7. 6. 2024,
22.09

1 teden, 5 dni

Thermometer Blue Green 3,21

zlata medalja Anej Čurin Prapotnik Lia Apostolovski evropsko prvenstvo met diska Kristjan Čeh Kristjan Čeh

Petek, 7. 6. 2024, 22.09

Rim, EP v atletiki, 1. dan

Kristjan Čeh do naslova evropskega prvaka!

Kristjan Čeh | Kristjan Čeh je osvojil zlato medaljo. | Foto Reuters

Kristjan Čeh je osvojil zlato medaljo.

Slovenski as Kristjan Čeh je na evropskem prvenstvu v Rimu v metu diska osvojil naslov evropskega prvaka! Ptujski orjak je v finalu disk zalučal do 68,08 metra, kar ga je na koncu popeljalo do zlate medalje. Za 38 centimetrov je ugnal Avstrijca Lukasa Weißhaidingerja (67,70 m), tretje mesto je osvojil Litovec Mykolas Alekna (67,48 m). Čeh je tako storil še korak naprej od EP 2022 v Münchnu, ko je osvojil srebrno odličje, hkrati pa pokazal, da je pred OI v Parizu odlično pripravljen.

Kristjan Čeh je prvi dan 26. evropskega prvenstva v atletiki v Rimu osvojil zlato medaljo, svojo četrto na velikih tekmovanjih in enajsto slovensko na prvenstvih stare celine. V metu diska je vrgel 68,08 metra in izboljšal drugo mesto s prejšnjega EP leta 2022 v Nemčiji. Pred tem je osvojil še zlato na svetovnem prvenstvu leta 2022 v Eugenu v ZDA in srebrno lani na SP v Budimpešti.

Drugi je bil tokrat Lukas Weißhaidinger (67,70 m), Avstrijec je bil pred tem tretji na OI v Tokiu ter tretji tudi na SP v Dohi 2019 in na EP v Berlinu leta 2018. Bron je s 67,48 metra pripadel branilcu naslova in svetovnemu rekorderju Mykolasu Alekni iz Litve, četrti je bil olimpijski in svetovni prvak Daniel Stahl iz Švedske s 66,48 metra.

Čeh je vodil po vseh šestih serijah. | Foto: Reuters Čeh je vodil po vseh šestih serijah. Foto: Reuters

Čeh je finale odprl z metom, dolgim 66,59 metra, kar je po prvi seriji zadoščalo za prvo mesto. Prvi favorit tekmovanja, Litovec Mykolas Alekna, je v prvem poskusu prestopil, v drugo pa z metom 66,98 metra prehitel Slovenca, a ne za dolgo. Čeh je v drugo zmogel 68,08 metra in se znova zavihtel na vrh. Tako Čeh kot Alekna sta v tretji seriji prestopila, s 66,84 metra pa se jima je na tretjem mestu približal Šved Daniel Stahl.

Litovec Alekna je v četrti seriji še nekoliko izboljšal svoj rezultat, saj je disk vrgel do 67,48 metra, a je ostal na drugem mestu. Slovenski as je po slabšem metu tudi v četrto nato prestopil.

V peti seriji se je z izjemnim metom izkazal Avstrijec Lukas Weißhaidinger, ki je zmogel 67,70 metra, skočil na drugo mesto in se povsem približal Čehu. Alekna je v petem poskusu storil prestop, Čeh pa je se je znova izkazal (67,93 m), a svojega najboljšega rezultata ni izboljšal. Glavni tekmeci slovenskega asa tudi v zadnji seriji niso zmogli ogroziti rezultata Ptujčana, ki je v zadnjem poskusu z metom, dolgim 68,05 metra, le še potrdil evropski naslov!

