Torek, 12. 4. 2022, 22.12
2 leti, 8 mesecev
Janja Garnbret ima že 32 zmag v svetovnem pokalu
Olimpijska prvakinja in rekorderka se začasno poslavlja
Marsikdo je bil ta konec tedna presenečen, ko je ugotovil, da se prva dama športnega plezanja Janja Garnbret po prvi balvanski tekmi v Meiringenu, kjer je pometla s konkurenco, umika s tekmovanj. Odločitev ni nova, Korošica, ki je z 32 zmagami v svetovnem pokalu rekorderka, jo je napovedala že pred začetkom sezone. Razlogi?
Janja Garnbret je na uvodni tekmi nove sezone v športnem plezanju zlahka opravila s konkurenco. V Meiringenu v Švici se je igraje sprehodila skozi balvane v vseh treh krogih tekmovanj in statistiko dopolnila z 32. zmago v svetovnem pokalu, kar je največ v zgodovini športnega plezanja.
Marsikdo se je čudil, zakaj se Korošica po tako izjemnem začetku umika s tekmovanj.
Umik s tekmovanja napovedala že pred začetkom sezone
Odločitev ni nova, olimpijska prvakinja jo je oznanila že na novinarski konferenci tik pred začetkom sezone. Napovedala je, da bo letos v poolimpijskem letu nastopila na manj tekmah, kot jih napoveduje tekmovalni koledar. Varovanka Romana Krajnika bo izpustila balvanske tekme v Seulu, Salt Lake Cityju, kjer bo plezalna karavana gostovala dva konca tedna, in Brixenu v Italiji, kjer bodo nadomestili tekmo iz Moskve.
Vrnitev v tekmovalno areno je 23-letna Korošica napovedala za konec junija, ko se v Innsbrucku (22. do 26. 6.) začenja nova sezona v težavnosti, hkrati pa bo na istem prizorišču tudi preizkušnja v balvanih. Če bo ta na sporedu pred težavnostjo, jo bo najverjetneje izpustila.
V nasprotju z balvansko sezono pa ima najbolj dominantna športna plezalka zadnjih let v načrtu celotno sezono v težavnosti, kjer cilja tudi na zmago v skupnem seštevku svetovnega pokala.
Vrhunec sezone bo prvenstvo stare celine
Za glavni cilj sezone si je izbrala evropsko prvenstvo v Münchnu (11. do 18. 8.), kjer bo tudi prvi pravi tekmovalni test nove olimpijske kombinacije, ki združuje balvane in težavnost, medtem ko bo hitrostno plezanje na olimpijskih igrah po novem samostojna disciplina in ne več del olimpijskega trojčka.
Zanimivo, Garnbretova, ki ima že šest naslovov svetovne prvakinje, posamičnega naslova prvakinje Evrope še nima, res pa je, da že od leta 2017 (tudi takrat je bilo EP v Münchnu) na tem prvenstvu ni tekmovala.
Na olimpijskih igrah v Parizu leta 2024 bodo plezalci imeli na voljo dva kompleta medalj. Eden je rezerviran za tekmovalce v hitrostnem plezanju, drug pa za tekmovalce v kombinaciji balvanskega in težavnostnega plezanja. Nov olimpijski format bodo plezalci lahko preizkusili že na letošnjem evropskem prvenstvu v Münchnu, prvič pa so ga izvedli v Barceloni, a v ožji tekmovalni zasedbi.
Čeprav smo je vajeni predvsem zmagovati, pa sama pravi, da nobena zmaga ni samoumevna.
Nobena zmaga ni samoumevna
Garnbretova je bila po sobotni zmagi v Meiringenu dokaj čustvena, česar od nje na tekmovanjih nismo vajeni. Po zadnjem, četrtem balvanu se je priklonila navdušeni množici, zbrani v dvorani Kletterhalle Haslital, si obrisala solze in stekla v objem preostalih finalistk.
"Današnja zmaga je bila čisti privilegij. Veliko mi pomeni, saj ni samoumevno, da bom zmagala na vsakem tekmovanju. Vsaka tekma je zgodba zase. Samo zato, ker sem lani osvojila toliko, še ne pomeni, da mi bo to uspelo tudi letos, zato mi vsaka zmaga res veliko pomeni. To je tudi razlog, zakaj sem bila tako čustvena," je razložila v pogovoru za uradno spletno stran Mednarodne zveze za športno plezanje.
Vrhunci ženskega finala v Meiringenu:
Pojasnila je tudi, zakaj se je odločila, da izpusti preostali del balvanske sezone. "Olimpijske igre lani so bile zelo naporne, tako glede psihične kot fizične priprave, zato čutim, da potrebujem nekaj časa stran od tekmovanja in letošnja sezona je za tako odločitev popolna. Sem pa z mislimi že pri Parizu," sporoča olimpijska prvakinja, ki bo letos več časa namenila tudi plezanju v naravnih stenah.
La Dura, dura
V Oliani v Španiji ima v načrtu poseben projekt: smer La Dura, Dura (Hard, hard), ki je z oceno 9b+ ena najtežjih smeri na svetu. Do zdaj je ni preplezala še nobena ženska.
"Smer je izredno težka, fizično izjemno naporna, a bom še poskušala. Zdaj mi je že uspelo narediti vse gibe, kar je super, me pa čaka še nekaj treninga, da se vrnem močnejša in preplezam smer. Prvih 17 gibov je res težkih. Povezati vse skupaj je izredno težko in ni mi še uspelo. Kar zadeva zgornji del smeri, je dokaj v redu in mi ne dela posebnih težav. Vmes je sicer en gib, ki je precej dolg, a mislim, da mi ga bo uspelo narediti, je pa prej še 17 zelo težkih gibov," je povedala v pogovoru za Sportal.
Mednarodna zveza za športno plezanje je za naslednja tri leta televizijske pravice za prenose tekem svetovnega pokala prodala Discoveryju (spremljati jih bo mogoče na Eurosportu), s čimer so razjezili številne ljubitelje tega športa.
Marsikdo se je v preteklih letih namreč navadil, da je prenose tekem spremljal na brezplačnem YouTube kanalu krovne zveze, kjer pa so prenosi oz. vrhunci tekme po novem tam na voljo šele 24 ur po tekmi, kar je nesprejemljivo.
Druga težava je v časovnici prenosov. Nedeljski moški finale, ki se je začel ob 16. uri, je bil namreč na Eurosportu prikazan šele ob 23.uri. Bistveno prepozno.
Na družbenih omrežjih se že vrstijo pobude za spremembo oz. vrnitev brezplačnega prenosa tekem na spletu.
Preberite še:
1