Četrtek, 21. 9. 2023, 7.50

Ameriškekvalifikacije za SP

Simone Biles šestič na svetovno prvenstvo

Simone Biles | Foto Guliverimage

Večkratna olimpijska in svetovna prvakinja v športni gimnastiki Simone Biles je tudi uradno članica ameriške reprezentance za bližnje svetovno prvenstvo v Antwerpnu, glavno kvalifikacijsko sito za olimpijske igre 2024 v Parizu. Če bo Bilesova na SP v Belgiji osvojila vsaj eno kolajno, bo znova spisala zgodovino tega športa.

Simone Biles se je prek domačih kvalifikacij z zmago uvrstila v reprezentanco ZDA za prihajajoče svetovno prvenstvo v Belgiji, kar pomeni, da bo nastopila na svojem že šestem SP. Pred njo to ni uspelo še nobeni Američanki. Za Biles je vrnitev v Antwerpen, kjer se bodo telovadci merili za svetovne naslove in olimpijske kvalifikacije od 30. septembra do 8. oktobra, nekaj posebnega. Prav tam je namreč kot 16-letnica leta 2013 prvič osvojila zlato kolajno v mnogoboju.

Če bo na prihajajočem prvenstvu osvojila še kakšno medaljo, bo postala najuspešnejša telovadka v zgodovini. Z dosedanjimi 32 medaljami z olimpijskih iger ter svetovnih prvenstev se je na vrhu zgodovinske lestvice izenačila z Lariso Latinino iz nekdanje Sovjetske zveze. Devetnajstkratna svetovna prvakinja se je v začetku avgusta po dveletnem premoru vse od Tokia vrnila v tekmovalne arene in s tem napovedala tudi boj za olimpijska odličja prihodnje leto v Parizu. Tam bo sedmim olimpijskim kolajnam, štiri v Rio de Janeiru so bile zlate, skušala dodati še kakšno.

Uvrstitev v ekipo ZDA za prvenstvo v Antwerpnu je prvi korak na tej poti. Medtem pa v ameriški ekipi zaradi zdravstvenih razlogov v Antwerpnu ne bo Sunise Lee, ki je na igrah Tokio 2020 postala olimpijska prvakinja v mnogoboju.