Formula 1 Aston Martin Fernando Alonso Mercedes-AMG F1 George Russell Lewis Hamilton Charles Leclerc Carlos Sainz ml. Ferrari Sergio Perez Red Bull Racing Max Verstappen VN Brazilije

Sobota, 4. 11. 2023, 20.05

VN Brazilije, šprint

Šprint številnih prehitevanj, a z znanim zmagovalcem

Interlagos štart šprint Max Verstappen Red Bull | Max Verstappen je že v prvem zavoju prehitel Landa Norrisa in dobil četrti šprint sezone. | Foto Reuters

Max Verstappen je že v prvem zavoju prehitel Landa Norrisa in dobil četrti šprint sezone.

V Interlagosu se je dogajala zadnja šprinterska sobota v letošnjem prvenstvu formule 1. Za razliko od petka v lepem sončnem vremenu. Kvalifikacije za 100 kilometrov dolgo dirko je dobil Lando Norris, a ga je nato Max Verstappen prehitel že v prvem zavoju. Tretje mesto je osvojil Sergio Perez. Razplet po pričakovanjih, pa čeprav smo spremljali številna prehitevanja. Glavna dirka VN Brazilije bo v nedeljo ob 18. uri.

Interlagos Oscar Piastri McLaren
Sportal "Noč je!" Črni oblaki pokvarili noro izenačene kvalifikacije.

Na zadnjem, šestem šprintu sezone je Max Verstappen (Red Bull) še četrtič zmagal. V nedeljo ob na 20. dirki sezone skušal doseči rekordno 17. zmago. Delo bi moralo biti še lažje, saj bo na prvem štartnem mestu. Na sobotni 24 krogov dolgi šprinterski dirki je bil na drugem mestu, a je Landa Norrisa (McLaren) prehitel že v prvem zavoju in vodstva ni več izgubil. Norrisa je v prvem krogu prehitel George Russell (Mercedes). V nadaljevanju smo spremljali številna prehitevanja dirkačev med drugim in šestim mestom, Russell je moral priznati premoč Norrisu in nato še Sergiu Perezu (Red Bull).

Max Verstappen | Foto: Reuters Max Verstappen Foto: Reuters Ferrarija sta bila tokrat kos samo dirkačema ekipa Alpha Tauri, šele v zaključku je Charles Leclerc ujel Lewisa Hamiltona (Mercedes) in ga tudi prehitel. Na Mercedesu so gume (večina je dirkala z rdečimi) v zadnjih štirih krogih povsem odpovedale in sedemkratnega svetovnega prvaka je za končno šesto mesto prehitel še Juki Cunoda (Alpha Tauri). Zadnjo točko je osvojil Carlos Sainz (Ferrari). Na nedeljski dirki bosta iz druge štartne vrste nevarna voznika Aston Martina, ki sta se na šprintu iz ozadja prebila na 11. in 12. mesto.

Dokaz, da je Norris blizu prvi zmagi

Lando Norris je ta konec tedna zelo hiter. Lahko prvič zmaga. Vsaj na šprintu. Na nedeljski dirki bo šele na sedmem štartnem mestu. | Foto: Reuters Lando Norris je ta konec tedna zelo hiter. Lahko prvič zmaga. Vsaj na šprintu. Na nedeljski dirki bo šele na sedmem štartnem mestu. Foto: Reuters Več dirkačem je za zadnji del šprinterskih kvalifikacij (zaradi veliko dirkanja v petek) zmanjkalo novih kompletov pnevmatik, zato je bil razplet nekoliko premešan. S časom 1:10,622 je prvi štartni položaj za šprint dosegel Lando Norris (McLaren). Bil je šest desetink hitrejši od Maxa Verstappna (Red Bull). "To je bil eden mojih slabših krogov, zato lepo presenečenje. Vsaj malo tolažbe za včerajšnje razočaranje," je v prvi izjavi povedal Norris, ki mu je petkove kvalifikacije za nedeljsko dirko pokvarilo vreme. Dve oziroma tri desetinke sta zaostala George Russell in Lewis Hamilton (oba Mercedes) na četrtem in petem mestu. S šestim in osmim mestom sta prijetno presenetila Juki Cunoda in Daniel Ricciardo (Alpha Tauri), več pa smo pričakovali od Charlesa Leclerca na sedmem in Carlosa Sainza na devetem mestu (Ferrari). Tudi Oscar Piastri (McLaren), ki je letos dobil en šprint, je bil samo deseti.

Razlike med dirkači so bile zelo majhne tudi na kvalifikacijah za šprint. | Foto: Reuters Razlike med dirkači so bile zelo majhne tudi na kvalifikacijah za šprint. Foto: Reuters V prvem delu kvalifikacij za šprint je bilo vsega osem desetink med prvim Sainzom in zadnjim Loganom Sargeantom (Williams). Izpadel je denimo Lance Stroll (Aston Martin) na 17. mestu, pa je bil na petkovih kvalifikacijah tretji. Prvi del se je sklenil z daljšo prekinitvijo, saj je bilo po nesreči 16. Estebana Ocona (Alpine) treba popraviti zaščitne gume. Pred prvim zavojem sta trčila s Fernandom Alonsom (Aston Martin). Ta se je sicer prebil v drugi del kvalifikacij, a ga zaradi poškodovanega dirkalnika ni mogel odpeljati. Končal je torej na 15. mestu. Še naprej smo spremljali neverjetno majhne razlike: med prvim Norrisom in 11. Kevinom Magnussenom (Haas) je bilo vsega 0,506 sekunde.

20. Logan Sargeant (Williams)

Osrednja dirka dirkaškega konca tedna v Braziliji bo v nedeljo ob 18. uri po srednjeevropskem času. V prvi štartni vrsti na 305 kilometrov dolgi dirki bosta Verstappen in Leclerc. To bo 20. od 22 dirk letošnje sezone.