Nedelja, 28. 10. 2018, 7.42

Vinales prekinil Yamahino sušo, Zarco zbil Marqueza

Maverick Vinales | Maverick Vinales je zmagal v Avstraliji. | Foto Reuters

Maverick Vinales je zmagal v Avstraliji.

Motociklistično dirko svetovnega prvenstva za veliko nagrado Avstralije na Phillip Islandu je v elitnem razredu motoGP dobil Španec Maverick Vinales (Yamaha). Njegov rojak Marc Marquez (Honda), ki si je že prej zagotovil naslov prvaka za leto 2018, pa dirke ni končal.

A sveži svetovni prvak ni bil sam kriv za ničlo na 17. od 19 prizorišč te sezone; v šestem krogu je namreč postal žrtev prehitrega in neprevidnega Francoza Johanna Zarcoja. Ta je pri poskusu preboja v ospredje pretiraval, izgubil nadzor nad motociklom in pri veliki hitrosti (približno 300 km/h) padel.

Njegov motor je zadel Marquezovega, Španec je sicer ostal v sedlu, toda zaradi preveč poškodovanega dirkalnika je nato moral počasi odpeljati v bokse in dirke je bilo zanj konec. Srečo pa je imel tudi Francoz: čeprav je bil njegov motor povsem uničen, je sam ostal nepoškodovan in se je po travni zelenici lepo oddrsal ob stran dirkališča ter potem sam odkorakal s prizorišča nesreče.

Medtem se je dodobra razplamtel boj za najvišja mesta. Svojo priložnost je brez Marqueza začutil predvsem Vinales, ki je dobro formo potrdil v drugem delu dirke.

Ni mogel verjeti, da je zmagal

Ko je Marquez odstopil, je bil v vodstvu še Italijan Andrea Dovizioso (Ducati) pred Avstralcem Jackom Millerjem (Pramac Ducati) in rojakom Andreo Iannonejem (Suzuki). Vinales se je v vodstvo prebil v osmem krogu, potem pa ga ni več izpustil iz rok.

Nekaj časa je bil zraven tudi drugi Yamahin dirkač Valentino Rossi, ki pa je kmalu naredil napako in ostal brez boja za vrh.

Prav ob koncu je zapretil Iannone. Začel je zmanjševati zaostanek za prvim, a Vinales je imel dovolj prednosti, da je lahko v miru končal dirko in se pozneje zelo čustveno veselil uspeha. Zanj in za Yamaho je bila namreč današnja dirka konec nočne more, ko japonska ekipa kar 490 dni oziroma na zadnjih 25 dirkah ni prišla do zmage v elitnem razredu. Yamaha je nazadnje slavila v Assnu 2017, zato je bilo veselje Španca razumljivo.

Marquez se je znašel v nesreči, njegov motor pa je bil preveč poškodovan, da bi nadaljeval dirko. | Foto: Getty Images Marquez se je znašel v nesreči, njegov motor pa je bil preveč poškodovan, da bi nadaljeval dirko. Foto: Getty Images

"Počutim se fantastično. Še vedno skoraj ne morem verjeti, da sem res zmagal. A že ves konec tedna sem se počutil odlično. V sezoni sem imel toliko težav in skrbi, zdaj pa se je vse sestavilo. Super je tudi zaradi moštva, vsi smo trdo delali za to. Bilo je ogromno čustev in ko sem prečkal ciljno črto, sem imel solze v očeh," je Vinales pospremil zmago v Avstraliji.

Za prvo trojico, tretji je bil Dovizioso, sta končala še Španca Alvaro Bautista (Ducati) in Alex Rins (Suzuki), Rossi se je moral zadovoljiti s šestim mestom.

"Na koncu sem zadovoljen z drugim mestom, čeprav bi bilo morda dosegljivo še kaj več, imel sem dobro hitrost in pravi ritem. A tudi Vinales in Dovizioso sta bila trda tekmeca, na koncu nisem mogel mimo, tako da sem naredil to, kar je bilo največ možno," je po dirki dejal drugi Iannone.

V obeh šibkejših razredih prvenstvo tudi po dirki v Avstraliji ni odločeno. V moto2 je slavil Južnoafričan Brad Binder pred Špancema Joanom Mirom in Xavijem Viergejem. Vodilna v seštevku Italijan Francesco Bagnaia in Portugalec Miguel Oliveira sta tokrat ostala brez novih točk, v SP pa ima Bagnaia 26 točk naskoka.

V najšibkejšem razredu moto3 je bil najboljši Španec Albert Arenas, drugi je bil Italijan Fabio di Giannantonio, tretji pa njegov rojak Celestino Vietti. Skupno je na prvem mestu z 12 točkami naskoka Španec Jorge Martin, ki je bil danes peti.

Do konca sezone sta še dve dirki, naslednja bo čez teden dni v Maleziji.