Jan Pancar Kawasaki Romain Febvre GasGas Jorge Prado KTM Jeffrey Herlings Honda Tim Gajser Tim Gajser motokros MXGP

MXGP Finske, kvalifikacije

Nova smola za Gajserja: kamen v verigi

Tim Gajser Honda Finska | Bil je deževen in blaten dan na Finskem. | Foto Honda Racing/ShotbyBavo

Bil je deževen in blaten dan na Finskem.

Vodilni v letošnjem prvenstvu MXGP Jorge Prado je na kvalifikacijski dirki pred nedeljsko VN Finske pustil daleč za sabo oba petkratna svetovna prvaka, ki se vračata po poškodbi, Jeffreyja Herlingsa (deseti) in Tima Gajserja (12.).

MXGP Mantova Gajser Herlings Febvre Cairoli
Sportal Po dolgih 20 mesecih dvoboj Gajser-Herlings

Vantaa na Finskem gosti 14. od 19 dirk letošnjega svetovnega prvenstva v motokrosu. Sobota je bila namenjena treningom in kvalifikacijski dirki, kjer prvih deset dobi točke od deset do ena. Pogoji za dirkanje so bili zaradi dežja in blata zelo težki. V razredu MX2 jo je dobil Nemec Simon Längenfelder (GasGas). Jan Pancar (KTM) je osvojil 15. mesto in bo torej kot 15. v nedeljo izbiral štartno rampo. Pred tem je bil na treningu na čas deveti.

Tim Gajser  | Foto: Honda Racing/ShotbyBavo Tim Gajser Foto: Honda Racing/ShotbyBavo Nato je sledila kvalifikacijska dirka v elitnem razredu MXGP, ko so bili prvič po nekaj več kot 20 mesecih na štartni rampi skupaj Tim Gajser (Honda), Jeffrey Herlings (KTM) in Romain Febvre (Kawasaki). Nizozemec Herlings, ki se je vrnil po štirih dirkah odsotnosti (počeno vratno vretence), je na treningu na čas odpeljal najhitrejši krog. Na kvalifikacijski vožnji pa je bil še enkrat več številka 1 Jorge Prado (GasGas). Za Španca je to že deveta kvalifikacijska zmaga letos. Sekundo za njim je zaostal Francoz Febvre, ki ima zdaj v skupnem seštevku sezone za Pradom točno sto točk zaostanka.

Jeffrey Herlings | Foto: AP / Guliverimage Jeffrey Herlings Foto: AP / Guliverimage Povratnika po poškodbi nista bila med najboljšimi. Gajser je bil po štartu sicer četrti, a se je nato kar naenkrat ustavil (v verigo mu je nesrečno prišel kamen), se rešil (sam je kar sredi proge očistil verigo), dirkal naprej in osvojil 12. mesto (minuta zaostanka). Herlings je celotno vožnjo odpeljal precej zadržano – gotovo so ga zategnile roke po mesecu in pol dirkaškega premora – in bil deseti (45 sekund zaostanka).

Zaradi časovne razlike so štarti voženj v nedeljo dve uri prej, kot smo vajeni: v MX2 ob 11.15 in 14.10 ter v MXGP ob 12.15 in 15.10.