Torek, 26. 7. 2016, 13.01
7 let, 1 mesec
Rezultati ankete spletne strani LetsRun.com
Kateri atletski svetovni rekordi so bili doseženi na pošten način?
Za katere svetovne rekorde v tekaških disciplinah verjamete, da so bili doseženi na pošten način? Rezultati ankete, ki jo je naredila priznana spletna stan LetsRun.com, so precej skrb vzbujajoči.
Čeprav se dogajanje v zadnjem obdobju vrti predvsem okoli Rusije in njenih atletov, ki ne bodo smeli nastopiti na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru, pa je zanimiv tudi pogled na rezultate ankete, ki jo je pripravila spletna stran LetsRun.com.
Rezultati razkrivajo, da veliko ljudi, v veliko primerih je teh več kot polovica, ne verjame v poštenost dosežkov najboljših svetovnih atletov. Osredotočili smo se na lastnike svetovnih rekordov, rezultati pa so predstavljeni v spodnji razpredelnici. Hitro je mogoče opaziti, da ljudje bolj verjamejo moškim rekordom, najbrž predvsem zato, ker je večina doseženih v poznejšem obdobju. Starejšim rekordom ne zaupa skoraj nihče. Tako v poštene dosežke Američanke Florence Griffith Joyner, Nemka Martine Koch, Jarmile Kratochvilove, Kitajke Junxie Wang, Bolgarke Jordane Donkove (rekord je izgubila pred dnevi), ki so bili doseženi v prejšnjem stoletju, verjame le okrog 10 odstotkov anketirancev. Med dekleti največje zaupanje uživata Etiopijka Tirunesh Dibaba in Kenijka Mary Keitany, več kot 71 odstotkov vprašanih pa verjame tudi neverjetnemu maratonskemu dosežku Paule Radcliffe.
Davidu Rudishi zaupajo skoraj vsi
David Rudisha po najhitrejšem teku v zgodovini v Londonu. Pri moških največje zaupanje ljubiteljev atletike uživa David Rudisha, ki je svetovni rekord odtekel v olimpijskem finalu v Londonu leta 2012. V njegov rekord verjame več kot 83 odstotkov ljudi.
Usain Bolt uživa zaupanje zgolj 56 odstotkov vprašanih, podobno kot Američan Michael Johnson. Največ ljudi dvomi o poštenosti svetovnega rekorda Maročana Hichama El Guerrouja.
3