Čeh po velikem uspehu z dekletom Anno Mario Orel. | Foto: Guliverimage Čeh po velikem uspehu z dekletom Anno Mario Orel. Foto: Guliverimage

Čeh živi večji del leta v Talinu v Estoniji, od koder je njegovo dekle Anna Maria Orel, prav tako pa tudi trener Mart Olman. Ta je sredi letošnjega marca nasledil rojaka, enega najboljših metalcev diska v zgodovini, Gerda Kanterja. Olman je desetletje starejši od 25-letnega Čeha ter je bil trikrat prvak Estonije v metu kladiva.

Za Slovenijo je to enajsto odličje na evropskih prvenstvih, skupno tretje zlato. Prvi mesti sta do zdaj osvojili še Britta Bilač v skoku v višino leta 1994 v Helsinkih in leta 2002 v Münchnu Jolanda Čeplak v teku na 800 metrov.

Čeh v kvalifikacijah svoje opravil že v prvem metu

Čeh je v dopoldanskih kvalifikacijah v prvi seriji vrgel 65,64 metra in nato zadnja meta izpustil. S tem sicer ni dosegel avtomatične kvalifikacijske norme za finale, 66 metrov, a je imel najboljši dosežek skupine. Drugi v skupini B je bil olimpijski in svetovni prvak Daniel Stahl iz Švedske s 63,79 metra. Najboljši v prvi skupini in skupno je bil branilec naslova ter svetovni rekorder Mykolas Alekna iz Litve s 67,50 metra.

Lia Apostolovski v finalu, Čurin Prapotnik v polfinalu

Lia Apostolovski je v kvalifikacijah prvega dne evropskega prvenstva v atletiki v Rimu v skoku v višino z 1,89 metra in delitvijo osmega mesta napredovala v finale, ki bo v nedeljo ob 20.30. Anej Čurin Prapotnik se je v teku na 100 metrov uvrstil v sobotni polfinale. V kvalifikacijah si je delil deseti izid z 10,34 sekunde.

Anej Čurin Prapotnik se je v teku na 100 metrov uvrstil v sobotni polfinale. | Foto: Guliverimage Anej Čurin Prapotnik se je v teku na 100 metrov uvrstil v sobotni polfinale. Foto: Guliverimage

Lia Apostolovski, bronasta marca letos na dvoranskem svetovnem prvenstvu, je začetno višino 1,76 metra izpustila. Na 1,81 metra je bila uspešna prvič, na 1,85 metra pa je letvico prvič podrla ter nato napredovala po uspešnem drugem skoku. Ljubljančanka je na 1,89 metra zmogla prvič in tedaj že prišla v finale, čeprav je nato letvico na 1,92 metra trikrat podrla.

Že dopoldne in zgodaj popoldne je bila uspešna trojica slovenskih predstavnikov. Neja Filipič se je s 13,98 metra in z desetim izidom uvrstila v finale, ki bo v nedeljo ob 21.04. Filip Jakob Demšar in Nika Glojnarič sta napredovala v sobotni polfinale tekov na visokih ovirah.

Italijanka je zmagala v hoji na 20 kilometrov

Olimpijska prvakinja Antonella Palmisano je osvojila prvo zlato na prvenstvu, Italijanka je zmagala v hoji na 20 kilometrov v času 1:28:09 ure. Za dvojni uspeh gostiteljice je poskrbela Valentina Trapletti (1:28:37). Ukrajinka Ljudmila Oljanovska (1:28:48) je s finalnim sprintom v zadnjih metrih iztrgala bron Lauri García-Caro, ki je bila že ovita v špansko zastavo, a se je medalje veselila prezgodaj.

Battoclettijeva je za dve sekundi in pol ugnala Norvežanko Karoline Bjerkeli Grovdal (14:38,62), tretja je bila Španka Marta García (14:44,04). Italijani so bili blizu zlatu tudi v mešani štafeti 4 x 400 metrov, kjer je bila četverica druga (3:10,69), za Irsko (3:09,93), tretja je bila Nizozemska (3:10,73). Predstavnici te pa sta bili najboljši v suvanju krogle, Jessica Schilder je z 18,77 metra ugnala Jorinde Van Klinken (18,67), bron je pripadel Nemki Yemisi Ogunleye (18,62 m).