Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
8. 6. 2024,
23.25

Osveženo pred

1 mesec, 2 tedna

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,06
atletika evropsko prvenstvo Lamont Marcell Jacobs

Natisni članek

Sobota, 8. 6. 2024, 23.25

1 mesec, 2 tedna

Rim, EP v atletiki, 2. dan

Na evropskem prvenstvu dvojno italijansko slavje na 100 m

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,06
Lamont Marcell Jacobs | Lamont Marcell Jacobs je bil najhitrejši na sto metrov. | Foto Reuters

Lamont Marcell Jacobs je bil najhitrejši na sto metrov.

Foto: Reuters

Olimpijski prvak na 100 metrov Lamont Marcell Jacobs je uspešno ubranil svoj naslov v sprintu na zlati večer za gostitelje evropskega prvenstva v atletiki v Rimu. Jacobs je razdaljo 100 metrov pretekel v času 10,02 sekunde.Drugo mesto je osvojil njegov rokaj Chituru Ali (10,05 sekunde), tretje pa Britanec Romel Glave, ki je bil še stotinko počasnejši. To je bila tretja zlata medalja dneva za Italijo in peta skupno.

Rok Ferlan
Sportal Ferlan do osebnega rekorda in polfinala, Demšar finale zgrešil za 15 stotink
Tina Šutej
Sportal Tina Šutej je odpovedala nastop na EP v Rimu

Italijanski uspeh v sprintu je s srebrom dopolni Chituru Ali (10,05), bron pa si je pritekel Britanec Romell Glave (10,06). Najboljša hrvaška atletinja, dvakratna olimpijska in svetovna prvakinja Sandra Elkasević, je osvojila sedmo zaporedno medaljo na EP v metu diska in se vpisala v zgodovino.

Hrvatica, zlata na OI je bila leta 2012 in 2016, na SP pa 2013 in 2017, je pri 33 letih sedmo zlato na EP osvojila že v prvi seriji z daljavo tekme 67,04 m. Nizozemka Jorinde Van Klinken (65,99 m) in Portugalka Liliana Ca (64,53 m) je na drugem in tretjem mestu v nadaljevanju nista ogrozili.

Leonardo Fabbri je za Italijo z rekordom EP slavil v suvanju krogle (22,45 m), sledila sta Hrvat Filip Mihaljević (21,20 m), ki mu ni uspelo ubraniti naslova, in Poljak Michal Haratyk (20,96 m). Tretje zlato dneva je za gostiteljico prvenstva pritekel Lorenzo Ndele Simonelli na 110 metrov z ovirami s 13 sekundami in petimi stotinkami. Sledila sta mu Španec Enrique Llopis (13,16) in Švicar Jason Joseph (13,43).

Grk Miltiadis Tentogu, olimpijski in svetovni prvak, je še četrtič osvojil zlato na EP z rekordom prvenstev v skoku v daljino z 8,65 metra, kar mu je uspelo kar dvakrat, v peti in šesti seriji. S tem je prepričljivo zmagal pred Italijanom Mattio Furlanijem (8,38 m) in Švicarjem Simonom Ehammerjem (8,31 m).

Norvežan Jakob Ingebrigtsen je osvojil svoj tretji evropski naslov v nizu na 5000 m. | Foto: Guliverimage/dpa Norvežan Jakob Ingebrigtsen je osvojil svoj tretji evropski naslov v nizu na 5000 m. Foto: Guliverimage/dpa

Norvežan Jakob Ingebrigtsen je osvojil svoj tretji evropski naslov v nizu na 5000 m s 13:20,11. V Rimu bo ciljal na tretji evropski dvojček na 5000 in 1500 m, kar mu je uspelo že v Berlinu leta 2018 in v Münchnu leta 2022. Za prvo zlato v večnem mestu je premagal Britanca Georgea Millsa (13:21:38) in Švicarja Dominica Lokinyoma Lobaluja (13:21:61).

Francozinja Cyrena Samba-Mayela je bila okronana za prvakinjo v teku na 100 m z ovirami, tako da je podpisala najboljši svetovni dosežek leta in znova popravila svoj francoski rekord z 12 sekundami in 31 stotinkami. Za njo nista veliko zaostali Švicarka Ditaji Kambundji (12,40) in Poljakinja Pia Skrzyszowska (12,42) za obetavno evropsko napoved olimpijske tekme v Parizu.

Belgijka Nafissatou Thiam je s 6848 točami dobila dvodnevno tekmovanje sedmerobojk, tretja je bila njena rojakinja Noor Vidts (6596), med njima je bila srebrna Francozinja Auriana Lazraq-Khlass (6635). Dvakratna olimpijska in svetovna prvakinja Thiam je nanizala tretje zaporedno odličje na stari celini.

Najprej pa je v hoji na 20 km Šved Perseus Karlstroem (1:19:13) zanesljivo ugnal Španca Paula McGratha (1:19:31) in Italijana Francesca Fortunata (1:19:54).

Izidi, končne odločitve (9):

Moški:
- 100 m (+0,7 m/s):

1. Marcell Jacobs (Ita)            10,02
2. Chituru Ali (Ita)               10,05
3. Romel Glave (VBr)               10,06
- 5000 m:
1. Jakob Ingebrigtsen (Nor)        13:20,11
2. George Mills (VBr)              13:21,38
3. Dominic Lokinyomo Lobalu (Švi)  13:21,61
- 110 m ovire:
1. Lorenzo Ndele Simonelli (Ita)   13,05
2. Enrique Llopis (Špa)            13,16
3. Jason Joseph (Švi)              13,43
- hoja 20 km:
1. Perseus Karlström (Šve)        1:19:13
2. Paul McGrath (Špa)              1:19:31
3. Francesco Fortunato (Ita)       1:19:54
- daljina:
1. Miltiadis Tentoglu (Grč)        8,65
2. Mattia Furlani (Ita)            8,38
3. Simon Ehammer (Švi)             8,31
- krogla:
1. Leonardo Fabbri (Ita)           22,45
2. Filip Mihaljević (Hrv)          21,20
3. Michal Haratyk (Pol)            20,96

Ženske:
- 100 m ovire (+0,8 m/s):

1. Cyrena Samba-Mayela (Fra)       12,31
2. Ditaji Kambundji (Švi)          12,40
3. Pia Skrzyszowska (Pol)          12,42
- disk:
1. Sandra Elkesević (Hrv)          67,04
2. Jorinde van Klinken (Niz)       65,99
3. Lilianu Ca (Por)                64,53
- sedmeroboj:
1. Nafissatou Thiam (Bel)          6848 točk
2. Auriana Lazraq-Khlass (Fra)     6635
3. Noor Vidts (Bel)                6596

Ne spreglejte