3 mesece

Olimpijska prvakinja Mu padla, Holloway v kvalifikacijah pod 13 sekundami

Athing Mu | Nesrečna Athing Mu je padla. | Foto Reuters

Nesrečna Athing Mu je padla.

Ameriški zvezdnik atletike Grant Holloway je že v kvalifikacijah teka na 110 m z ovirami na domačih kvalifikacijah za olimpijske igre tekel 12,92 in postavil najboljši čas sezone. Povsem drugače je šlo olimpijski prvakinji Athing Mu, ki je v finalu teka na 800 m padla in ostala brez olimpijske vozovnice, piše francoska tiskovna agencija AFP.

Od Hollowayjevega časa v kvalifikacijah je bilo doslej v vsej zgodovini te discipline hitrejših le 13 tekov. Med njimi tudi sam drži doslej drugo najboljšo znamko z 12,81 (2021). Svetovni rekorder je Aries Merritt s stotinko hitrejšim časom iz leta 2012.

Šestindvajsetletni Holloway, sicer olimpijski podprvak v tej disciplini, je bil v kvalifikacijah hitrejši od Jamala Brita, ki je tekel 13,07. Polfinale na 110 m z ovirami bo v četrtek, finale pa v petek. Najboljši trije bodo nastopili na olimpijskih igrah med 26. julijem in 11. avgustom v Parizu.

V francoski prestolnici pa ne bo dobitnice zlate kolajne na 800 m in 4 x 400 m iz Tokia pred tremi leti Athing Mu. Dvaindvajsetletnica je namreč v gneči finala na dva stadionska kroga padla na četrtini preizkušnje in nato v solzah dokončala tek kot deveta.

Svetovna prvakinja iz Eugena v tej disciplini pred dvema letoma zaradi poškodbe ni tekla celo sezono. V prejšnjih krogih ameriških kvalifikacij je bila prepričljiva, padec pa ji je odnesel nadaljevanje olimpijskih sanj. Na OI v Pariz so se uvrstile Nia Akins, ki je slavila s časom 1:57,36, ter Allie Wilson in Juliette Whittaker.

Na preostalih preizkušnjah ameriških kvalifikacij je veliko pozornosti požel komaj 16-letni Quincy Wilson. Mladenič se je uvrstil na razširjen seznam za štafeto 4 x 400 m, potem ko je bil šesti na 400 m. V Parizu bodo v posamičnem teku nastopili Quincy Hall (44,17), Michael Norman (44,41) in Chris Bailey (44,42).