Nedelja, 26. 11. 2023, 16.00

5 mesecev

Moto GP, VN Valencie

Martin v pesku, Bagnaia je svetovni prvak!

Francesco Bagnaia Ducati | Francesco Bagnaia (Ducati) je stari in novi svetovni prvak elitnega razreda motoGP. | Foto Guliverimage

Francesco Bagnaia (Ducati) je stari in novi svetovni prvak elitnega razreda motoGP.

Italijan Francesco Bagnaia (Ducati) je motociklistični svetovni prvak v elitnemrazredu motoGP. Na zadnji dirki sezone v Valencii je zmagal in ubranil naslov iz sezone 2022. Njegov edini tekmec Jorge Martin (Pramac Ducati) dirke po padcu ni končal.

WRC Japonska Elfyn Evans Toyota
Sportal Trojna zmaga Toyote za piko na i šampionski sezoni

Francesco Bagnaia | Foto: Guliverimage Francesco Bagnaia Foto: Guliverimage Naslov je tako Francesco Bagnaia ubranil še pred koncem dirke, saj je Jorge Martin v sedmem krogu po padcu odstopil.

Bagnaia je imel pred zadnjo dirko 14 točk naskoka pred Martinom in je dirko tudi najbolje začel ter povedel. A vsi scenariji in preračunavanja, katero mesto morata dirkača osvojiti za naslov prvaka, so postali nepomembni v sedmem krogu. Takrat je Španec, ki je že pred tem naredil napako in ob poskusu prehitevanja Bagnaie zdrsnil s steze in se vrnil na osmem mestu, v zavoju zadel rojaka Marca Marqueza (Honda), oba pa sta končala v pesku.

Po odstopu Martina je stari in novi svetovni prvak sprva nekoliko popustil ritem in padel na tretje mesto, a je nato po padcih Brada Binderja in Jacka Millerja spet prišel do vodstva. V razburljivem boju v zadnjem krogu je tudi odbil napad Italijana Fabia Di Giannantonia (Gresini Ducati), tretji pa je bil Francoz Johann Zarco (Pramac Ducati).

6. Aleix Espargaro (Špa/Aprilia) 206

Jorge Martin in Marc Marquez | Foto: Guliverimage Jorge Martin in Marc Marquez Foto: Guliverimage "Izjemno, izjemno. Težko je najti besede po takem dnevu. Nekaj krogov sem se mučil, potem sem spet našel pravi ritem. Morda je pomagalo tudi to, da nisem bil več obremenjen z bojem za naslov prvaka. A ob koncu sem ostal skorajda brez gum, tako da sem komajda zadržal Fabia za sabo. Kakorkoli, zelo lep način za slovo od sezone in za zahvalo moji ekipi," je po dirki povedal dvakratni prvak.

"Zadel je vame in sem zato padel. To se je zgodilo," je razočaran po dirki dejal Marco Bezzecchi (Ducati VR46). Odstopil je, potem ko je vanj zadel Marca Marquez. "Malo me boli rama in leva noga, sicer pa sem v redu." Za Španca ni bilo kazni. "Ker je Marc Marquez. In njemu nihče nič ne reče."

Na koncu sezone je Bagnaia zbral 467 točk, Martin 428, tretji je bil Bezzecchi s 329. Prvak je v sezoni 2023 zbral sedem zmag na klasičnih dirkah in štiri na šprinterskih. V teh je bil sicer boljši Martin, dobil je osem šprinterskih dirk, manjkale pa so točke s klasičnih, kjer je zmagal na štirih. Je pa podprvak štirikrat v sezoni dosegel dvojček zmag na obeh dirkah konec tedna, medtem ko ima prvak tri takšne dosežke.