Jernej Kruder je v kvalifikacijah osvojil 16. mesto.
Foto: Peter Podobnik/Sportida
V Hačiodžiju na Japonskem se je z moškim finalom kombinacije sklenilo svetovno prvenstvo v športnem plezanju. Naslov svetovnega prvaka v tej disciplini, ki bo prvič na olimpijskih igrah prihodnje leto v Tokiu, je postal domačin Tomoa Narasaki. Srebro je pripadlo lani zlatemu Avstrijcu Jakobu Schubertu, bron pa Kazahstancu Rišatu Habibulinu.
Moški finale je minil brez slovenskega pridiha. Za najboljši slovenski dosežek v moški konkurenci je v ponedeljkovih kvalifikacijah poskrbel Jernej Kruder s 16. mestom.
Svetovno prvenstvo v športnem plezanju na Japonskem je bilo za Slovenijo vseeno najuspešnejše do zdaj. Slovenska reprezentanca se bo domov vrnila v petek popoldne s kar štirimi odličji, s tremi zlatimi in enim srebrom.
Garnbertova pisala zgodovino
Janja Garnbert se bo z Japonske vrnila kar s tremi zlatimi medaljami. Foto: Getty Images
Prvo kolajno na članskih prvenstvih si je s srebrom v težavnosti priplezala Mia Krampl. Prvo ime slovenske ekipe je Janja Garnbret, edina v zgodovini tega športa, ki je na istem svetovnem prvenstvu osvojila naslov svetovne prvakinje v treh različnih disciplinah.
V Hačiodžiju se je pri svojih 20 letih najprej zapisala v zgodovino kot prva plezalka, ki je ubranila naslov svetovne prvakinje v balvanskem plezanju, nato je postala prva ženska, ki je na istem svetovnem prvenstvu slavila v težavnosti in balvanih, nato pa edina v zgodovini športnega plezanja s trojčkom zlatih medalj v težavnosti, balvanih in kombinaciji.
S skupno šestimi zlatimi odličji je najuspešnejša udeleženka svetovnih prvenstev med ženskami z največ zmagami, poleg njih ima še eno srebrno kolajno. Na Japonskem pa si je kot prva in za zdaj edina Slovenka priplezala tudi vozovnico za olimpijske igre v Tokiu leta 2020. Postavila je tudi novi slovenski ženski rekord v hitrosti.
Avstrijec ni ubranil naslova
Japonec Tomoa Narasak Tomoa Narasaki je na SP 2019 osvojil dve zlati medalji. Foto: Reuters i, ki je na prvenstvu osvojil tudi naslov balvanskega prvaka, je po treh krogih današnjega finalnega tekmovanja slavil z zmnožkom štirih točk, potem ko je bil v hitrosti drugi, na balvanih prvi in v težavnosti drugi. Jakob Schubert, ki je lani postal prvi zmagovalec v tej olimpijski disciplini športnega plezanja, ni ubranil naslova iz Innsbrucka.
V težavnosti je sicer edini dosegel vrh, a je bil na balvanih komaj peti, v hitrosti pa predzadnji med finalisti na sedmem mestu. Njegov skupni zmnožek izidov v vsakem od krogov finala je znašal 35 točk.
Za večje presenečenje je z bronom poskrbel specialist za hitrost Rišat Habibulin z zmnožkom 40. Kazahstanec je bil peti v težavnosti, najslabši osmi na balvanih, osvojil je le eno cono, ter pričakovano najhitrejši na hitrostni steni.
S takšnim razpletom finala kombinacije so se potrdila ugibanja, da bo olimpijski format tekmovanja prinesel tudi presenetljive zasuke. Kazahstanec se na primer v težavnosti in balvanih kot posameznih disciplinah na prvenstvu sploh ni prebil v polfinale. Osvojil je 41. in 52. mesto.
Avstrijec Jakob Schubert ni ubranil naslova svetovnega prvaka. Foto: Ana Kovač
S sedmim mestom v hitrosti se je s še vedno dovolj nizkim zmnožkom uvrstil v kvalifikacije kombinacije med najboljšo dvajseterico ter si priboril finale najboljše osmerice in tudi olimpijsko normo.
Te na primer zaradi napake, zaradi katere je obstal v kvalifikacijah kombinacije, še nima svetovni prvak v težavnosti Čeh Adam Ondra, z enajstimi kolajnami najuspešnejši tekmovalec na svetovnih prvenstvih.
Komentarji
Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.