Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
25. 10. 2023,
11.40

Osveženo pred

6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,06

Natisni članek

Martin Bergant Anže Peharc Luka Potočar Vita Lukan Sara Čopar Mia Krampl

Sreda, 25. 10. 2023, 11.40

6 mesecev

Laval, evropske olimpijske kvalifikacije v kombinaciji športnega plezanja

Šest Slovencev v Francijo v boj za olimpijsko vozovnico

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,06
Mia Krampl, Bern 2023 | Mia Krampl si bo skušala v Lavalu v Franciji zagotoviti nastop na olimpijskih igrah v Parizu.  | Foto Lena Drapella/IFSC

Mia Krampl si bo skušala v Lavalu v Franciji zagotoviti nastop na olimpijskih igrah v Parizu.

Foto: Lena Drapella/IFSC

Laval v Franciji bo od četrtka do nedelje prizorišče evropskega tekmovanja v kombinirani disciplini športnega plezanja balvani in težavnost. Na tem celinskem olimpijskem kvalifikacijskem tekmovanju bodo zapolnili dve mesti za nastop na poletnih olimpijskih igrah prihodnje leto. V boj za vozovnici za Pariz se podaja tudi šest Slovencev.

V Lavalu bodo zgolj zmagovalcema tega tekmovanja podelili vstopnici za nastop na olimpijskem turnirju v športnem plezanju v disciplini balvani in težavnost. Olimpijski boji v športnem plezanju se bodo v glavnem mestu Francije začeli 5. avgusta prihodnje leto.

Nastop v mestu luči prihodnjega avgusta si je že pred dvema mesecema in pol zagotovila olimpijska prvakinja iz Tokia Janja Garnbret z zmago na svetovnem prvenstvu v Bernu v Švici.

Slovenska reprezentanca ima na voljo še eno žensko in dve moški kvoti. V Lavalu se bodo za še eno slovensko žensko mesto borile Mia Krampl, Vita Lukan in Sara Čopar, za zapolnitev prve slovenske moške olimpijske kvote v športnem plezanju pa Luka Potočar, Anže Peharc in Martin Bergant.

Tudi Luka Potočar se podaja v boj za olimpijsko vozovnico. | Foto: Grega Valančič Tudi Luka Potočar se podaja v boj za olimpijsko vozovnico. Foto: Grega Valančič

Če v Lavalu slovenska reprezentanca ne bo zapolnila kvot, bosta zadnja priložnost kvalifikacijski tekmi v letu 2024, in sicer v Šanghaju od 16. do 19. maja ter v Budimpešti od 20. do 23. junija.

Olimpijske igre se bodo začele 26. julija, športno plezanje pa je na sporedu med 5. in 10. avgustom. Na olimpijskih igrah bo nastopilo 20 športnih plezalk in plezalcev v olimpijski kombinaciji in prav toliko v hitrostnem plezanju. Za posamezno državo sta na voljo največ dve kvoti v moški oziroma ženski konkurenci. Slovenci v hitrosti ne tekmujejo.

"V Laval gremo z določenimi pričakovanji. Zavedamo se tako velike konkurence kot tudi tega, da na tej tekmi štejeta le zmagovalca, a gremo kljub temu po zmago," je za spletno stran Planinske zveze Slovenije povedal selektor in trener slovenske reprezentance v športnem plezanju Gorazd Hren.

selektor in trener slovenske reprezentance v športnem plezanju Gorazd Hren. | Foto: Grega Valančič selektor in trener slovenske reprezentance v športnem plezanju Gorazd Hren. Foto: Grega Valančič

"V Laval grem samozavestna in zadovoljna s formo. Nekoliko več upov polagam v težavnost, saj je to moja primarna disciplina, ampak tudi v balvanih lahko naredim dober rezultat," je povedala Vita Lukan, ki je letos zmagala na tekmi svetovnega pokala v težavnosti v Brianconu, v Kopru pa je bila tretja.

"To bo ena težjih tekem letos, cilj je prvo mesto," je povedal Potočar. Jeseničan je po slabši sezoni v svetovnem pokalu in neuspešnem svetovnem prvenstvu velik dolžnik. Po sijajni lanski sezoni, v kateri je osvojil seštevek svetovnega pokala v težavnosti, bo v Lavalu lovil svoje prve stopničke in prvo zmago letos.

Po olimpijsko kvoto se odpravlja tudi Mia Krampl, ki je bila pred štirimi leti uspešna v dodatnih olimpijskih kvalifikacijah za Tokio, takrat še v kombinaciji hitrosti, balvanov in težavnosti.

Ne spreglejte