimi najbolj znana teniška igralka Marija Šarapova.

 

V ponedeljek pa je britanski zdravnik Mark Bonar za časnik Sunday Times priznal, da je prepovedana sredstva predpisoval številnim britanskim športnikom. Med 150 športnimi zvezdniki naj bi bilo tudi veliko število nogometašev premier lige, med katerimi so tudi nogometaši Arsenala, Chelseaja in Leicester Cityja. Klubi so to kategorično zanikali, britanska vlada pa je že sprožila preiskavo. Dokler bo postopek v teku, ne bo na voljo nobenih dodatnih informacij, z njimi pa ni znal postreči niti Dvoršak.

Ne spreglejte